Anasayfa Haber Xiaomi, Artık Dünyanın En Büyük İkinci Akıllı Telefon Üreticisi

Xiaomi, Artık Dünyanın En Büyük İkinci Akıllı Telefon Üreticisi

Xiaomi, Apple’ı geçerek dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi oldu.

Pazar analisti firması Canalys, küresel akıllı telefon pazarına ilişkin ön raporunu yayınladı. Samsung, en son verilere göre 2021’in ikinci çeyreğinde de bir numaralı konumunu koruyor. Ancak bu raporda bulunan en ilgi çekici kısım, Çinli marka Xiaomi’nin Apple’ı geçerek dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi haline gelmesi.

Akıllı telefon pazarı, 2021’in ikinci çeyreğinde yüzde 12’lik büyüme ile toparlanma eğiliminde olduğunu göstermekte. Samsung, yüzde 19’luk pazar payıyla liderlik koltuğunun hakimi olma unvanını koruyor. Xiaomi ise yüzde 83’lük büyüme kaydederek yüzde 17’lik pazar payına ulaşıyor. Böylelikle, Apple’ın yüzde 14’lük pazar payını geride bırakan Xiaomi, dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi olma unvanını da ele geçirmiş oluyor. Listede dördüncü ve beşinci sıraları BBK Electronic bünyesinde kurulan üreticiler Oppo ve Vivo dolduruyor. İki şirketin de pazar payı yüzde 10. Apple, Oppo ve Vivo’yu tek bir şirket olarak ele aldığımız zaman BBK Electronic’in de gerisinde kalarak dördüncü sıraya gerilemiş oluyor.

CanalysRapor

Bu noktada Xiaomi’nin mevcut akıllı telefon envanterinin çoğunlukla bütçe dostu segmente ait akıllı telefonlar olduğunu belirtmekte de fayda var. Öyle ki, Xiaomi’nin ortalama satış fiyatı Apple ile karşılaştırıldığında yüzde 75 civarında daha ucuz. Çinli marka, gelirini artırmak için Mi 11 Ultra gibi premium segment akıllı telefonları üretmeye de devam edecek. Rapor ayrıca, Xiaomi’nin en büyük satış artışını Latin Amerika, Afrika ve Batı Avrupa’dan sağladığını da göstermekte. Bu bağlamda Xiaomi’nin bu hızlı büyümesini, ABD yaptırımlarından oldukça etkilenen HUAWEI’nin durumuna bağlamak da mümkün.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü Son Sınıf Öğrencisi