Anasayfa Haber Windows 11 Kullanım Oranı İstikrarlı Şekilde Artıyor

Windows 11 Kullanım Oranı İstikrarlı Şekilde Artıyor

Windows 11 işletim sistemi piyasaya sürüldüğü günden itibaren çok fazla eleştiri aldı. Bu eleştirilerin büyük bir kısmı ise şart koşulan sistem gereksinimleri nedeniyleydi. Bazı raporlara göre Windows 11 hızlı büyümüyor, ancak Steam anketlerine bakılırsa oyun pazarında istikrarlı bir gelişme kaydedildi.

Windows için en büyük oyun platformlarından biri olan Steam, Mayıs ayı için Steam Donanım ve Yazılım Anketi’ni yayınladı. Steam verileri, kullanıcıların tercih ettiği yazılım ve donanımlar açısından önemli bir kaynak ve Windows 11 kullanım oranı önemli bir büyüme kaydetmiş görünüyor.

Donanım raporu, Windows 11’in artık sistemlerin %19.59’unda kullanıldığını, önceki aya göre %0.60’lık bir artış yaşandığını ortaya koyuyor. Windows 11 pazar payında iyi bir ivme kazandı diyebiliriz, ancak Steam’in daha çok oyun odaklı sistemlerde kullanıldığını hatırlatalım. Windows 10 ise %73.89’luk pazar payı ile en üst noktada yer alıyor.

Windows 11’in tamamen isteğe bağlı olduğunu ve zorunlu olmadığını ayrıca not düşelim. Bu nedenle yavaş büyümesi sürpriz değil. Öte yandan Windows 11 eski donanımlarda resmi olarak desteklenmiyor, yani sınırlamalar nedeniyle geçiş yapmaktan kaçınan birçok kişi olabilir.

Ek olarak, sürüm 22H2 yakında tüm kullanıcılara sunulmak üzere hazırlanıyor ve bu ilk büyük sürüm olacak. Yeni sürümle taşlar yerine oturacak ve pazar payının ilerleyen aylarda artması muhtemel.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.