Anasayfa Makale Oyuncular için SmartyFi Neden Gerekli ve Önemli?

Oyuncular için SmartyFi Neden Gerekli ve Önemli?

turknet smartyfi oyun

İnternet, oyuncular için donanımdan sonra en önemli şeylerden biri. Haliyle iyi bir internetin dışında, interneti kullandığımız donanımların da kalitesi oldukça önemli.

Birçok oyuncu internete kablo ile bağlanarak bu tarz sorunların önüne geçmeyi amaçlıyor. Ancak her oyuncunun kablo ile bağlanma şansı yok. Bu durumda da tek seçenek Wi-Fi ile internete bağlanmak. Tabii ki Wi-Fi ile bağlantı sağlayarak oyun oynamanın da bazı dezavantajları var. Gelin hazırladığımız bu makalemiz ile sorunsuz bir Wi-Fi oyunculuğun nasıl olacağına değinelim.

Wi-Fi oyunlar için ideal mi?

Günümüzde bazı internet servis sağlayıcıların altyapı yetersizliğine ek olarak kullanıcılarına sunduğu modem ve router cihazlar sebebiyle Wi-Fi bağlantı problemi yaşayan birçok müşteri mevcut. İnternet altyapısı kaliteli ve yeterli olsa dahi, kullanılan Wi-Fi dağıtıcı cihaz sebebiyle sanki internet hızı düşük ve ping yüksekmiş gibi bir izlenime sahip olabilirsiniz. Online oyunlar için ping ve paket kaybı, oyuncular için en kötü sorunların başında geliyor.

Ping Nedir?

Ping, genellikle eşanlamlı olarak kullanılır ve gecikme ile karıştırılır. Ancak ilişkili olsa da bu tam olarak doğru değildir. Terimin kökleri, aktif sonar sistemlerinden gelmektedir. Ping, gönderilen sesin bir nevi nabzıdır ve yansımasının ardından geri gelmesini dinler. Bilgisayarlarda ping aslında ağ üzerinden başka bir bilgisayara gönderilen sinyali ifade eder. Bu diğer bilgisayar, daha sonra kendine gelen sinyali geri gönderir, bu da başka bir ping olarak ortaya çıkar. Bu gidiş-dönüş yolculuğunun ölçümüne ping adı verilir.

Packet Loss (Paket Kaybı) Nedir?

İnternet trafiği, aynı anda birden fazla veri alışverişi yapan bir yapıdır. Biz de kullandığımız internet hizmetimiz sayesinde her gün internet sitelerinin sunucuları, online oyun sunucuları ve Discord gibi sesli konuşma servislerinin sunucularıyla veri alışverişi yapıyoruz. Yaptığımız bu veri alışverişi, internet trafiği içinde taşınabilmesi için paketlere ayrılır. Bu paketler de sırasıyla alıcı ve verici arasında döngü oluşturur. Bu döngüde herhangi bir paket karşı tarafa ulaşmazsa, paket kaybı yani packet loss problemi yaşanıyor demektir.

packet loss

Paket kaybının, daha önce ping makalemizde değindiğimiz problemlerle benzer problemler sebebiyle yaşandığını belirtelim.

Çok Cihazlı Kablosuz Dağıtıcı Sistemleri ile Oyun Deneyimi

Wireless ile internete bağlanan oyuncuların en büyük kabusu, yukarıda da bahsettiğimiz gibi ping ve paket kaybı problemleri. Bunun dışında cihazların vadettiği hızı sunamaması ve en ufak çevresel etkenden etkilenmeleri de deneyimi kötü etkileyen faktörlerden. Zira oyuncular için yalnızca ping ve paket kaybı değil, internet hızı da oldukça önemli.

Özellikle oyun indirirken veya bir güncelleme yaparken uzun süre beklemek, oyuncuların istemeyeceği bir şey. Ayrıca bazı oyuncular, oyunlarını oynarken insanlarla etkileşime geçmek için canlı yayın da yapabiliyor. Bu da yine iyi bir kablosuz bağlantı ile mümkün.

Kablosuz modem ve router’ların en büyük problemlerinden biri kapsama alanı. İnsanlar cihazlarını bu sebeple evlerinin genellikle salonuna yakın bir noktaya yerleştirir. Bu sebeple uzak odalarda mesafe ve araya giren duvarlar sebebiyle bağlantı zayıflar.

TurkNet, tam da bu sebeple GigaFiber altyapısında 1.000 Mbps’ye kadar eşit indirme ve yükleme hızları sunduğu müşterileri için gerçekçi ve kalıcı bir çözüm sunuyor: TurkNet SmartyFi

TurkNet SmartyFi Nedir?

Kablosuz internet sinyalleri, kullandığınız modem veya router modeline göre çeşitli mesafelere ulaşabilir. Ancak cihazın konumu burada en önemli noktalardan biridir. Buna rağmen 360 derece sinyal yayamayabilir, evinizin her noktasında kablosuz internete bağlanamayabilirsiniz.

TurkNet SmartyFi ise, yapay zekayı kullanarak Wireless sinyallerini düzenliyor. Yoğun kullanılan frekanslardaki kanallardan daha az kullanılan kanallara otomatik geçiş yaparak daha rahat bir kullanım sağlıyor ve hızınızda dalgalanma yaşamanın önüne geçiyor. Ayrıca yapay zekâ sayesinde sinyaller bağlı olan cihazlara yönlendirilerek kablosuz bağlantı kalitesini artırıyor. Ayrıca SmartyFi, mevcut ağ genişletme teknolojilerinden farklı olarak, aynı ağı genişletir. Bu da tabii ki hız kaybının, yüksek pingin ve paket kaybının önüne geçmenizi sağlar.

TurkNet’in SmartyFi hizmetinden şimdilik sadece TurkNet GigaFiber altyapısına sahip kullanıcılar faydalanabilmektedir. SmartiFy hizmeti ile öncelikle TurkNet GigaFiber altyapısında 1.000 Mbps’ye kadar eşit indirme ve yükleme hızlarını kullanıcıların evlerinde her odada aynı şekilde kullanılabilmesi ve evde aynı anda internete bağlanıldığında hızlarda ve performansta kayıp yaşanmaması hedeflenmiş.

TurkNet SmartyFi ve standart router farkı

Otomatik Frekans Değişimi ile Hep Hızlı İnternet

TurkNet SmartyFi, bağlantı kalitesi ve parazite göre 2.4 GHz ile 5 GHz frekansları arasında geçiş yapabiliyor. Bu sayede örneğin 5 GHz bantlarındaki bir yoğunluk sebebiyle internet bağlantınız negatif etkilenirse, bağlantınız otomatik 2.4 GHz’e taşınıyor.

Cihazlar Arasında Otomatik Geçiş

Özellikle büyük evlerde tercih edilen TurkNet SmartyFi, cihazlar arası otomatik geçiş özelliğine de sahip. Yani evinizin bir bölümünde yer alan cihazdan uzaklaştığınızda, akıllı telefonunuz doğrudan en yakın cihaza bağlanır. Bu sayede kesintisiz bağlantı sağlanır ve hız düşüşlerinin de önüne geçilir.

Oyuncular Neden TurkNet SmartyFi Tercih Etmeli?

Wireles ile internete bağlanmanın dezavantajlarından kısaca bahsettik. TurkNet SmartyFi, kapsama alanını artırması ve her noktada en yüksek kablosuz hızı sunması sebebiyle, evin her yerinde sorunsuz bir kablosuz internet deneyimi sunuyor.

Oyuncular da kendilerinden uzak olan router veya modem gibi cihazlar yerine, kendilerine yakın olan TurkNet SmartyFi cihazına bağlanarak söz konusu sorunların önüne geçiyor. TurkNet SmartyFi cihazlar sadece kapsama alanı genişletmekle kalmıyor, düzenli olarak bağlantıyı optimize ederek anlık problemlerin de önüne geçiyor. Bunu yaparken de kullanıcıya herhangi bir şey hissettirmiyor.

Günümüzde artık birçok anakartta dahili olarak Wi-Fi yongası var. Olmayanlar içinse artık PCIe üzerinden bağlantı sağlayan güçlü çözümler mevcut. Dizüstü bilgisayar kullanıcıları ise nispeten eski bir cihaz kullanıyorsa, güncel bir Wi-Fi yongasına geçiş yaparak yüksek hızda internete kavuşabilir.

Günümüzde oyunculuk sadece bilgisayarlarla sınırlı değil. Oyun konsolları da artık güncel Wireless teknolojileri ile geliyor ve kablosuz bir bağlantı konsollar için de önemli. Ayrıca TV ünitenizde veya oyun masanızda ekstra bir kablo bulunmaması, görsel açıdan da avantajlı.

Konsollar dışında mobil oyuncular için kablosuz internet kalitesi olmazsa olmaz. Zira başka seçenekleri yok.

TurkNet SmartyFi ile Kablo Olmadan Gigabit İnternet

TurkNet GigaFiber hizmeti, kullanıcılara 1.000 Mbps’ye kadar internet hızı vadediyor. Normal şartlarda bu hız yalnızca kablo ile bağlanan cihazlarda alınabiliyor. Ancak TurkNet SmartyFi ile bu durum kablosuz bağlantı için de geçerli. TurkNet SmartyFi cihazları, kabloyla bağlanmayı bir kenara bırakın, kablodan daha hızlı bağlantı sunuyor. Bu sebeple 1.000 Mbps’ye kadar olan internetinizi kablosuz olarak internete bağladığınız cihazlarınızda da eksiksiz kullanabiliyorsunuz. Tabii ki bunun için cihazlarınızın en azından Wi-Fi 5 desteği sunması şart. Tam performans için ise Wi-Fi 6 cihazlar kullanmanızı öneriyoruz. Zira TurkNet SmartyFi, Wi-Fi 6 destekli bir Wi-Fi hizmeti.

SmartyFi İçin Kaç Cihaz Gerekiyor?

TurkNet SmartyFi, tıpkı mesh sistemlerde olduğu gibi birden fazla cihazla çalışıyor. Cihaz sayısı da tahmin edebileceğiniz üzere ev vb. bir konumun büyüklüğüne göre değişiyor. TurkNet ekipleri, TurkNet SmartyFi kurulacak olan mekânda incelemelerini gerçekleştirerek, kaç adet cihaz kullanılması gerektiğini müşterilerine aktarıyor. Bu aşamadan sonra ise kuruluma geçiliyor.

SmartyFi İçin Hangi Cihazlar Kullanılıyor?

TurkNet, şu anda SmartyFi hizmeti için AirTies markasının Air 4960X ve Air 4960R modellerini kullanıyor. Bu ürünlerin teknik özellikleri ise bu şekilde;

Cihaz Air 4960X Air 4960R
Wi-Fi Sürümü Wi-Fi 6 Wi-Fi 6
RAM 256 MB 512 MB
Hafıza 128 MB 128 MB
İşlemci Frekansı 2.4 GHz 2 GHz
Çalışma Frekansı 2.4 GHz ve 5GHz 2.4 GHz ve 5GHz
Router Modu Yok Var
Anten ve Frekans 4×4 (5GHz)
2×2 (2.4GHz)
4×4 (5GHz)
2×2 (2.4GHz)
1 Gigabit İnternet Portu 2 2
WPS Var Var

TurkNet SmartyFi nedir

TurkNet SmartyFi İçin Ne Ödeyeceğim?

TurkNet SmartyFi hizmeti faturanıza aylık ek 50 TL’lik bir bedelle tarafınıza sağlanıyor. Ayrıca cihazların konum ekspertizi ve kurulumu da ücretsiz. Ek olarak yerinde ve uzaktan destekte de öncelik avantajı mevcut.

TurkNet Müşterisi Olmadan SmartyFi Hizmeti Kullanılabiliyor mu?

TurkNet SmartyFi hizmeti yalnızca TurkNet GigaFiber altyapısında hizmet alan TurkNet müşterileri için geçerli. Yani farklı bir operatördeyseniz veya TurkNet’in farklı bir hizmetini kullanıyorsanız, öncelikle TurkNet GigaFiber altyapısına geçiş yapmalısınız. Bu aşamadan sonra tek yapmanız gereken TurkNet SmartyFi başvurusunu gerçekleştirmek.

TurkNet GigaFiber nedir?

Türkiye’nin başarılı servis sağlayıcılarından olan TurkNet, kendi altyapısı ile sunduğu GigaFiber hizmetini 249.90 TL’ye sunuyor. Üstelik vaat edilen 1.000 Mbps’ye kadar olan hız yalnızca download yani indirme hızında değil, upload yani yükleme hızında da kullanıcıların hizmetine sunuyor.

GigaFiber hizmeti, TurkNet’in diğer hizmetlerinde olduğu gibi taahhütsüz ve kotasız bir hizmet olmasının yanı sıra farklı bir operatörden geçmeniz durumunda taahhüt cayma bedelinin 1.000 TL‘ye kadar olan kısmı da TurkNet tarafından faturanızda indirim olarak karşılanıyor. Adresinizde TurkNet GigaFiber varsa, siz de hemen TurkNet’li olmak için başvurunuzu iletebilirsiniz.

  • Taahhüt ve kota yok: Hizmetinizi memnun olduğunuz sürece kullanın. Kota derdi olmadan da Steam’den dilediğiniz gibi oyun indirebilir, Netflix’ten 4K içerik izleyebilir ve canlı yayın yapabilirsiniz.
  • Yüksek upload hızları: 1.000 Mbps’ye kadar hız seçenekleriyle Zoom ve EBA gibi platformlara kesintisiz erişim sağlayın. Twitch, TikTok ve YouTube gibi platformlarda en yüksek kalitede canlı yayınlar yapın.
  • Dünya kalitesinde hizmet: TurkNet, dünya hızında ve kalitesinde GigaFiber’i tamamen kendi altyapısında sunuyor. Sizi özgürleştiren, yüksek hızlı ve müşteri odaklı hizmet, sürekli iyileştirilmeye devam ediliyor.
  • 7/24 müşteri desteği: Dilediğiniz zaman TurkNet’e ulaşabilirsiniz. Destek talepleriniz hızlı çözülüyor.
  • Hızlı müdahale ve çözüm: TurkNet’in kendi altyapısında olan bu hizmette gerekli tüm müdahaleleri kendi uzman ekibi rekor sürelerde yapabiliyor.

Speedtest Verilerine Göre, En Hızlı İnternet Sağlayıcı Bir Kez Daha TurkNet!

Bağımsız bir hız ölçüm şirketi olan Speedtest, bünyesinde gerçekleştirilen internet hız testi verilerine dayanarak düzenli olarak istatistikler yayınlıyor ve biz de paralelinde bu verileri sizlerle paylaşıyoruz. 2021’in üçüncü çeyreğinde liderlik koltuğuna oturan TurkNet, o andan itibaren koltuğu kimseye kaptırmadı ve hala zirvedeki yerini koruyor.

TurkNet, 2023 birinci çeyrekte de yüksek hız, gecikme süresi ve tutarlılık oranlarında lider olmaya devam ederken, 58,85 Mbps ile en iyi ortalama indirme hızını kullanıcılarına sunuyor. Türkiye’nin indirme hızı bakımından 180 ülke arasında 110. sırada yer aldığı raporda, TurkNet düşük gecikme sürelerinde de yine zirvedeki yerini korumayı başarmış.

internet hızı

Şirket, 15 ms’lik ortalama gecikme süresi ile rakipleri arasında en düşük gecikmeyi sunuyor. Rapor, Türkiye’deki kullanıcıların yaptığı hız testlerinde ortalama download (indirme) hızının 33,32 Mbps, ortalama upload (yükleme) hızının ise 6.83 Mbps olduğunu ortaya çıkardı. Hız testlerinin yüzde kaçının en az 25 Mbps download ve 3 Mbps upload hızı sunduğunu ifade eden tutarlılık skorları sıralamasına baktığımızda ise TurkNet’in bu değerde de lider olduğunu görüyoruz. TurkNet kullanıcıları yüzde 79,3 oranla en az 25 Mbps download ve 3 Mbps upload hızı almada en tutarlı hızları elde ediyor.

TurkNet, bu değerlendirmeler sonucunda 2021’in üçüncü çeyreğinde oturduğu, 2022 boyunca devam ettirdiği zirve koltuğunu 2023 yılının ilk çeyreğinde de sürdürmüş oldu. Türkiye’nin internet altyapısını geliştirme ve dünya kalitesine çıkarma hedefiyle TurkNet, kendi fiber altyapısında geliştirdiği GigaFiber yatırımlarına aralıksız devam ediyor ve GigaFiber altyapısını her gün genişletiyor.

Oyunlar İçin Yüksek Hızlı ve Gecikmesiz İnternet Artık Bir İhtiyaç

Artık birçok oyunun 100-150 GB ve üstünde disk alanı istediğini görüyoruz. Bu da aslında hemen hemen bir o kadar indirme yapmanız gerektiği anlamına geliyor.

Günümüz internet teknolojileri ile artık oyunlar eskisi kadar yavaş inmiyor. Ancak internet hızının yüksek olması, bağlantının sağlıklı olması ve yoğunluktan etkilenmemesi oldukça önemli. Buna ek olarak, online oynanabilen oyunlar, özellikle de rekabetçi oyunlar için ping yani ağ gecikmesi de o bir kadar önemli.

Günümüzde oyunlar için hızlı bir internet artık zorunluluk haline geldi. Düşük hızlarla neredeyse birkaç güne ulaşan indirme süreleri, artık gigabit seviyesine ulaşan internet hızları ile dakikalara indirilebiliyor. Tabii ki bunun için altyapının bulunduğu bir adreste olmanız gerekiyor. TurkNet, GigaFiber adını verdiği ve kendi altyapısıyla kurduğu fiber ağı ile kullanıcılarına dünya standartlarında olan 1.000 Mbps’ye varan eşit indirme ve yükleme hızlarını taahhütsüz şekilde sunuyor.

Upload hızının oyunla ilgisi ne diyebilirsiniz. Ancak iş düşündüğünüzden artık oldukça farklı. Yüksek hız, yüksek bant genişliği anlamına gelir. Evinizdeki diğer kullanıcılar siz online oyun oynadığınız anda görüntülü görüşme yapabilir. Ya da gün boyunca çektiği fotoğraf ve videoları buluta yedekliyor olabilir. Bu durumda upload yani yükleme hızı diğer kullanıcılar için olumsuz etkilenecektir. Ancak upload hızınız herkese yetecek kadar yüksekse, ortada bir sorun kalmıyor.

TurkNet’e Geçiş Ne Kadar Sürer?

Geçiş genelde belgeleriniz eksiksiz olarak ulaştıktan sonra, kısa süre içinde gerçekleşiyor. (Mevcut hizmetinizi TurkNet’e taşımak yerine diğer operatörden kullandığınız hizmeti önce iptal ettirip sonra TurkNet’ten sıfırdan yeni bir hat istediğinizde internetinizin kullanıma hazır olması daha uzun sürebiliyor.) Belgelerde herhangi bir eksik varsa (örneğin imza yok, tarih yok, kimliğinizi Online İşlemler veya Mobil Uygulama üzerinden yüklemediniz), işlemler maalesef uzayabiliyor. Bu yüzden belgelerinizi tam olarak doldurduğunuza dikkat edin.

Farklı operatörler arası internet transferi süresini etkileyen bir diğer faktör de teyit aramasına geç cevap vermeniz. Teyit aramasını yasa gereği zorunlu olduğu için, aranmanız ve sesli olarak operatör değişikliği onayınızı almaları gerekiyor. Sizi 0850 288 80 80 numarasından arayacaklar.

TurkNet’e Mevcut Aboneliğinizi İptal Ettirmeden Geçebilirsiniz

Müşteriler internet sitesindeki başvuru adımlarını uygulayarak veya telefon üzerinden başvuru yöntemini kullanarak TurkNet’e geçişleri için ilk adımı atıyor. Ardından TurkNet, müşteriler için tüm geçiş sürecini yöneterek zahmetsiz bir geçiş süreci sunuyor. Bu sayede size ayrılan mevcut portu kaybetme riski olmadan ve internetiniz neredeyse hiç kesilmeden geçiş yapabiliyorsunuz.

Diğer Operatörlerden TurkNet’e Nasıl Geçilir?

Sizin hiç yerinizden kalkmanıza gerek yok. Mevcut internet aboneliğinizi iptal etmeden TurkNet’e geçiş yapabilirsiniz. İlk olarak başvurunuzu yapıyorsunuz, ardından kurye ile kapınıza gelen operatör değişikliği belgelerini imzalamanız yeterli. TurkNet, sesli onayınızı aldıktan sonra değişiklik talebinizi operatörünüze iletiyor ve 48 saat içerisinde bu talebe cevap verilerek geçişiniz tamamlanıyor.

Farklı operatörlerden geçiş sürecini de, daha önce anlattığımız “3 Adımda Nasıl TurkNet’li Olurum?” rehberimizdeki ile benzer ilerliyor. Abonelik başvurusu işlemlerine geçmeden önce altyapı sorgulaması yaparak geçebileceğiniz tarifelere ve kullanabileceğiniz hız miktarına göz atabilirsiniz. Eğer Kablonet, Superonline veya Vodafone fiber altyapısı üzerinden hizmet alıyorsanız, operatör değişikliği işlemleri yapılamamaktadır.

Aboneliğinizi İptal Ettirmeden TurkNet’e Geçmenin Avantajları

Mevcut internet aboneliğinizi iptal ettirmeden TurkNet’e geçiş yaptığınız takdirde birçok avantaj elde etmiş olursunuz. İlk olarak abonelik işlemleriniz sıfır bir aboneliğe göre çok daha kısa sürüyor. Zaten halihazırda kullandığınız bir portunuz olduğunuz için onu da kaybetmemiş olursunuz.

Artı olarak sıfır aboneliklerde olan kurulum hizmeti ücretini ödemezsiniz. Yeni bir kurulum yapılmayacağı için böyle bir hizmete ihtiyacınız olmaz.

Port Kaybetme Riski Nedir?

TurkNet Başvurusunun İlk Adımı: Altyapı Sorgulama

Adresinizde kullanabileceğiniz altyapı ve hızı, müşterisi olacağınız internet servis sağlayıcısının sitesinden sorgulayabilirsiniz. Peki bu nasıl yapılıyor?

Türkiye’nin önde gelen internet servis sağlayıcılarından olan TurkNet, internet başvurusu öncesinde altyapınızın hangi teknolojiyi ve hangi hızı desteklediğini belirten bir Altyapı Sorgulama sistemine sahip. Bu sistem sayesinde adresinizdeki altyapının fiber, DSL ya da GigaFiber olup olmadığını görebilirsiniz.

TurkNet’in altyapı sorgulama sistemi iki şekilde çalışıyor; adres ile sorgulama ve sabit telefon numarası ile sorgulama. Her iki yöntemle altyapı sorgulama işlemleri şu şekilde;

TurkNet Adres ile Altyapı Sorgulama

TurkNet’in altyapı sorgulama sistemi, yukarıda da belirttiğimiz gibi hem adres hem de sabit telefon numarası üzerinden yapılabiliyor. Ancak günümüzde çoğu müşteri artık sabit telefon hattı kullanmıyor. En yaygın seçenek olan adresle altyapı sorgulama işlemi ise şu şekilde;

turknet altyapı sorgulama

Altyapı sorgulama sistemine girdikten sonra, karşımıza çıkan Adres Bilgisi ile Sorgula ve Telefon No ile Sorgula seçeneklerinden Adres Bilgisi ile Sorgula seçeneğine tıklayın. Buradan sonra il, ilçe, mahalle, cadde, sokak, bina ve daire numaraları bilgilerini doldurarak Altyapı Sorgula butonuna tıklayın.

Sorgulama işlemi bittiğinde şöyle bir ekranla karşılaşacaksınız;

turknet gigafiber

Bizim sorguladığımız örnek adreste 1000 Mbps hıza kadar destek sunan GigaFiber bir altyapı hizmeti bulundu. TurkNet GigaFiber internet hizmetini 249,90 TL’ye sunuyor. Ayrıca sunulan hızı evinizde kullanırken altyapı kalitenize ek olarak bina, daire tesisatınızın ve modeminizin de önemli olduğunu belirtelim.

TurkNet’in altyapı sorgulama servisi, 1000 Mbps’ye kadar destekleyen internet tesisatımız için bize GigaFiber paketini önerdi. Bu kısım, sorguladığınız adreste çıkacak olan tahmini hıza ve altyapı türüne göre değişiklik gösterecek. Hemen aşağısında da TurkNet’in kota ve taahhüt koymadığını hatırlatan, ayrıca 30 gün içinde %100 iade seçeneği sunan hizmetleri görülüyor.

Sabit Telefon Numarası ile Altyapı Sorgulama

Bu işlem için de yine altyapı sorgulama sistemine girdikten sonra, karşımıza çıkan Adres Bilgisi ile Sorgula ve Telefon No ile Sorgula seçeneklerinden bu sefer Telefon No ile Sorgula seçeneğine tıklayın.

Buradan sonra Sabit Telefon No Giriniz boşluğuna, adresinize kayıtlı ev/iş telefonu numarasını girerek, altyapı sorgulama sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Altyapınızın desteklediği hız, evinizde alabileceğiniz internet hizmeti hızını gösterir. Ancak altyapınızın gelişmesi veya GigaFiber altyapısına geçişinizin sağlanması durumunda 1.000 Mbps’e kadar çıkabilirsiniz.

TurkNet Başvurusu Nasıl Yapılır?

İlk aşamada da bahsettiğimiz gibi başvuru işlemlerini iki kanaldan yapabiliyorsunuz: web sitesi ve 0850 288 80 80 telefon hattı. Başvuruyu online olarak yapmak isteyen kullanıcılar, bu sayfa üzerinden işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

4 adımda online başvuru süreci ise şu şekilde;

1- İletişim Bilgileriniz

TurkNet, hizmet söyleşmesini hazırlamak için online başvuru formunun ilk adımında iletişim bilgilerinizi talep ediyor. Bu doğrultuda Ad/Soyad, e-posta adresi ve telefon numaranız isteniyor. Ayrıca kişisel veri aydınlatma formunu ve verilerinizin işlenmesini onayladığınız adım da bu aşamada.

turknet başvuru adımları

2- Adres Bilgileriniz

Online başvuru formunun ikinci aşamasında varsa halihazırda kullandığınız internet operatörünüzün bilgilerini girmeniz gerekiyor.

turknet başvuru formu - adres bilgileriİnternet Var seçeneğini seçip, mevcut internet servis sağlayıcının hizmet numarası (XDSL numarası) bilgisini girmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca farklı bir servis sağlayıcıdan geçiş yapmanız durumunda 240 TL’ye kadar, TurkNet GigaFiber servisine geçmeniz durumunda da 1.000 TL’ye kadar taahhüt cayma bedeli TurkNet tarafından karşılanıyor. Artık sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

3- Tercihler

Adres ve mevcut internet sağlayıcınızın bilgilerini doldurduktan sonraki aşamada, altyapınızın desteklediği hızı görebilirsiniz.

Üçüncü aşama penceresinde, yukarıda da belirttiğimiz gibi tercihlerinizi yapmanız istenmekte. İnternet Hız Seçimi kısmında altyapınızın desteklediği hızı içeren tarifeyi görebilirsiniz. Ek Hizmet Seçimi kısmından ek tercihlerinizi seçebilirsiniz. Örneğin modeminiz yoksa hem ADSL/VDSL hem de GigaFiber hızları destekleyen, yüksek WiFi performansı sunan, fiyat performans ürünü modemi avantajlı ödeme yöntemleri ile satın alabilirsiniz.

Bunlara ek olarak sabit IP (static ip) hizmeti ve güvenli internet profili tercihlerinizi de yapabilirsiniz. Bu aşamalar tamamlandıktan sonra sıra fatura tercihlerinize geliyor. Faturanızı yeşil dostu olarak e-posta adresinize mail olarak isteyebilirsiniz.

4- Kimlik ve Ödeme Bilgileri

Online başvuru sürecinin dördüncü ve son aşaması kimlik doğrulamasını içeriyor. Bu aşamada kimlik belgenizin bilgileri ve fatura için ödeme yöntemi bilgileriniz isteniyor. Ancak tercihlerinizde modem seçeneğini seçmeniz durumunda, bu ücretlendirme kartınızdan alınıyor ve o aşamada başka bir ödeme alınmıyor.

Adresinizde GigaFiber Yoksa Ne Yapacaksınız?

TurkNet, geçtiğimiz günlerde GigaFiber altyapı genişletme çalışmalarının bir parçası olarak, kullanıcıların altyapı taleplerini değerlendirmeye aldığı yeni bir başvuru sistemi duyurdu. Bu sistemle kullanıcılar adreslerini girerek, bulunduğu bölgeye TurkNet GigaFiber altyapısının gelmesini sağlayabiliyor.

TurkNet GigaFiber Altyapı Başvurusu Yapma

Bu işlem için öncelikle TurkNet’in GigaFiber İstiyorum sayfasına gidin. Bu sayfanın orta kısmında “GigaFiber istiyorum” adlı butona tıklayın. Açılan sayfada, sizden adresiniz istenecek. Adres bilginizi girdikten sonra, mevcut altyapı durumunuzu içeren bir mesaj göreceksiniz. Test adresimizde henüz GigaFiber altyapısı olmadığından, “Üzgünüz, “şimdilik” GigaFiber altyapınız bulunmuyor. Hemen altyapı talebinizi iletebilirsiniz.” mesajı ile karşılaşıyoruz.

turknet gigafiber sorgulama

Bu mesajın hemen altında, GigaFiber altyapısı talebinizi iletebilmeniz için iletişim bilgilerinizi doldurmalısınız. Ardından ise Kişisel Veri Aydınlatma Metni’ni okuyup onaylayarak “Adresime GigaFiber İstiyorum” butonuna basın.

TurkNet web sitesinde yapmanız gereken işlemler bu kadar. Şimdi tek yapmanız gereken, başvuru sırasında verdiğiniz e-posta adresinize gelen doğrulama linkini kullanarak başvurunuzu gerçekleştirmek olacaktır. TurkNet, adresinizdeki taleplere göre durumu değerlendirecek ve GigaFiber çalışmaları için listeye ekleyecektir.


TurkNet sponsorluğunda Technopat okurlarına yararlı olması için hazırlanmıştır: https://www.technopat.net/turknet bölümünde internet odaklı yardımcı makalelerimizi bulabilirsiniz.

– Advertorial / Reklam –

2000'li yılların başında Pentium 4 2.4 GHz bilgisayarı sayesinde teknoloji ile buluşan Asım, 128 MB RAM ile savaşarak günümüze kadar gelmeyi başarmış. 2013'ten bu yana Technopat Sosyal'de deneyimlerini aktaran yazarımız, şimdilerde haber ve makaleleriyle bizimle.