İşlemci ve belleklerde olan kısaltmaların anlamları nedir?

Cass

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, işlemcide ki GHz, K ve HQ nedir? ( intel core i7 4790k 4.4 GHz diyor bu k ve GHz ne anlama geliyor Intel Core i7 4710HQ 22 nm 2.5 -3.5 GHz 4 çekirdek, 8 Thread. Burada da 4710HQ 8 thread falan diyor bunlar ne anlama geliyor)
Bellekte ki MHz ne anlama geliyor? (16 GB DDR3 1600 Mhz RAM. Buradaki MHz'den bahsediyorum)

Son düzenleyen: Moderatör:
MHZ RAM çalışma frekansıdır. (Hızı yani) GHZ işlemcinin çalışma frenakansıdır. K O.C yapılabildiği, yani çarpan kilidi açıktır demektir. 4 çekirdek 8 izlek demek ise, 1 fiziksel çekirdeğin 2 mantıksal çekirdek görevi görmesi demektir en basitinden.

GHz kelimesindeki Hz saniyede yapılan işlem demektir. 1 GHz= 1000000000 Hz. K Çarpan kilidinin açık olduğunu gösterir. Thread, işlemcide İş Parçacığı anlamına gelir. Kısaca çekirdek sayısı diyebiliriz.

şu cümleyi anlamadım kardeşim biraz daha açıklarmısın
K O.C yapılabildiği, yani çarpan kilidi açıktır demektir. 4 çekirdek 8 izlek demek ise, 1 fiziksel çekirdeğin 2 mantıksal çekirdek görevi görmesi demektir

şu cümleyi anlamadım kardeşim biraz daha açıklarmısın
K O.C yapılabildiği, yani çarpan kilidi açıktır demektir. 4 çekirdek 8 izlek demek ise, 1 fiziksel çekirdeğin 2 mantıksal çekirdek görevi görmesi demektir
İşlemcinin sonunda bulunan "K" harfinden bahsediyorlar overclock yapmaya daha müsait yani. Çekirdek izlek falan başka mevzular.

Arkadaşların dedikleri doğru ve ek olarak HQ'yi açıklamak gerekirse: Intel'in taşınabilir bilgisayarlar için ürettiği işlemcilerde bulunan bir semboldür.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı