İnternet Sansür Gelmeyecek

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
İnanır mısın?
Ne yaptıklarını artık kendilerinin bile anlayıp anlamadıklarını merak ediyorum.

Öncelikle bir tavsiyede bulunacağım: Teknoloji ile ilgili hiçbir haberi gazete ve TVlerden asla takip etmeyin. Twitter, Facebook, sözlükler gibi sanal kahvehanelerden takip edecekseniz de kaynak göstermeyen yazılara itibar etmeyin. Böyle ortamlar geyik muhabbeti yapmak, magazin haberleriyle hafızamızda çöp dosyalar oluşturmak amacıyla kullanabilirz ama bu tip konular onları aşar.

Yeni yasa konusuna gelince: Yasaların kendisinde sorun yok ancak teknoloji ile ilgili diğer tüm yasalar gibi uygulamada sorunlara yol açacaktır. Suçu günahı olmayan siteler engellenecek, kapatılması gereken sitelerin çoğu hala aktif olmaya devam edecektir. Yarın nvidia.com'un, maddi manevi değerlerimize küfrettiği gerekçesiyle kapatılması gibi trajikomik bir olayla karşılaşırsanız şaşırmayın. Bugün maalesef yetkili makamların çoğu teknolojiden uzak insanlar. Bu sebeple yarın haksız yere suçlandığınızda derdinizi anlatamama problemiyle karşılaşabilirsiniz. Onun haricinde kişilik haklarına yapılmış saldırılara müdahale edilmesi gerekir. Yarın bir gün bir internet sitesinde bana iftira atıldığında bu siteyi kapattırabilmeliyim. Çünkü halkımız iftiralara kolayca inanma eğilimindedir. Teknolojiyi doğru bir şekilde kullanan bir millet değiliz. Örnekler üzerinden gidip midenizi bulandırmak istemiyorum. İfade özgürlüğü ile iftira atma özgürlüğü(hakaret bile demiyorum atıldıktan sonra izi kalan çamurlardan bahsediyorum) arasında ince bir çizgi var ve bu sorunu çözmemiz gerekiyor. Öte yandan kağıt üzerinde kusursuz olan yasaların uygulanmasında yaşanan sıkıntılar can yakabiliyor.

HWA'da var bununla ilgili bir yazı.

Daha ilk cümleyi okuman bile bu haberin ne kadar yalan olduğunu anlaman için yeterli:

Başbakan Erdoğan, internet yasasıyla asla sansür gelmediğini ifade ederek, ''İnternet düzenlemesiyle kişilik haklarını güvence altına alıyoruz'' dedi.

Sansür şu anda bile var. O ilk cümleyi kuran kişi bizzat Habertürk'ü arayıp sansür uyguluyor.

Oradaki olay şu:

'' Recep Tayyip Erdoğan bu yasaya sansür değil, kişilik haklarını güvence altına almak '' diyor.

Ben telefon ve internet gibi araclarin ic ve dis güçler tarafından takip edilmesini engellemeye calisiliyor diye anladim :)

Aslinda pek anlayamadım da ya :ajan:

Son düzenleyen: Moderatör:
Anlaşılmayacak birşey yok. :D Sansür dolaylı yoldan var demek istiyorlar.

Anlaşılmayacak birşey yok. :D Sansür dolaylı yoldan var demek istiyorlar.

Kendi yazdigim mesaja daha once gulmemistim.. :D Yaw benim korsanla, p..no'yla isim olmuyor. Onun haricinde ne tur sikinti olusturucak? :D Amerikan istihbaratlari devri bitti, Turk istihbaratlarimi ensemizde olacak? :D

Ne? İnternete sansür gelmeyecek mi? Başbakan çok sağlam mizah yapmış hakkını verelim beyler.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı