0.5 ms MPRT vs 1ms GtG

Murat Salmanow

Centipat
Arkadaşlar benim bütçem 7500TL'idi ve ben de bu monitörü aldım.

1696405366903.png

Burada hem 0.5 ms MPRT hem de 1ms GtG var deniliyor kafam karıştı, MPRT 4 5ms oluyor GtG direk dediği MSI veriyor bu olay nedir?
Ve 27 inç 1080p pixeller sayılıyormuş nasıl bir hissiyat olur acaba?

27 inç 1080p pixeller sayılıyormuş nasıl bir hissiyat olur acaba?
Diğerlerini bilmiyorum sadece buna cevap verebilirim. 1080p çözünürlükte 2 milyondan fazla piksel var. Bu 50 inch de olsa 24 inch de olsa yine 2 milyon tane olacak. Ekran boyutu büyüdüğü için pikseller doğal olarak aynı mesafeden daha rahat sayılacak.

Eğer rekabetçi oyunları çok oynamıyorsanız, ekrana olan mesafeniz de yakın değilse 27 inch bakılabilir.
Ben olsam 24 inch 1080p tercih ederdim.

Diğerlerini bilmiyorum sadece buna cevap verebilirim. 1080p çözünürlükte 2 milyondan fazla piksel var. Bu 50 inch de olsa 24 inch de olsa yine 2 milyon tane olacak. Ekran boyutu büyüdüğü için pikseller doğal olarak aynı mesafeden daha rahat sayılacak.

Eğer rekabetçi oyunları çok oynamıyorsanız, ekrana olan mesafeniz de yakın değilse 27 inch bakılabilir.
Ben olsam 24 inch 1080p tercih ederdim.

50 60 cm uzaklıktan bakıyorum

O kagitustu degerlere bakmani tavsiye etmem. Cunku oraya genelde monitorun belirli bir aralikta aldigi en iyi degeri yaziyorlar, araligin ortalamasini yazmiyorlar. Dolayisiyla oraya 0.5 MPRT ve 1 ms GtG yazdi diye ortalamasi 1 veya 0.5 olmus olmuyor. Bu bir nevi pazarlama taktigi.

Arkadaşlar benim bütçem 7500TL'idi ve ben de bu monitörü aldım.

Eki Görüntüle 1966449

Burada hem 0.5 ms MPRT hem de 1ms GtG var deniliyor kafam karıştı, MPRT 4 5ms oluyor GtG direk dediği MSI veriyor bu olay nedir?
Ve 27 inç 1080p pixeller sayılıyormuş nasıl bir hissiyat olur acaba?

İkisi de önemli, MPRT kötü olursa monitör deli gibi Motion blurr yapar muhtemelen. GtG kötü olursa siyahlar kayar gölge gibi, smearing olur sarımsı tonda. Biri piksellerin renk geçişi ile ölçülüyor biri piksellerin yanıp sönme hızına göre. İkisi de ghosting için etmendir. Firmaların verdiği değerler çoğunlukla ortalamayı yansıtmıyor ama yakın olabilirler.

VA panellerin sorunu aslında GtG ile, çok fena gölgelenme yapan modellerle dolu VA monitörler.

Bu videoda ghosting testi var response time diye geçiyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Göglelenme var gördüğünüz gibi dakika 6 olması lazım. VA panellerin Samsung Odyssey G5 ve G3 hatta konuda paylaşılan monitör dahil benzer performansı vardır. Hızlı VA bulmak zor, bunun için rtrings gibi sitelerin verilerine bakmak gerekiyor.

Bunların hepsinin sebebi MPRT değil muhtemelen GtG kaynaklı. Yani VA paneller hızlı MPRT verebilen ama koyu renklerde aşırı yavaş tepki sürelerine sahip panellerdir. VA panellerde MPRT değerleri 1 ila 7 ms arasıyken GtG değerleri 1 ms ile 22 ms arası olabiliyor ghostingin sebebi de aslında bu. TN ve IPS paneller MPRT olarak benzerler ama GtG olarak 22 ms kadar yavaş olmazlar. Yani VA panellerin hızlısı için önemli olan paradan ziyade modeldir, özellikle response time bazında rtrings vb. incelemesi bulunan VA panellerden bahsediyorum sizin paylaştığınız sitedeki verilen değerler ile ortalama değerler farklı oluyor bu yüzden ona güvenmeyin pek fazla. Özet ile Aoc c27g2ze klasik VA panel düzeyinde ghosting performansı veren bir monitör. Siyahlarda ghosting görme ihtimaliniz %100 benden söylemesi.

Son düzenleme:
İkisi de önemli, MPRT kötü olursa monitör deli gibi Motion blurr yapar muhtemelen. GtG kötü olursa siyahlar kayar gölge gibi, smearing olur sarımsı tonda. Biri piksellerin renk geçişi ile ölçülüyor biri piksellerin yanıp sönme hızına göre. İkisi de ghosting için etmendir. Firmaların verdiği değerler çoğunlukla ortalamayı yansıtmıyor ama yakın olabilirler.

VA panellerin sorunu aslında GtG ile, çok fena gölgelenme yapan modellerle dolu VA monitörler.

Bu videoda ghosting testi var response time diye geçiyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Göglelenme var gördüğünüz gibi dakika 6 olması lazım. VA panellerin Samsung Odyssey G5 ve G3 hatta konuda paylaşılan monitör dahil benzer performansı vardır. Hızlı VA bulmak zor, bunun için rtrings gibi sitelerin verilerine bakmak gerekiyor.

Bunların hepsinin sebebi MPRT değil muhtemelen GtG kaynaklı. Yani VA paneller hızlı MPRT verebilen ama koyu renklerde aşırı yavaş tepki sürelerine sahip panellerdir. VA panellerde MPRT değerleri 1 ila 7 ms arasıyken GtG değerleri 1 ms ile 22 ms arası olabiliyor ghostingin sebebi de aslında bu. TN ve IPS paneller MPRT olarak benzerler ama GtG olarak 22 ms kadar yavaş olmazlar. Yani VA panellerin hızlısı için önemli olan paradan ziyade modeldir, özellikle response time bazında rtrings vb. incelemesi bulunan VA panellerden bahsediyorum sizin paylaştığınız sitedeki verilen değerler ile ortalama değerler farklı oluyor bu yüzden ona güvenmeyin pek fazla. Özet ile AOC C27G2ZE klasik VA panel düzeyinde ghosting performansı veren bir monitör. Siyahlarda ghosting görme ihtimaliniz %100 benden söylemesi.

Bende Game Booster GB-2417FF modeli var ve ghosting olup olmadığını anlamıyorum, ekran yırtılmaları var o kadar. Zaten 240Hz desteğini CS 1.6 CS: S'de kullanacağım için herhangi bir problem yaşayacağımı sanmıyorum.

Geri
Yukarı