0 ve 1 karmaşası

Erhan Akbaş

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba beyler, işlemci anakart ram harddisk ekran kartı hep 0 ve 1 lerden çalışıyor.
0=akım(bilgi yok)
1=akım(bilgi var) demektir bunun mantıgını anladım.

Ama o 0 ve 1 rakamını nasıl işlemciye yerleştirmişler ? Kağıt'a yazarak işlemcinin üzerine mi koydular yoksa nasıl yaptılar çok merak ediyorum. Bilen birisi varsa kısa ve öz şekilde anlatırsa sevinirim :)

İngilizce biliyorsanız bu video fazlası ile bilgi vermekte:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Güncelleme: Videoda sorduğunuz sorunun tam olarak cevabı yok. Bu yüzden biraz kendim araştırdım ve şu yazıya ulaştım:

İşlemciye nasıl çalışacağı için gereken bilgiler makine dilinde verilmekte. CPU'nun kendisi veri yollarından oluşmakta ve içerisinde mantıksal port denilen inanılmaz sayıda fazla switchler mevcut.

Mesela işlemci iki rakamı karşılaştıracağı zaman söz konusu rakamın 8 bitini sekiz XAND porta, diğer rakamın da 8 bitini diğer 8 XAND porta yerleştiriyor. Bunun nedeni her bir rakamın 8 bit etmesi. 8 Bit, 1 bayta tekabül ediyor. İşlemci daha sonra ortaya çıkan çıktıyı 4 AND portuna yönlendiriyor. Sonra 2 AND portuna ve son olarak da tek AND portuna. Böylece bütün byte'lar aynı mı diye karşılaştırmış oluyor.

Son düzenleme:
İngilizce biliyorsanız bu video fazlası ile bilgi vermekte:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Güncelleme: Videoda sorduğunuz sorunun tam olarak cevabı yok. Bu yüzden biraz kendim araştırdım ve şu yazıya ulaştım:
Çok teferruatlı bir iş aslında. Bende çok şaşıyorum telefon içine nasıl bu kadar şeyi koyabilmişler falan...

Öncelikle 0'ın anlamı dijital elektronikte yaklaşık sıfır Volt (tam olarak sıfır değil), 1'in anlamı ise yaklaşık 5Volt (Tam 5 Volt değil) olarak tanımlanır.

İşlemciler içinde transistör denilen devre elemanları var. Bu elemanları içine ise diyot, direnç gibi günümüz devre elemanlarının çalışma prensibine benzeyen yapılar oluşturularak bu yapıların birleştirilmesiyle dijital kapılar yapılıyor, mesela AND (VE),OR (veya) vb gibi kapılar. Örneğin 1 ve 0'dan oluşan iki bilgi geldiği zaman bu bilgiler NAD kapısında 1.0=0, 1 ve 1'den oluşan iki bilgi geldiğinde ise 1.1=1 olarak çıkıyor. Aşağıdaki sitede bu kapılar hakkında bilgiler var. İşte transistörlerin içinde bu şekilde farklı şekilde kapılar yaparak 1 ve 0'ı meydana getiriyorlar sonra 8 tane 1 ve 0'dan oluşan bilgi bir araya geldiğinde 1 byte meydana geliyor.

Temel Elektronik

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı