1-2 aylık iş önerisi

• Konuyu başlatan 3ir
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 16
  • Görüntüleme 987
Eğer belirli bir yerde çalışmak istemiyorsan serbest çalışabilirsin ama serbest çalışmak istemiyorsan LC Waikiki olur popeyes olur McDonald's olur fastfood yerlerinde çalışman daha cazip olacaktır.

Ben de gittim bir kere bi fast-food markasına koskoca Kadıköy şubesinde işe almak için benimle konuşan kadın daha asgari ücretin kaç olduğunu bilmiyordu. Bi de öyle bir konuşuyordu ki nazikçe seni köpek gibi çalıştıracağız kabul ediyorsan çalış der gibi.

He ya, çalışacak yer mi kalmadı arkadaş.. İnsan işi değil buralarda çalışmak hele ki 16 yaşında bir insanın çalışması.

İstanbul'daysan bir sürü boş boş, sadece arada bir yoğunluğu olan kafeler var. Onların birinde çalış, sabahtan akşama kadar yatar arada bir müşteri gelince kahve götürürsün.
Tecrübesi olan herkes bilir ki o tarz yerler çalışan değil köle arıyor dediğim gibi. En ufak hatasında işitmediği azar kalmayacak, robot gibi saatlerce çalışmanı isteyecekler. Eve artık ağlayarak gideceksin yarın olmasın diye dua edeceksin üzerindeki baskı yüzünden. Zorunlu olmadığı sürece o tarz yerlerde çalışılmaması gerekiyor.

O tarz yemek firmalarında çalışmak kolay değildir ek mesai verirler, mesai ücreti vermezler hakkın yenir vs. vs.

Bunları psikolojikmen kaldırabiliyor ve Türkiye'de yaşama zorluğu yüzünden bunu yapmak zorunda hissediyorsan zaten ancak o şekilde çalışırsın orada. Yoksa işin iş değil yani.

Eve döndüğünde ayakların tutmadığında, her yerin ağrıyıp şiştiğinde ve köle gibi muamele gördüğünde anlayacaksın. Umarım baskıyı ve bunca şeyi kaldırabilecek bir mentale sahipsindir. Öneri konusuna gelecek olursan yukarıdaki arkadaşın dediği gibi kafe gibi yerlerde çalışabilirsin, hem şansına iyi gelirse ortamı rahat olur iyi çevrelerce tanınırsın ve kazanırsın.

Açık sözlü bir biçimde dile getirdiğiniz için teşekkür ederim. Aslında aradığım kriterler arasında yorulmak da var. Aile, arkadaslıklar, iliski gibi sebeplerden ötürü çalışıp eve geç saatte yorgun bir şekilde dönüp kendime ayırdığım vakti kısıtlamak istiyorum. Daha önce de bahsettiğiniz gibi olan işlerde çalışığım için sıkıntı çekeceğimi düşünmüyorum :)

Açık sözlü bir biçimde dile getirdiğiniz için teşekkür ederim. Aslında aradığım kriterler arasında yorulmak da var. Aile, arkadaslıklar, iliski gibi sebeplerden ötürü çalışıp eve geç saatte yorgun bir şekilde dönüp kendime ayırdığım vakti kısıtlamak istiyorum. Daha önce de bahsettiğiniz gibi olan işlerde çalışığım için sıkıntı çekeceğimi düşünmüyorum :)
Hiç problem değil, hayat senin hayatın. Umarım gelecekte psikolojin bozulmaz çalıştığın iş dolayısıyla. Yanlış anlama, tecrübeli biri olarak yazıyorum bunları. Ben de senin gibi çok yüksek bir mental ile girdim o tarz işlere ama sonu hep zarar görmem ile çıktı.

Başvuruları ilk etapta Online mı yaptınız?

İş ilanları araştırdım, sarı sitelerden yardım alabilirsiniz bu konuda. Arayıp konuştum isterseler telefon üzerinden evrakları hazırlayıp işe başlamanızı istiyorlar isterseler yüz yüze görüsmek istiyorlar, bildigim kadarıyla evrakları verdiğinizde 15 günlük eğitim süreci oluyor bu sürece göre sınava girip bir calisma pozisyonu ediniyorsunuz.

Dost @Sapare Aude'nin dediği gibi hayat senin hayatın, deneyimim de var diyorsun, saygı duyarım tabi fakat "yorulmak" ve "enayi yerine koyulup köpek gibi çalıştırılmak" farklı şeyler, ben sadece bir genç arkadaşımızın sırf asgari ücret için bu denli şeylere maruz kalmasını istemiyorum o kadar. Sana iş kitlenmesi ve mesai sorunları bir yana orada sana nasıl bir üslupla konuşurlar onu bile kestiremiyorum artık.

Elinde daha iyi alternatiflerin olmadığından yüzde yüz eminsen, bol şans dilerim.

Yeni konular

Geri
Yukarı