1.283.000 sıralama ile bilgisayar programcılığı seçilmeli mi?

lskenderBüyük

Centipat
Daha fazla  
Merhaba iyi geceler, meslek lisesi bilişim teknolojileri mezunuyum. Bu sene YKS sınavına çalışmadan girdim ve sonuç hüsran oldu. TYT'de OBP ile puanım 270, sıralamam 1.283.000, sonuçlar bunlar, ailem iyi kötü bir üniversiteye git diyorlar, zaten aklımda lise bölümümle alakalı düşündüğüm bilgisayar programcılığı vardı. Bu sıralama ile çıkan üniversitelerin meslek yüksek okullarının yorumları berbat ne yapacağım hala karar veremedim, mezuna bırakıp sınava tekrar mı girsem yoksa ne idüğü belirsiz yerlerde 2 senelik bilgisayar programcılığı mı okusam? Karar veremedim 2 senemin heba olmasını istemiyorum açıkçası.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu sene bir üniversiteye gitmek zorundaysan gidebilirsin de sizin yerinizde olsaydım yüksek lise kıvamında bir üniversitede okumak istemezdim. Bölümünüz açık öğretim fakültesinde de var ve herkes bu bölümü DGS ile Bilgisayar Mühendisliğine geçiş yapmak için okuyor. Pek bir şey beklememenizi tavsiye ederim.

Bu sene bir üniversiteye gitmek zorundaysan gidebilirsin de sizin yerinizde olsaydım yüksek lise kıvamında bir üniversitede okumak istemezdim. Bölümünüz açık öğretim fakültesinde de var ve herkes bu bölümü DGS ile bilgisayar mühendisliğine geçiş yapmak için okuyor. Pek bir şey beklememenizi tavsiye ederim.

İyi de hocam sizin perspektifinizden bakarsak Türkiye'deki sayılı üniversiteler hariç her yer "yüksek lise" olmuş oluyor. Bakış açınızı değiştirin derim. Arkadaşın yabancı dili yeterli seviyede ise çok rahat iş bulabilir. Ha eğer programlamaya ilgisi yok, yabancı dili yoksa sıradan mezun olur sadece. Üniversitede kişi kendini geliştirir hocam. Üniversite kişiyi geliştirmez. Tabii ki İngilizce öğretim bilgisayar mühendisliği okumakla sıradan bilgisayar programcılığı bir olmaz orası ayrı ancak 2 yıllıkta olsa bu bölüm geleceğin mesleklerinde yer alan bir bölüm.

@imsena farkında olup olmadığınızı bilemiyorum da muhtemelen farkında değilsiniz. Şu an bu yaptığınız şey kendinizi avutmaktan başka bir şey değil. Yabancı dili zaten iyiyse önüne her iş imkanı açılır, bunda hem fikiriz de bu bölüm zaten açık öğretim fakültesinde var ve bu bölümü örgün eğitimden okuyunca da arkadaşa ciddi bir şey katmayacak. İki sene okulunu okuyup masraf etmesine gerek yok ve bu bölüme gidenlerin çoğunun amacı da DGS ile Bilgisayar Mühendisliğine tamamlamak. Hayal satmaktan ziyade olaylara realist bakın.

@imsena farkında olup olmadığınızı bilemiyorum da muhtemelen farkında değilsiniz. Şu an bu yaptığınız şey kendinizi avutmaktan başka bir şey değil. Yabancı dili zaten iyiyse önüne her iş imkanı açılır, bunda hemfikiriz de bu bölüm zaten açık öğretim fakültesinde var ve bu bölümü örgün eğitimden okuyunca da arkadaşa ciddi bir şey katmayacak. İki sene okulunu okuyup masraf etmesine gerek yok ve bu bölüme gidenlerin çoğunun amacı da DGS ile bilgisayar mühendisliğine tamamlamak. Hayal satmaktan ziyade olaylara realist bakın.

Ben hayal satmıyorum ayrıca okuduğum bölüm bilgisayar programcılığı değil. Sadece kişinin kendisinde bittiğini söylemeye çalıştım. İşinde en iyisi olursa çok kazanır. Her işte böyledir bu. Açık öğretim fakültesinde var diye o bölüm değersiz olmuyor bu arada. Her neyse iyi sosyaller size.

İyi de hocam sizin perspektifinizden bakarsak Türkiye'deki sayılı üniversiteler hariç her yer "yüksek lise" olmuş oluyor. Bakış açınızı değiştirin derim. Arkadaşın yabancı dili yeterli seviyede ise çok rahat iş bulabilir. Ha eğer programlamaya ilgisi yok, yabancı dili yoksa sıradan mezun olur sadece. Üniversitede kişi kendini geliştirir hocam. Üniversite kişiyi geliştirmez. Tabii ki İngilizce öğretim bilgisayar mühendisliği okumakla sıradan bilgisayar programcılığı bir olmaz orası ayrı ancak 2 yıllıkta olsa bu bölüm geleceğin mesleklerinde yer alan bir bölüm.

Lise 5 ve 6 okuyacağına W3'ten sertifika alıp, Hackathon'da yarışıp, Github'da kafa dinleyerek daha iyi bir noktaya gelinebilir.

Ben hayal satmıyorum ayrıca okuduğum bölüm bilgisayar programcılığı değil. Sadece kişinin kendisinde bittiğini söylemeye çalıştım. İşinde en iyisi olursa çok kazanır. Her işte böyledir bu. Açık öğretim fakültesinde var diye o bölüm değersiz olmuyor bu arada. Her neyse iyi sosyaller size.
Kişide bitiyor da boş okula zaman harcamak yine mantıksız oluyor. Adı geçiyor desen geçmiyor, eğitim düzgün desen değil...

Bakmayın ben de lise 5 okumadım, ama lise 6 öğrencilerinin ödevlerini az yapmadım. Sınıf nasıl çalışır anlamayan vardı. Tabii, o zamanlar ben cebime bakardım. Ne kadar başarısız öğrenci, o kadar yeşil.

Merhaba öncelikle yazılım sektörüne yönelmeyi düşünüyorsanız üniversitenin size network katmaktan öte bir öneminin olmadığını belirtmek isterim bu alan için çünkü artık her şey internet üzerinden araştırma yapılarak kolay bir biçimde öğrenilip geliştirilebiliyor üniversite de öğrendiklerin ile yetinirsen zaten iş sahibi olma ihtimalin çok düşük şimdi dürüst konuşalım bu bölüm için 300.000 barajı olması gerekiyor mühendislik tercihi yapabilmeniz için 1milyon 283 binden bu sıralamalara getirmek çok zor olabilir kendinizi derslere vs tamamen kapatmanız gerekiyor tahminimce iyi bir altyapınızda bulunmuyorsa ya gerçekten çok ciddi bir şekilde 1 sene boyunca aralıksız çalışacaksınız ya da tercihi yapıp DGS ile 4 yıllığa geçmeniz gerekiyor.
Yani kendinizden eminseniz sınava tekrar çalışılabilir değilseniz de en yukarıda dediğimi okuyun gerçekler bu şekilde yani karar size kalmış.

Yeni konular

Geri
Yukarı