1.75 miyop, 1 astigmat değerleri

mavıuszed

Hectopat
Arkadaşlar 14 yaşındayım gözümde sıkıntı var.

Sol gözüm: 1.75 miyop, 0.50 astigmat.

Sağ gözüm: 1.25 miyop,0.25 astigmat.

Son zamanlarda çok dert ediyorum bu olayı.
Daha boyum tam olarak atmış değil ve millet sen büyüdüğünde göz numaranda büyür diyorlar ve dert ediyorum gözlük hiç yakışmıyor ve takmak istemiyorum acaba ileriki zamanlarda göz numaram çok büyür mü ve bunu düşürmenin veya önlemenin gözlük dışında yöntemi var mı?

Gözlük kullanmadan hayat kaliteniz çok kötü olacak. Kullanmanızı, yüz tipinize uygun bir gözlük seçmenizi öneririm. Doktorunuza bu konuyu danışın ama eğer artacağı varsa da, çok takmamanızı öneririm.

Çok takacak bir durum yok. Ben de 11 yıldır gözlüklüyüm. Numaram sizinkilere yakın. Bu bir sağlık problemi. Dalga geçenler falan olursa umursamayın, sizin yaşlarda beyin gelişimi problemi olan çok fazla insan olabiliyor, görmezden gelin.

Büyüme ihtimali maalesef var. Genelde duyduğum kadarıyla 25 yaş civarına kadar büyüyor, sonra sabitleniyor. İnsandan insana değişen bir durum.

20-20-20 diye bir kural okudum. Gözünü 20 dakika yorduktan sonra (ders çalışmak, telefona/monitöre bakmak) en az 20 metre uzağa en az 20 saniye odaklanarak bakmak miyop için çok faydalıymış.

Bir araştırmada devamlı açık havada dolaşarak geniş arazilerde gezinerek büyüyen köy çocuklarında şehirde fanus içerisinde yaşayan şehir çocuklarına göre miyop görülme ihtimali çok daha düşük çıkmış. Bunda da gözün devamlı uzaklara bakmasının faydası olabileceği söyleniyor. Evlerde küçücük odalardayız, baktığımız en uzak yer karşı duvar o da en fazla 5-10 metre. Evde de gözün yorulduğunda pencereden uzaklara bakmayı alışkanlık edinebilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı