1 aylık Linux Mint deneyimim

WindowsTaskmgr

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, yakın zamanda Linux Mint kullanmaya başladım. Fazla olmasa da deneyimlerimi paylaşmak isterim.
Öncelikle Linux dünyasına Ubuntu ile uzun bir süre önce giriş yapmıştım ama aradığımı tam olarak bulamamıştım. O yüzden pek kullanmadım. Daha sonra sildim ve yerine birkaç farklı dağıtım kurmaya çalıştım ama beceremedim. En son Mint kurabildim. Aslında bunu da pek kullanmayı planlamıyordum ancak Dual olarak kullandığım Windows son güncellemeyle aşırı hantal hale geldi. Downgrade yapmak istemediğimden bir sonraki sürme geçene ya da bu sinir bozucu bugları çözecek ufak bir güncelleme gelene kadar bir süreliğine Mint kullanmaya başladım ve fark ettim ki sandığımdan çok daha iyi bir işletim sistemiymiş. Şimdi becerebildiğim kadarıyla kendi gördüğüm avantajları ve dezavantajları sıralamak isterim. Bahsettiğim şey Linux Mint'in genel olarak avantajları değil sadece kendi deneyimimle windowsa göre daha iyi bulduğum özellikleridir.

Avantajlar:
1) Düşük kaynak kullanımı: Windows arka planda bir sürü ne olduğunu bilmediğimiz uygulama çalıştırıyor ve kaynakları sürekli sömürüyor. Bu durum bana rahatsız edici geliyor. Mint'te ise böyle bir durum yok.

2) Daha fazla özelleştirme imkanı: Windows 7'yi bu konuda seviyordum, görünümü özelleştirme imkanı daha fazlaydı. Maalesef Windows 10'da özelleştirmeler çok daha az, yine çevrimiçi temalarla yapılabiliyor ama her ay Windows 10 temaları indirenler için güvenlik endişesi tarzı bir haber çıkıyor. O yüzden pek bulaşmak istememiştim. Mint'te ise görünümü vs. özelleştirme imkanı Windows 10'a göre çok daha üst seviyede, yine çevrimiçi temalar mümkün ve Windows 10 temaları gibi "tehlikeli" değiller.

3) Neredeyse her sorunun çözümü var: Aslında bu biraz da dezavantaj sayılır çünkü Mint'te karşınıza çıkan bir sorunun çözümünü internette bulabilme imkanınız var ancak bunlar genelde İngilizce kaynaklar oluyor ve çözmek için terminal konusunda az da olsa bilgimiz olması gerekli. Ayrıca bu kadar çok çözüm olmasının nedeni de windowsa göre daha fazla sorunla karşılaşmamız da olabilir. Ayrıca Windows'ta bazı çözüm videoları ya da makalelerinde CMD kullanılması gerekirse (neyse ki pek gerekmez) genelde oraya ne yazdığımız hakkında pek bir fikrimiz olmuyor. Hatta bazı cb videolar var. Mesela bir sorunun çözümüyle alakalı videodaki lamer öncelikle CMD'yi veya regediti çok dolaylı bir yoldan açıp (sanki bir şeyler bildiğini kanıtlamaya çalışırmışçasına) ne olduğunu bilmediğimiz (hatta belki kendisi de bilmiyordur) komutlar yazdırıp işte sorunun çözümü diye paylaşabiliyor. Sorunu çözmediği gibi yeni bir soruna bile neden olabilir?

4) Fan sesi: Windows kullanmayı bırakmamın en temel sebebi belki de bu. 1. maddeyle de alakalı ama cidden Windows cihazı iki dakika boş bırakmaya gelmiyor. Hemen bir tarama, bir güncelleme ya da ne olduğunu bilmediğimiz bir sürü işlemden birini gerçekleştiriyor ve cihaz boştayken bile işlemci fanlarını sürekli çalışırken duyuyordum. Hatta o kadar alışmıştım ki Mint'e geçene kadar farkında bile değildim ama geçince anladım ki ciddi anlamda Windows'un gürültüsü rahatsız edici hale gelmeye başladı. E fansız oluyormuş yani.

5) Ücretsiz olması: Maalesef Windows bize göre pahalı bir işletim sistemi ancak bu, korsan kullanarak emek hırsızlığı yapabileceğimiz anlamına gelmez. İşte burada Linux, bir hayat kurtarıcı olarak devreye giriyor.

6) Güvenlik: Başta da belirttiğim gibi sadece kendi deneyimlerimden yola çıkarak bu yazıyı yazıyorum. O yüzden "Linux Windows'tan güvenlidir (ya da tam tersi)" demiyorum ancak Linux kullanırken daha güvende hissediyorum. Windows cihazıma bilinmedik kaynaklardan herhangi bir uygulama indirmem, ayrıca av yazılımım da sürekli açık ve her hafta falan bir tam tarama yapıyorum ancak bir türlü rahat edemiyorum. Linux'ta ise birkaç nedenden dolayı daha rahat ediyorum. Sanırım anlatmayı beceremem ama burada yazan nedenlerden dolayı Linux kullanırken daha güvende hissediyorum. Gerçi çok eski bir yazı, orada yazan şeyler elbette çok değişti ama temel mantık hala aynı.

7) Uygulama çeşitliliği: Linux'a geçmeden önce uygulama konusunda sıkıntı yaşarım sanıyordum ancak hiç de öyle olmadı. Uygulama kurmak, söylenenin aksine hiç de zor değil sadece Windows'taki gibi Next dediğimiz bir arayüz yok ancak ekstra bir çaba sarf etmemize de gerek yok. Ayrıca Windows'ta kullandığım birçok uygulamanın Linux versiyonunu da kullanıyorum ve hepsinden çok memnunum. Hatta şu an ms Edge tarayıcıdan yazıyorum ve Windows'takinden bile iyi çalışıyor diyebilirim. Aynı şekilde VS Code ve Skype gibi başka ms uygulamaları da kullanıyorum ve gayet memnunum. Linux desteği olmayan uygulamaları kullanmanın yolları var. Ben pek bilmiyorum, açıkçası gerekmedi ama gerekirse onu da öğrenip belki bir sonraki yazımda onun hakkında da yorum yaparım.

Bu kadar avantaj yeter, biraz da dezavantajları görelim. Ancak saydığım avantajların yanında dezavantajlar pek önemsiz kalıyor bana göre.

1) Sorun çözme konusu: Avantajlar kısmında bahsetmiştim ancak dediğim gibi yeterli düzeyde İngilizce, biraz da terminal kullanımını bilmek gerektirdiği için bu bir dezavantajdır da diyebilirim.

2) Yaklaşık 15 yıl kadar Windows kullandım o yüzden windowsa biraz alışkınım. Bazen neyi nasıl yapacağımı bilemiyorum ama zamanla öğrenirim diye umuyorum. :)

3) Yanlışlıkla tamamen silmek mümkün.
sudo rm -r *
Sanırım buna benzer bir şeydi. Belli ki bunu kök dizinde yapmamak gerekiyormuş :)

Evet dezavantajlar da bu kadardı. Şimdilik Dual Boot olarak Windows'u da tutuyorum ama ileride Windows'u tamamen bırakmayı düşünüyorum zaten şu anda çok az kullanıyorum. Buraya kadar okuduysanız teşekkür ederim. Ayrıca sizin de Linux deneyimlerinizi okumak isterim ve yazıda katılmadığınız veya eklemek istediğiniz şeyler varsa lütfen paylaşın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Elinize sağlık, güzel yazı olmuş, uzun uzun yazmışsınız.

3) Yanlışlıkla tamamen silmek mümkün.
sudo rm -r *
Sanırım buna benzer bir şeydi. Belli ki bunu kök dizinde yapmamak gerekiyormuş
Bu yanlışlıkla yapılacak bir şey olmadığı için dezavantaj olarak görmek doğru olmayabilir. Hatta önemli bilgiler yanlış kişilere geçmesin diye acele olarak bilgisayarı temizlemek için bile kullanılabilir.

1) Sorun çözme konusu: Avantajlar kısmında bahsetmiştim ancak dediğim gibi yeterli düzeyde İngilizce, biraz da terminal kullanımını bilmek gerektirdiği için bu bir dezavantajdır da diyebilirim.
Bu konu ilk başta dezavantaj gibi gözüküyor ancak biraz ilerleyince avantaja dönüşüyor. Genelde kendi sorunlarımızı nasıl çözeceğimizi öğreniyoruz.

Selam öncelikle, bende Windows'dan sıkılmış durumdayım. 2 gün kadar Mint deneyimim oldu fakat Hz ayarlaması yapamadığım için Ubuntu'ya geçtim. Ubuntu'dan da 1 hafta sonra hatalarından dolayı çok sıkılmaya başladım artık. Terminal kullanımını seviyorum ayrıca. Linux Mint'de nasıl tema vs. kullanıyorsunuz merak ettim açıkcası. Rica etsem bir ekran fotoğrafı bırakabilir misiniz? Ve Pop!_OS nasıldır sizce? Yardımcı olursanız sevinirim. İyi forumlar.

Bu durumu Windows'ta da yaşamak mümkün. Yaklaşık 15 yıl önce yapılan bir şaka vardı, "System32 klasörünü sil sorun çözülür" diye ve bu klasörü de silebiliyordunuz. Benzer şeyler.

Şu anda "System32" klasorunu silmek mümkün değil diye biliyorum. Tabii ki "CMD" kullanarak yapılıyor galiba.
Sonuç olarak Mint kurmalı mıyız?

Son düzenleme:
Selam öncelikle, bende Windows'dan sıkılmış durumdayım. 2 gün kadar Mint deneyimim oldu fakat Hz ayarlaması yapamadığım için Ubuntu'ya geçtim. Ubuntu'dan da 1 hafta sonra hatalarından dolayı çok sıkılmaya başladım artık. Terminal kullanımını seviyorum ayrıca. Linux Mint'de nasıl tema vs. kullanıyorsunuz merak ettim açıkcası. Rica etsem bir ekran fotoğrafı bırakabilir misiniz? Ve Pop!_OS nasıldır sizce? Yardımcı olursanız sevinirim. İyi forumlar.

Maalesef pek bilgili değilim linuxu yeni yeni öğrenen bir kullanıcıyım ancak daha önce farklı dağıtım arayışındayken Ubuntu'dan farklı bir Linux dağıtımına geçmek diye bir konu açmıştım, burdakileri deneyebilirsiniz. Özellikle Arcolinux'u kurabilmeyi isterdim ama maalesef kuramadım. Görsel olarak çok beğenmiştim.

Şu anki masaüstüm biliyorum çok ekstrem bir şey yok ama yine de windowstan geçince daha bi çekici geliyor bana. İnternette çok güzel temalar var, şu an kullandığımdan sıkıldığım zaman onları da denemek isterim ama şimdilik bu masaüstü ortamımı seviyorum.
Screenshot at 2021-04-08 23-19-20.png

Şu anda "System32" klasorunu silmek mümkün değil diye biliyorum. Tabii ki "CMD" kullanarak yapılıyor galiba.
Sonuç olarak Mint kurmalı mıyız?
Yani ben gayet memnun kaldım öneririm ancak bu biraz da sizin ne aradığınıza bağlı. Aradığınız özellikleri söylerseniz yardımcı olacaklardır. Ama dediğim gibi ben kendi kullandığım süre boyunca çok memnun kaldım.

Bu yanlışlıkla yapılacak bir şey olmadığı için dezavantaj olarak görmek doğru olmayabilir. Hatta önemli bilgiler yanlış kişilere geçmesin diye acele olarak bilgisayarı temizlemek için bile kullanılabilir.
Tabii sonuçta bu da bir özellik ama ben yanlışlıkla Mint'i silince benim için bir dezavantaj haline geldi

Bu konu ilk başta dezavantaj gibi gözüküyor ancak biraz ilerleyince avantaja dönüşüyor. Genelde kendi sorunlarımızı nasıl çözeceğimizi öğreniyoruz.
Evet katılıyorum. Zaten bu konuyu ayrıca avantaj olarak da belirtmiştim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı