1 Aylık Yavru Kedi Bakımı

Mr_Blue

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba dostlar, bugün bir sokak kedisi sahiplendim. Şu an 1 aylık. Annesi terketmiş. Sürekli ısırıyor. Büyük ihtimalle emmek istiyor. Yapabileceklerimi söylerseniz çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Daha önce kedi sahiplenip beslemedim ama sahiplendigimde gideceğim ilk yer veteriner olurdu. Hem nasıl bakmam gerektiğini ogrenirdim hem de aşılarını vesaire yapılması gerekiyorsa onlari yaptirirdim.

Gittiğiniz veterineri araştırıp gidin, işini hakkıyla yapan birini bulursanız daha iyi olur. Aksi taktirde yeterince memnun kalmayabilirsiniz, isini sirf para icin yapanlara denk gelince.

Ekleme: Bu arada müsaitseniz kedinin fotoğrafını atabilir misiniz? 😸

Oncelikle veterinere gotur, bir baksin. Biti piresi vardir onun. Asilari icin program yapsin. En onemli kisim burasi.

Duzgun mama al, sut ya da ton baligi gibi seyler verme.

Cesme suyu degil, kendi ictigin sudan ver. ( Eger cesme suyu icilebilir bir yerde yasiyorsan bunu dikkate alma )

Kumuna alismasi icin ona yardimci ol. Yerleri patileriyle esmeye calisiyormus gibi hareketler yapiyorsa kakasi gelmistir. Alip kumunun uzerine koy. Eger kaka yapmakta zorlanirsa poposunu hafif sicak suyla islattigin pamukla sil. Anneleri yavrularinin poposunu yalar kaka yapmalari icin, boyle bir uyariya ihtiyaclari var.

Yaninda zaman gecir, sakin sakin konus. Yanlis bir hareket yaparsa sakin kotu bir sey yapma.

Mama yediginden, su ictiginden ve kakasini yaptigindan emin ol. Kakasinin rengi ve dokusu onemli. Goz iltihabi fazla goruluyor yavru kedilerde, ona dikkat et. Eger gozunde sararma ya da akinti gorursen direkt veterinere gotur. Tedavisi cok basit ama ihmal edilirse goz kaybina kadar yolu var.

Yalniz basina cok birakma, onunla vakit gecir, oyun oyna. Sana alissin. Normal olmayan bir sey farkedersen hemen veterinere gotur.

Marketlerdeki mamalardan alma. Dogru beslenme planini veteriner tarif edecektir. Proplan, Royal Canine vs gibi mamalar kullan.

Bir de eve alistiktan sonra sakin disari birakma. Yasayamazlar. Eger bakamayacaksan yol yakinken guvenli bir yere birak. ( Universite kampusleri en iyi yerler bence, ogrenciler cok ilgileniyor )

Bakıcaksanız ölene dek bakmanız gerek ve mama, aşı paralarını verebilecekseniz bakın yoksa @bitwise dediği gibi yol yakın iken bakılabileceği yere bırakın.

Birde yavru kediler 1.5 aylık iken kuru mamaya başlıyor diye biliyorum veteriner size yardımcı olucaktır.

Birde büyüğüdü zaman bizimki gibi aç gözlü ise mutfağın kapısı kapalı kalsın halledebilir çünkü çok şekerli ve çok tuzlu şeyler kediye zarar verebiliyor.

Yapman gereken ilk şey iyi ve güvenilir bir veterinere götürüp her şeyini yaptırman. Hem sizin sağlınız hem hayvanın sağlığı açısından.

Kediler temiz hayvanlardır kumunun yerini belirleyin bir kere içine bırakın bir daha dışarı neredeyse hiç yapmaz.

Kesinlikle ucuz mamadan kaçının veterinerinize sorun ve ona göre iyi bir mama alın. Suyunu koyduğunuz zaman bir kere burnunu suya değdirin ki su olduğunu anlasın. Benim kedim değdirmeden önce içmemişti.

Kendi yediğiniz yemeklerden vermeniz tavsiye etmem. Ne kadar siz yerken melül melul baksada sağlığı açısından vermeyin. Bir iki kere verirseniz alışır.

7-8 aydır kedi besliyorum. Eğer sorunuz olursa sorabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı