1 Euro 3TL Oldu !

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yahu arkadas TL deger kaybetmis bunun ihtalatta da ihracatta da zarari buyuk. Adam ayni mali alirken 1 milyon euro veriyordu bundan 4 yil once, simdi 500 bin euro veriyor. Ulkenin parasi eriyor. Bizimkiler hala yurtdisindan parca getirme limiti artiyor oh diyor. Arkadasim sen TL ile mi aliyorsun yurtdisindan parcayi ? Onceden 75 euro olan sinir gene 75 euro. Sadece sen 75 euroya 200 TL verirken simdi 220 TL vereceksin.
Benzin 5 lira olunca ben zaten hep 50 TL lik aliyorum beni etkilemiyo diyen abi geldi aklima. Biraz mantik.
Arkadaşı tebrik ediyorum bu olayı çok iyi anlamış. 75 euro olan kulaklık euro yükselince fiyatıda artacak yani sınır 200 tl yerine 250 olucak ama 200 tl'ye alacağın parça 250 tl olucak yine zararda olucaz. Zarar bizde olsa iyi ama öyle olmuyor. Bizim ülkemizdeki kaliteli ürünleri onlar ucuza alırken biz onların çöplerini pahalıya alıyoruz. Normal ama bunlar biz üreten ülke değiliz uzun vadede ülke batıcak :( .
Adamlar bizden çeliğin kilosunu 2 liraya alıyorsa şimdi 1.75'e alıcak buda onları kâra bizi zarara götürecek bu böyle uzayıp gidiyor, domino etkisi. Bu ülkede avrupa otomotiv devlerinin fabrikaları var ve en çok yatırım olan ülke. Euro yükselirse onlar arabayı daha ucuza getirir kısaca buda tüm ihracatı etkiler. Euro artarsa bana ne zararı olur diyenler varya bu ülke neden batmaya doğru gidiyor sizi görünce anlıyorum.

Son düzenleme:
Arkadaşı tebrik ediyorum bu olayı çok iyi anlamış. 75 euro olan kulaklık euro yükselince fiyatıda artacak yani sınır 200 tl yerine 250 olucak ama 200 tl'ye alacağın parça 250 tl olucak yine zararda olucaz. Zarar bizde olsa iyi ama öyle olmuyor. Bizim ülkemizdeki kaliteli ürünleri onlar ucuza alırken biz onların çöplerini pahalıya alıyoruz. Normal ama bunlar biz üreten ülke değiliz uzun vadede ülke batıcak :( .
Adamlar bizden çeliğin kilosunu 2 liraya alıyorsa şimdi 1.75'e alıcak buda onları kâra bizi zarara götürecek bu böyle uzayıp gidiyor, domino etkisi. Bu ülkede avrupa otomotiv devlerinin fabrikaları var ve en çok yatırım olan ülke. Euro yükselirse onlar arabayı daha ucuza getirir kısaca buda tüm ihracatı etkiler. Euro artarsa bana ne zararı olur diyenler varya bu ülke neden batmaya doğru gidiyor sizi görünce anlıyorum.
Develüasyona gidiyor ülke TL'yi düşürüp Döviz'i yükseltiyor İhracat artsın diye. İthalatımız aşırı fazla ihracatımız çok az. İthal mal dışardan geldiği için dış borç çok ama çok artıyor böylece ama ihracat ise az oradanda zarara giriyoruz. Bir ülkede İthalat İhracattan fazlaysa o ülke gelişmemiş bir ülkedir dışa bağımlı demektir. Üretmede yokuz ama tüketim çılgınlığı çok fazla Türkiyemizde buda kapitalist şirketlerin iştahını kabartıyor kısacası Emperyalist ülkeler ne verirse onla idare ediyoruz.

Dolar 2,85TL Euro 3,2TL oldu.

TL'nin daha da erimesi bekleniyor, devalüasyonla pek alakası yok, şimdiye kadar hep iç ve dış gelişmelere göre şekillendi durum. Artık yeni değerler bu, bir gecede fakirleştik hesabı. :D

Nasıl olsa biz Euro veya Dolar kullanmıyoruz. (!) :)
Bir de benim gibi git havaalanında bir suya 3€ ver de ozaman görürsün nasılsa kullanmıyoruzu. :D 9.40tl civarı bişe. 20lt damacana alsaydım keşke diye yakınıp durdum.

Nasıl olsa biz Euro veya Dolar kullanmıyoruz. (!) :)
Nasıl kullanmadığınızı açıklar mısınız ?
Eviniz de kullanmış olduğunuz televizyon, cep telefonu, bilgisayar ( diz üstü veya masa üstü ), tablet, ve diğer sayamadığım elektronik ürünler vs. diğer ürünlerin hepsi ithalat edildiği zaman ya dolar kuru ya da euro kuru üzerinden ülkemize giriyor ve maliyet artıyor gümrük vergisi, katma değer vs. bilmeden yazmayın lütfen. :lanet: :mad:

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı