1 gigabit internet ile dijital oyun servislerinde düşük indirme hızı

Beyaz Saray

Decapat
Daha fazla  
Merhaba. 1 Gbps Superonline internetim var, hız testi yaptığımda 940 Mbps download, yaklaşık 60 Mbps upload hızı alıyorum. Steam, Epic Games ve Xbox'da oyun indirirken 30-40 Mbps hızla indiriyor. Internet Download Manager'dan dosya indirirken 70-100 Mbps civarı hızla indiriyor. İlk defa olan bir şey değil, bu internete geçtiğimden beri bu şekilde. Sunucu yoğunluğuyla falan alakası olduğunu zannetmiyorum yani. Nasıl hızlandırabilirim?

Ben de Türknet ile Steam'de ortalama 60-70 mbps alıyorum. Bağlantı yoğunluğuna bağlı olarak 30-40lara düştüğü de oluyor (genelde akşam saatleri). O yüzden normal bence.

Sıkıştırılmış bir dosya olduğunu anlıyorum.

İndikten sonra çıkartma işlemi yapılır bu esnada platform ara yüzünde "kuruluyor" veya "yükleniyor" gözükür tam burada CPU sömürür eyvallah. Sıkıştırılmış dosya da olsa "indiriliyor" kısmına işlemcinin etkisi varsa da çok azdır. İlk çıkan 1 çekirdekli işlemci kullanmıyor ki adam.

Yani işin teknik bilimsel kısmını bilen varsa tekniker konuşarak anlatsın o zaman.
Korsan oyun değil ki indirdikten sonra paketi açsın, indirirken kuruyor Steam. Hem indirirken kuruyor olmasa Steam indirmeler yerinde Disk Hızını belirtmezdi, internet hızıyla aynı olacağı için. Hala daha inanmıyorsan bana al bilgisayarını git bir internet kafeye boyutu yüksek bir oyun indir ve görev yöneticisini aç. Daha nasıl anlatabilirim bilmiyorum.

Artı -1 Eksi
i3 10105F'de bu işin altından kalkamayacak bir işlemci değil ki, 900 ile indiremesen bile 600-700 bandında indirmen gerekir. SSD varsa sistemde ona bir deneme yapar mısın? Bir de Steam'in işlem önceliğini arttırmayı? Bende de benzer durum vardı. 100 Mbps hızı geçemiyordum Steam'de. Format attım düzeldi ama hem indirme yaparken fanlarım delirmeye başladı hem de güzel bir tavsiye olmaz sanırım.

Disk sürati ne ise o kadar süratle dosya iner. Disk sürati de önemli. Diskimizin marka modeli ne?
Durum disk ile alakalıymış belli ki. Şimdi SSD'ye Steam'den oyun indirdim yeteri kadar hız aldım. SSDm MLD M300, harddiskim 10 yıllık WD5000'di. Harddiskte yavaş olması normal öyleyse.
1700221499366.png

Durum disk ile alakalıymış belli ki. Şimdi SSD'ye Steam'den oyun indirdim yeteri kadar hız aldım. SSDm MLD M300, harddiskim 10 yıllık WD5000'di. Harddiskte yavaş olması normal öyleyse.

Dediğim gibiymiş evet, HDD’de normal hızlar alıyorsunuz. İnternet bu noktada dış kaynaktan bağlı bir USB bellek gibi düşünülebilir. Bu dış kaynaktan bilgi geliyor ama belli bir süre içinde, içeri alma kapasitesini kadar bilgi geçebilir.

Korsan oyun değil ki indirdikten sonra paketi açsın, indirirken kuruyor Steam. Hem indirirken kuruyor olmasa Steam indirmeler yerinde Disk Hızını belirtmezdi, internet hızıyla aynı olacağı için. Hala daha inanmıyorsan bana al bilgisayarını git bir internet kafeye boyutu yüksek bir oyun indir ve görev yöneticisini aç. Daha nasıl anlatabilirim bilmiyorum.
Durum disk ile alakalıymış belli ki. Şimdi SSD'ye Steam'den oyun indirdim yeteri kadar hız aldım. SSDm MLD M300, harddiskim 10 yıllık WD5000'di. Harddiskte yavaş olması normal öyleyse.Eki Görüntüle 2018922
Bu yanıt ile dediklerin boşa çıkıyor arkadaş disk ile çözmüş yani CPU ile değil.​
....

Son düzenleme:
Artı -1 Eksi
Bu yanıt ile dediklerin boşa çıkıyor arkadaş disk ile çözmüş yani CPU ile değil.​
..
Birincisi gene benim dediğim yöntemle çözülmüş, ikincisi zaten 10105f işlemcinin bu hızlar için yeterli olduğunu belirttim üçüncüsü ise 720 Mbps hız alıyor arkadaş Steam'de tüm bant genişliğini kullanamıyor hala.

Hocam bu tamamen indirme yaptığınız sunucuyla alakalı. Ben de TT 1Gbps kullanıyorum. Steam 40-70 MB/s ile indirme yapıyor çoğunlukla. Battle.net 100-110 MB/s, IDM 100-110 MB/s, EA App kafasına göre bazen 100 Kb/s.

Arkadaşlar haklı 10 Gbps hızınız bile olsa indirme yaptığınız sunucuya bağlısınız.

Hocam bu tamamen indirme yaptığınız sunucuyla alakalı. Ben de TT 1Gbps kullanıyorum. Steam 40-70 MB/s ile indirme yapıyor çoğunlukla. Battle.net 100-110 MB/s, IDM 100-110 MB/s, EA App kafasına göre bazen 100 Kb/s.

Arkadaşlar haklı 10 Gbps hızınız bile olsa indirme yaptığınız sunucuya bağlısınız.
Veri hızında indirme yaptığımız sunucuya bağlı olsak da arkadaşın sorunu sunucu sebebiyle değil. Sistemindeki HDD'nin veri işleme gücüne bağlı kaldığı için indiremiyor. Steam sunucularında herhangi bir hız sınırlaması zaten yok. Steam sadece sunucudan çok fazla veri çekerseniz ve yeni kullanıcı iseniz güvenlik sebebiyle saldırı ihtimaline karşı bazen indirmeyi kesiyor ya da azaltıyor. O halde bile en yüksek hızları yine görürsünüz. Yani en yüksek hızı da görürsünüz ama indirme işlemi bayağı dalgalı oluyor. Yukarıda bahsettiğiniz şirketlerin hiç birinde sunucu kısıtlaması yok. Sadece EA sunucuları genelde hep sorunlu olduğu için sabit bir indirme yapamıyoruz. Arkadaşın hız farkına sebep olan şey Steam ve IDM'nin veri indirirken farklı senaryolar uygulaması. Buna da sebep olan HDD'nin okuma-yazma hızlarıdır. Eşeği 100 KM hız ile koşturamazsınız maalesef...

Veri hızında indirme yaptığımız sunucuya bağlı olsak da arkadaşın sorunu sunucu sebebiyle değil. Sistemindeki HDD'nin veri işleme gücüne bağlı kaldığı için indiremiyor. Steam sunucularında herhangi bir hız sınırlaması zaten yok. Steam sadece sunucudan çok fazla veri çekerseniz ve yeni kullanıcı iseniz güvenlik sebebiyle saldırı ihtimaline karşı bazen indirmeyi kesiyor ya da azaltıyor. O halde bile en yüksek hızları yine görürsünüz. Yani en yüksek hızı da görürsünüz ama indirme işlemi bayağı dalgalı oluyor. Yukarıda bahsettiğiniz şirketlerin hiçbirinde sunucu kısıtlaması yok. Sadece EA sunucuları genelde hep sorunlu olduğu için sabit bir indirme yapamıyoruz. Arkadaşın hız farkına sebep olan şey Steam ve IDM'nin veri indirirken farklı senaryolar uygulaması. Buna da sebep olan HDD'nin okuma-yazma hızlarıdır. Eşeği 100 km hız ile koşturamazsınız maalesef...

Doğrudur hocam konunun tamamını okumadım. Ben NVMe SSD kullanıyorum Steam yine de 40-70 MB/s ile indiriyor hiç öyle saniyede 100 MB göremedim sadece Battle.net de gördüm IDM gibi çekiyordu maşallah:) EA App zaten çok sorunlu dün 2 GB bir güncellemeyi zar zor yaptı.

Yeni konular

Geri
Yukarı