1 ms ve 4 ms, 60-75 Hz ve 144 Hz farkları

fenerbow

Decapat
Arkadaşlar, yeni sistem topluyorum. Kullanım amacı tasarım ve yazılım yapmak. Oyun oynamayacağım (en azından gamerlar gibi). Alacağım monitörün 60 mı 75 mi 144 mü olması gerekir (daha önce hiç masaüstü kullanmadım.)? Tepki süresinin 1 veya 4 olması çok fark eder mi? İki tane monitör alacağım için bütçe kısıtlı.

Acer EK220QAbi 75 Hz 5Ms iş görür mü

Ms eğer çok profesyonel değilseniz fark etmiyor. Fakat 60Hz ve 144Hz arasında çok fark var. Her şey çok akıcı oluyor.

Eğer çok yoğun oyun oynamayacaksanız 60'dan ziyade 75 tavsiye ederim çünkü 60 Hz gözü yorar... MS ise tepkime süresi anlamına gelir genelde rekabetçi oyunlarda ( CS:GO, Valorant) tarzı oyunlarda işe yarar.

Arkadaşlar, yeni sistem topluyorum. Kullanım amacı tasarım ve yazılım yapmak. Oyun oynamayacağım (en azından gamerlar gibi). Alacağım monitörün 60 mı 75 mi 144 mü olması gerekir (daha önce hiç masaüstü kullanmadım.)? Tepki süresinin 1 veya 4 olması çok fark eder mi? İki tane monitör alacağım için bütçe kısıtlı.

Eğer tasarım işleriyle ugrasiyorsaniz ilgilenmeniz gereken HZ ve MSden ziyade panel tipi ve parlaklık oranı olmalı. Bu konuda 8Bit IPS panel modellere yonelmeniz doğru olacaktır diye düşünüyorum tasarım için.

Tepki süresi ghosting'i etkiler. 4 ile 1ms fark eder ama çok değil.

Hz de akıcılık için önemli, saniyede ekranın yenileme sayısıdır.

Ama tasarım için bu değerler önemli değil. Renk gamutlarına, panel türüne, renk derinliğine ve çözünürlüğe bakın.

Acer EK220QAbi 75 Hz 5Ms iş görür mü
ms o kadar fark etmesede 75hz ile 144hz arasında fark büyük

Geri
Yukarı