1 senede 50k yapılır mı?

picaroon0

Hectopat
Yer
Papua Yeni Gine
Arkadaşlar merhaba. Bu sene 12. sınıfa geçtim 10. sınıftan beri okullar kapalı olduğu için doğru düzgün ders çalışmadım. Hedefimde THK bilgisayar mühendisliği var %100 burslu okumak için 50k, %50 burslu okumak için 220k gibi bir sıralama lazım %50 bursu zaten kazanırım diye düşünüyorum ama benim asıl amacım %100 burs. Sizce 1 senede 50k yapılır mı?

(Ankara'da yaşıyorum o yüzden bu üniversiteyi tercih ettim şehir dışında üniversite okusam yine yıllık hemen hemen bu miktarda paralar gidecek veya daha fazlası o yüzden tercihlerimi Ankara'daki vakıf üniversitelerinden yana tutuyorum.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Nasıl çalıştınız?

Aslına bakarsanız ben çok çalışmadım. Sadece kendimi bildiğim için ona göre çaılşma temposu oluşturdum. Ben ömrüm boyunca 1 kez sabaha kadar çalıştım (oda gündüzünde 3-4 bardak kahve içmiştim o yüzden). Beni ilgilendirmeyen derslerde gittim öğretmenden özel ders aldım. (tabii öğretmenlerin rızası ile.) Köyde oturuyordum ve köye gelmem her gün 7 gibi oluyordu (sabah 6 da ayaktaydım üstelik). Otobüslerde kolay gelen dersleri çözdüm. Tarih, coğrafya vb. evde daha zor olan derslere çalıştım. Sana bir şey daha söyleyeyim. Benim sosyal anlamda en aktif olduğum yıllar 11 ve 12'ydi. Ben ilk kez 12. sınıfta arkadaşlarımla voleybol oynadım. İlk kez arkadaş çevrem muazzam şekilde arttı. 9-10 da bana 0 saygı gösterenler bir anda saygı duymaya ve söylediklerime kulak vermeye başladı. (dilersen anlatabilirim). Böyle bir durumda notların düşmesini bekleyebilirsin. Ama öyle olmadı. Notlarım fırladı, öğretmenlerim ile ilişkilerim gelişti. Ve en nihayetinde şunu söylüyorum 11. sınıfta yaşadığım olaylar olmasaydı ben bugün 3062. değil 300.062 olurdum.

Aslına bakarsanız ben çok çalışmadım. Sadece kendimi bildiğim için ona göre çaılşma temposu oluşturdum. Ben ömrüm boyunca 1 kez sabaha kadar çalıştım (oda gündüzünde 3-4 bardak kahve içmiştim o yüzden). Beni ilgilendirmeyen derslerde gittim öğretmenden özel ders aldım. (tabii öğretmenlerin rızası ile.) Köyde oturuyordum ve köye gelmem her gün 7 gibi oluyordu (sabah 6 da ayaktaydım üstelik). Otobüslerde kolay gelen dersleri çözdüm. Tarih, coğrafya vb. evde daha zor olan derslere çalıştım. Sana bir şey daha söyleyeyim. Benim sosyal anlamda en aktif olduğum yıllar 11 ve 12'ydi. Ben ilk kez 12. sınıfta arkadaşlarımla voleybol oynadım. İlk kez arkadaş çevrem muazzam şekilde arttı. 9-10 da bana 0 saygı gösterenler bir anda saygı duymaya ve söylediklerime kulak vermeye başladı. (dilersen anlatabilirim). Böyle bir durumda notların düşmesini bekleyebilirsin. Ama öyle olmadı. Notlarım fırladı, öğretmenlerim ile ilişkilerim gelişti. Ve en nihayetinde şunu söylüyorum 11. sınıfta yaşadığım olaylar olmasaydı ben bugün 3062. değil 300.062 olurdum.

Ha bir de şu var okulun matematik, tarih, coğrafya kurslarına kaldım.
@Alb.Bgr hocam hangi bölümü tercih ettiniz acaba?

Ben tarih tercih ettim. Lakin çalışmanın bölümler arası fark ettiği kanaatinde değilim. Farklı konularda olup temeli olan arkadaşlar kendilerine uygun çalışma ile iyi yerlere gelebilirler. Benim matematiğin 0'dı. Yani bildiğin 0. sınavdan 2 aldım. Fizikte ise 1 aldım. Matematikte 4 yıl boyunca aldığım en yüksek not 47'dir. Ama TYT de 20'ye yakın net yaptım. Fazla kitap okuduğum için 1,5 yılda sadece 1 paragraf kitabı bitirdim. 2. dönemde her gün 1-2 TYT veya AYT bölüm denemesi ve haftada en az 2 AYT denemesi çözdüm. TYT denemesini sadece okulda genel denemelerde çözdüm. Matematik dersi beni alakadar etmediği için öğretmenden izin almak suretiyle (buradan bir kez teşekkür ederim sayın hocam sercan beye.) Felsefe grubu öğretmenimden psikoloji-sosyoloji ve mantık dersleri aldım (özgür hocama da teşekkür ederim) (benim ve 1 arkadaşım ile başlayan dersler ileride 9 kişiye çıktı. Diğer EA sınıfından da katılmak isteyen oldu ama onlar katılamadı; bundan dolayı bölümünüzü iyi seçin benim gibi uğraşmayın.) Velhasıl-ı kelam ben böyle çalıştım eğer çözdüğüm veya yarım bıraktığım deneme veya kitapların fotosu varsa atarım buraya.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı