1 TB HDD önerisi

Max 1.500 TL 1TB HDD almayı düşünüyorum önerileriniz bekliyorum ve birkaç merak ettiğim soru var.
HDD bilgisayarı ve oyunları ne kadar yavaşlatır?
HDD aldığımız zaman kabloları yanında gelir mi yani HDD alıp evde direkt PC'ye takabilir miyiz? Yoksa ayrıca gidip onun için kablo almak gerekir mi?
Seagate almıştım. Kablo beraber tabii ki

SATA nedir? Evet bilmiyorum :D sadece SSD ve HDD biliyorum.

SATA bir bağlantı portudur, USB gibi düşünebilirsin. SATA'ya SSD de HDD de bağlayabilirsin ama M.2 girişine bağladığın SSD ile SATA'ya bağladığın SSD aynı hızda olmayabilir. Çünkü M.2 girişi çok daha performanslıdır.

SSD al. Basit bir anlatımla, bilgisayarına 4 tane eski tip SSD, 1 tane Nvme Yeni tip SSD bağlayabilirsin.

Eski tip (SATA)
1701275144774.png

Yeni tip (Nvme M2)
1701275199432.png

Yeni tip ssd'nin slotu belli. Tak çalıştır.
Eski tip için: PSU'dan gelen bir kabloyu ve anakarttan gelen SATA kablosunu toplamda 2 kabloyu SSD'ye bağlıyorsun, PC'nin boş bir yerine koyuyorsun çalışıyor.

SSD al. Basit bir anlatımla, bilgisayarına 4 tane eski tip SSD, 1 tane NVMe yeni tip SSD bağlayabilirsin.

Eski tip (SATA)
Eki Görüntüle 2035459

Yeni tip (NVMe M.2)
Eki Görüntüle 2035461

Yeni tip SSD'nin slotu belli. Tak çalıştır.
Eski tip için: PSU'dan gelen bir kabloyu ve anakarttan gelen SATA kablosunu toplamda 2 kabloyu SSD'ye bağlıyorsun, PC'nin boş bir yerine koyuyorsun çalışıyor.

Tamamdır, peki alsam evde kendim takabilirim değil mi ayrıca kabloları birlikte gelir mi?

SSD (SATA) için belki bunu düşünebilirsin:

Kioxia markası güvenilir mi daha önce hiç duymadım iyidir alın derseniz bunu alacağım?

Son düzenleme:
Tamamdır, peki alsam evde kendim takabilirim değil mi ayrıca kabloları birlikte gelir mi?

Kioxia markası güvenilir mi daha önce hiç duymadım iyidir alın derseniz bunu alacağım?

Kablolar birlikte gelmez. Kablolar anakartının kutusunda vardır yok ise satın alabilirsin ve evet kendin kolaylıkla takabilirsin zor bir işlem değil. Kioxia markası güvenilir.

Toshiba'nın yeni firması. Güvenilirdir sorun çıkmaz. Kablo mevzusunda kesin çıkar diyemeyiz. Kutu içeriğinde kablosu normalde bulunmuyor. Fakat Online alırken bazı bireysel firmalar hediye olarak yanında gönderebiliyor. O konuda net bir şey söylemek mümkün değil.

Kablolar birlikte gelmez. Kablolar anakartının kutusunda vardır yok ise satın alabilirsin ve evet kendin kolaylıkla takabilirsin zor bir işlem değil. Kioxia markası güvenilir.

Anakart kutuma baktım ve evet kablosu var, Samsung SSD almaya karar verdim.

Geri
Yukarı