1 TB HDD'mi Mount edemiyorum

Elmitroth

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar, ben Linux kullanmaya yeni başladım. Mint dağıtımını kullanıyorum.
Sistemi SSD'ye kurdum. Dual Boot yapmıyorum. Bütün önemli dosyalarım 1 TB'lik HDD'mde kaldı. Saatlerce uğraşmama rağmen bir türlü bu HDD'yi Mount etmeyi başaramadım.
Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

Screenshot from 2020-07-02 14-16-47.png

Screenshot from 2020-07-02 14-25-31.png

Geçmiş olsun :( İlk mesajımda "veri güvenliğini tehlikeye atıyorsunuz" derken bunu kastetmiştim.
Sağolun. Fotoğraflarımı kurtardım fakat diski eski hâline getirmenin bir yolu var mıdır, biliyor musun acaba? Diski hâlâ sıfırlamadım. Bozuk haliyle duruyor. Windows kurup onun üzerinde işlem yapılabilir mi acaba? Windows kurulum işleminde 1 tblik HDD tamemen boş duruyor. Umudumu kaybettim bu yüzden. Belki bir yolu çıkar diye diski silip yeniden kurmaya korkuyorum.
Screenshot from 2020-07-04 17-31-40.png
Belki buradan bir şey çıkar. Testdisk ile deepscan yaptığımda böyle hata almıştım.

Son düzenleme:
Mevcut imkanlarla iki türlü dosya kurtarma sistemi ve ona göre uygulamalar var zaten. Birisi, "File Recovery" diğeri, "Partitation Recovery" ilki sürücülere ulaşabiliyorsa sadece dosyaları tarayabilir diğeri sürücüler tamamen silinmişse bölümleri kurtarabilir gerisi şansınıza kalmış her iki yöntem için de uygulamalar mevcut. Bir tarama başlatırsanız öncesinde yüklediğiniz kurtarma programının tam sürüm olduğundan emin olun. Diske yaptığınız işleme göre bir kurtarma yöntemi oluşturmak daha mantıklı olur. Bu arada ne kadar çok uğraşırsanız dosyaları kurtarma ihtimaliniz de o kadar azalır unutmayın. Linux tarafından anlamıyorum işlemleri Linux tarafında yaptınız sanırım oradan geri döndürme seçeneği varsa daha tecrübeli birisi yardımcı olur belki.

Mevcut imkanlarla iki türlü dosya kurtarma sistemi ve ona göre uygulamalar var zaten. Birisi, "File Recovery" diğeri, "Partitation Recovery" ilki sürücülere ulaşabiliyorsa sadece dosyaları tarayabilir diğeri sürücüler tamamen silinmişse bölümleri kurtarabilir gerisi şansınıza kalmış her iki yöntem için de uygulamalar mevcut. Bir tarama başlatırsanız öncesinde yüklediğiniz kurtarma programının tam sürüm olduğundan emin olun. Diske yaptığınız işleme göre bir kurtarma yöntemi oluşturmak daha mantıklı olur. Bu arada ne kadar çok uğraşırsanız dosyaları kurtarma ihtimaliniz de o kadar azalır unutmayın. Linux tarafından anlamıyorum işlemleri Linux tarafında yaptınız sanırım oradan geri döndürme seçeneği varsa daha tecrübeli birisi yardımcı olur belki.
Anladım çok teşekkür ederim. Bir soru daha sormak istiyorum. Windows kurulumunda HDD'nin tamamen boş görünmesi "Partitation Recovery" seçeneğini ortadan kaldırıyor mu? Kurulum için disk seçimi aşamasında oraya kurulabileceğini gösteriyor bana. Onun haricinde "File Recovery" yaparak resimlerimi kurtardım fakat diğer dosyalarım çöp oldu maalesef.

Anladım çok teşekkür ederim. Bir soru daha sormak istiyorum. Windows kurulumunda HDD'nin tamamen boş görünmesi "Partitation Recovery" seçeneğini ortadan kaldırıyor mu? Kurulum için disk seçimi aşamasında oraya kurulabileceğini gösteriyor bana. Onun haricinde "File Recovery" yaparak resimlerimi kurtardım fakat diğer dosyalarım çöp oldu maalesef.

Kurulum aşamasında disk seçimi ekranına geldiğinizde 931GB olarak gösteriyor ve "oluştur" diyorsa diskte herhangi bir bölüm yok, yani tamamen silinmiş demektir. Bu durumda silinen bölümleri geri getirmek istiyorsanız Partitation Recovery yapmak lazım dosyalarınız önemliyse çalışın ama pek ümitli olmayın yine de. Zaten anladığım kadarıyla File Recovery yapmışsınız yüz binlerce dosya bulmuştur, bulduklarının çoğu da açılmıyordur muhtemelen.

Kurulum aşamasında disk seçimi ekranına geldiğinizde 931GB olarak gösteriyor ve "oluştur" diyorsa diskte herhangi bir bölüm yok, yani tamamen silinmiş demektir. Bu durumda silinen bölümleri geri getirmek istiyorsanız Partitation Recovery yapmak lazım dosyalarınız önemliyse çalışın ama pek ümitli olmayın yine de. Zaten anladığım kadarıyla File Recovery yapmışsınız yüz binlerce dosya bulmuştur, bulduklarının çoğu da açılmıyordur muhtemelen.
Evet 931GB olarak gösteriyor. Sadece .jpg uzantılı dosyaları kurtardım fakat .txt olarak önemli notlarım ve .docx belgelerim vardı. Photorec'de .txt'yi de işaretledim fakat onbinlerce belge buldu. Tek tek ayıklamam imkansız olduğu için sildim hepsini. Kurtarırken ".docx" uzantısını göremedim Photorec'de. Elimde olan dosyalarla yetineceğim sanırım. Akılsız başını çekiyorum işte böyle. Sabrınız ve yardımınız için teşekkür ederim.

Hocam selamlar, geçmiş olsun. Çok üzüldüm fotoğraflarınızı kaybetmenize. Maalesef ki Linux NTFS disklerde sıkıntı çıkarabiliyor. Veri depolamak istiyorsanız, diski temelli Linux üzerinde veya temelli Windows üzerinde kullanılacak şekilde biçimlendirmek her zaman en iyisi olacaktır. Tekrardan geçmiş olsun 🙂

Linux kurduğum günden beri Timeshift ile backup almıştım. Bu bir çözüm olabilir mi?
Screenshot from 2020-07-06 16-20-48.png
Linux kurduğum günden beri Timeshift ile backup almıştım. Bu bir çözüm olabilir mi?
Screenshot from 2020-07-06 16-20-48.png

Güncel durum:
HDD'mi masaüstü bilgisayara takıp Windows üzerinden Active Partition Recovery programıyla superscan gerçekleştiriyorum. Sonuçları paylaşacağım.
WhatsApp Image 2020-07-07 at 2.04.15 PM.jpeg

Son düzenleme:

Geri
Yukarı