1 TB SSD mi yoksa 1 TB HDD mi almalıyım?

Yalnız servise yaptıracağım garantisi var zaten kendim yaparsam cihaz garanti dışı kalır o yüzden soruyorum.

Sen ne yap bak en basiti. Al m2 ve sata ssd 1'er TB. Taksın onları servis bir güzel. Sonra 80-100 liraya 2,5" HDD veya SSD'leri USB'den bilgisayara bağlayabildiğin aparatlardan alırsın. Çıkan SSD'den hem istediğini tekrar bilgisayarına kopyalar hem de taşınabilir disk olarak kullanabilirsin. Çoğumuz böyle yapardık.

Aslında eder. Average FPS olmasa bile lowları etkiliyor. Mesela PoE'yi HDD'ye kurup oynamak tam bir işkence. Kaplamalar yüklenene kadar drop gire gire oynanıyor oyun. SSD'ye kurunca sorun ortadan kalkıyor.

SSD ve HDD arasındaki farkı bilmeyen birisi için bu bilgileri vermeyi gereksiz gördüm 💀

1TB SSD'nin artıları nedir acaba 1TB HDD'ye göre yazar mısınız cidden merak ettim.

SSD'ler saniyede ortalama 10 kat daha fazla data okur 20 kat daha fazla data yazar. Bu da Windows'u SSD'ye kurarsanız açılış hızını ortalama 5 saniyeye düşürür, oyun loading ekranlarında boşa harcadığınız zamanı ortalama yarı yarıya düşürür.

Sen ne yap bak en basiti. Al M.2 ve SATA SSD 1'er TB. Taksın onları servis bir güzel. Sonra 80-100 liraya 2, 5" HDD veya SSD'leri USB'den bilgisayara bağlayabildiğin aparatlardan alırsın. Çıkan SSD'den hem istediğini tekrar bilgisayarına kopyalar hem de taşınabilir disk olarak kullanabilirsin. Çoğumuz böyle yapardık.

Kopyalama işlemini servise yaptırsam çok para alır mı? Çünkü garanti dışı kalmaması için bilerek bütün işlemleri servise yaptıracağım.

Kopyalama işlemine girişeceklerini sanmıyorum. Sizin şahsi bir durumunuz ve dataların kaybolması veya sorun yaşanması durumunda o riski almak istemezler. Benim size bahsettiğim garantiyi vs bozacak bir durum değil. Siz şimdi dediklerimi yaptığınızda elinizde sökülmüş 256gb ssd olacak. Onu alıp bu aşağıda paylaştığım apartı takarsanız bir flash bellekten farkı kalmayacaktır. Takın USB girişinize dilediğiniz gibi kullanın ek taşınaiblir hafıza olarak. Zaten HDD değiştirmek normalde garanti bozmuyor diye biliyorum ama bazı laptop kasaları farklı olduğundan tüm board'u sökmekfalan gerekiyor. Bazılarında alttan iki vida söküp sadece hdd yi söküp yenisini de takabiliyorsunuz.

Kopyalama işlemine girişeceklerini sanmıyorum. Sizin şahsi bir durumunuz ve dataların kaybolması veya sorun yaşanması durumunda o riski almak istemezler. Benim size bahsettiğim garantiyi vs bozacak bir durum değil. Siz şimdi dediklerimi yaptığınızda elinizde sökülmüş 256 GB SSD olacak. Onu alıp bu aşağıda paylaştığım apartı takarsanız bir flash bellekten farkı kalmayacaktır. Takın USB girişinize dilediğiniz gibi kullanın ek taşınaibilir hafıza olarak. Zaten HDD değiştirmek normalde garanti bozmuyor diye biliyorum ama bazı laptop kasaları farklı olduğundan tüm Board'u sökmekfalan gerekiyor. Bazılarında alttan iki vida söküp sadece HDD'yi söküp yenisini de takabiliyorsunuz.

Yalnız ben taşınabilir istemiyorum, direkt PC'ye gömülü istiyorum sürekli yanımda dolaştıramam.

Yalnız ben taşınabilir istemiyorum, direkt PC'ye gömülü istiyorum sürekli yanımda dolaştıramam.
Hocam anlatamıyorum sanırım. Bakın siz şimdi laptopunuzda bulunan 256 GB yerine 1tb Sata SSD ve 1 TB m2 SSD taktırdınız diyelim. Zaten bunlarla iş tamamlanıyor. Benim size bahsetmek istediğim boşa çıkacak olan 256 GB sata SSD'nizi bu şekilde değerlendirebilirsiniz. İsterseniz çöpe de atabilirsiniz. Siz bilirsiniz. Ama hem ondaki eski datalarınızı yeni disklerinize geri kopyalayabilmeniz hem de kenarda yedek bir USB depolama biriminiz olması açısından sadece 80-100 TL bir masrafla geri dönüşüm gibi değerlendirebiliyorsunuz. İsterseniz evde çekmecede tutun. Yanınızda taşıyın demiyorum ki. Bunun ötesinde yardımcı da olamayacağımı düşünerek konuyu takibi de bırakıyorum. Gayet açık ifade ettiğimi düşünüyorum kendimi. Nasıl biliyorsanız öyle devam edin tabii ki sizin tercihiniz.

Karar.

Hocam anlatamıyorum sanırım. Bakın siz şimdi laptopunuzda bulunan 256 GB yerine 1TB SATA SSD ve 1 TB M.2 SSD taktırdınız diyelim. Zaten bunlarla iş tamamlanıyor. Benim size bahsetmek istediğim boşa çıkacak olan 256 GB SATA SSD'nizi bu şekilde değerlendirebilirsiniz. İsterseniz çöpe de atabilirsiniz. Siz bilirsiniz. Ama hem ondaki eski datalarınızı yeni disklerinize geri kopyalayabilmeniz hem de kenarda yedek bir USB depolama biriminiz olması açısından sadece 80-100 TL bir masrafla geri dönüşüm gibi değerlendirebiliyorsunuz. İsterseniz evde çekmecede tutun. Yanınızda taşıyın demiyorum ki. Bunun ötesinde yardımcı da olamayacağımı düşünerek konuyu takibi de bırakıyorum. Gayet açık ifade ettiğimi düşünüyorum kendimi. Nasıl biliyorsanız öyle devam edin tabii ki sizin tercihiniz.

Anladım teşekkürler, tek sorun servisin bendeki 256 GB'ı alacağım 2 adet SSD'den 1' ine kopyalamak olacağı yaparlarmi bilmem yapmazlarsa kendim o riski almak istemem dolayısıyla yalnızca 1 TB' SSD taktırım 256' lık SSD' nin yanına.

Yeni konular

Geri
Yukarı