1 TB SSD vs 2 TB HDD

Açıkçası depolama/oyun karışık olacak. Dediğim gibi halihazırda 512 GB'lık M.2 SSD ve 2.5" 5400RPM 1TB HDD mevcut. HDD'nin okuma yazma hızı 100MB/s civarlarında olduğu için oyunlarda takılmalar yaşatıyor. Ama 3.5" 7200RPM HDD'de böyle bir sorun olmaz diye tahmin ediyorum ve kararsız kaldım. 1TB Fazladan depolama mı tercih etmeliyim yoksa biraz daha hızlı mı olsun diye düşünüyorum.

WD Blue 2TB HDD 900₺
Kioxia Exceria 1TB SATA3 SSD 1000₺

Açıkçası depolama/oyun karışık olacak. Dediğim gibi halihazırda 512 GB'lık M.2 SSD ve 2.5" 5400RPM 1TB HDD mevcut. HDD'nin okuma yazma hızı 100MB/s civarlarında olduğu için oyunlarda takılmalar yaşatıyor. Ama 3.5" 7200RPM HDD'de böyle bir sorun olmaz diye tahmin ediyorum ve kararsız kaldım. 1TB Fazladan depolama mı tercih etmeliyim yoksa biraz daha hızlı mı olsun diye düşünüyorum.

WD Blue 2TB HDD 900₺
Kioxia Exceria 1TB SATA3 SSD 1000₺
Kioxia Exceria pek önermem açıkçası. Yine de 1000 TL bütçede çok fazla alternatif yok, o yüzden pek bir şey diyemeyeceğim.

Eğer depolama ve oyun karışık olacaksa SSD tavsiye ediyorum. Çünkü güncel oyunlar artık HDD düşmanı haline geldi. Windows SSD'de yüklü olsa bile oyun HDD'de olunca micro-stuttering ve FPS düşüşleri yaşanabiliyor. Çünkü HDD'lerin rastgele erişim performansı aşırı kötü. En fazla 200-250 IOPS, yani saniyede en fazla 1 MB rastgele okuma hızına ulaşabiliyorlar. Ona karşılık en hesaplı SSD'ler bile (aşırı dandik olmadığı sürece) saniyede 20 MB ve üstünde rastgele 4K QD1 okuma hızına ulaşabiliyor. Bu da oyunlarda epey fark ettirecektir.

O yüzden önerim SSD. Ki benim sistemimde 4 adet disk var, dördü de SSD. Bir tane bile HDD yok sistemimde. Bu sayede disk kaynaklı bir yavaşlama yaşamıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı