1 yıllık sözleşme bittikten sonra ev sahibi yeni sözleşmede ne kadar zam yapabilir?

Jesse Pinkmann

Decapat
Daha fazla  
Evimiz sobalı 3+1 2400 kira veriyorduk. 4 ay sonra ev sahibimiz evimize doğal gaz getiriceğini ve kirayı 12 bin TL yapacağını söyledi. 1 yıllık sözleşmemiz vardı 4 ay sonra sözleşmemiz bitiyor Temmuz'ya da ağustos ayında olması lazım. Yani sorum şu, sözleşme bittikten sonra ev sahibi yeni sözleşmede istediği kadar zam koyabilir mi? Yoksa en fazla yeni yapılacak sözleşmede %25 zam mı yapabilir?

1 yıllık sözleşme diye bir şey yok. Kiracı kirasını yasal sınırlar dahilinde ödemeye devam ettiği sürece 10 yıl boyunca o sözleşme devam eder. %25 zam kararı 1 temmuz 2024'te son bulacak eğer uzatılmazsa ise TÜFE kira zam oranına göre zam yapılabilir o da aylık hesaplanır örneğin Şubat ayında %56'dı diyelim yasa uzatılmadı ve Temmuz ayında size zam yapılacak ve TÜFE zam oranı %75. Kiranızı maksimum 4200₺ yapar lakin adam dünyanın masrafını yapıp eve doğalgaz getirecek, ekonominin durumu da belli bence orta yolu bulup 7000-8000 civarına bağlayın bu işi. Kanun sizin hakkınızı korur ama siz evde yokken kapınızı kırıp evinize girmesine, sizi sokak arasında kıstırıp dövmelerine karşı korumaz. Olay olduktan sonra ceza verir sadece. İnsani ilişki önemlidir.

Edit: Sözleşme süresi olayını şöyle açayım. Diyelim 1 sene doldu ev sahibi dedi ki sözleşmeniz bitti hadi çıkın siz ev sahibine yasal tavan limitten zamlı kirayı göndermeye devam ettiğiniz sürece 10 yıl boyunca o evde kalabilirsiniz. Yeni sözleşme hazırlanmasına, imzalanmasına falan gerek yok sizde bulunan ve "süresi geçmiş" sözleşme kağıdı yeterli.

@Blackrawen bir kucuk ekleme yapayim, aslında olayda bahsedilen "bir yıllık sözleşme" diye bir şey var adı da belirli süreli kira sözleşmesi. Bu sure bitmeden en az 15 gun icinde kiracı fesih bildiriminde bulunmazsa her yılın bitiminde sözleşme 1 yıl daha uzar.

Belirsiz sureli kira sozlesmesinde de 10 yıl boyunca (ve sanirim 10 yil dolduğunda da yil sonuna kadar çıkaramıyor, tam emin degilim uzmanlık alanım olmadigi icin arastirmadim ama pratikte 11 yil gibi oluyormuş) kiraya veren kiraciyi cikartamaz. Bu sureler de dolduktan sonra hiçbir gerekce gostermeden cikarabilir. Kira bedeli de dediginiz gibi önce de %25 siniri vardi bu kararname 24' Temmuz'unda kalkinca bk. 344'e yani Tufe'ye gore artis orani sistemi geri gelecektir. Bir onemli husus da 5 yil boyunca kirada kalınca kiraya verenin "kira tespit davasi" acma hakki.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ev sahibi tadilat yaptırmak isteyebilir ama sizin onayınız gerekir. Yani ben doğalgaz tesisatı döşeteceğim, zam yap diyemez. Karşılıklı anlaşmanız gerekir. Masrafı ortaklaşa ya da tamamını karşılayıp kiradan düşebilirsiniz. Bunu da ev sahibi istemez muhtemelen.

%25 geçici düzenleme Temmuz'da bitecek olsa da ev sahibi bugün bile kira tespit davası açabilir ve büyük ihtimalle 2400 TL çok düşük olduğu için mahkeme ev sahibini haklı bulur. Bu yönde emsal kararlar var. Kira bedeli için mahkeme minimum bir rakam belirler. Ev sahibi de maksimum zam oranı olarak efe-tüfe değerlerinin üstünü talep edemez. Şubat ayı %67 idi galiba. Mahkeme kira bedeli belirlemezse ev sahibi bugün yapabileceği maksimum kira bedeli 4000-4100 TL olur.

Ben yerinizde olsam ev sahibine 'Verebileceğim maksimum kira bedel xxxx TL. Daha fazlasını talep ediyorsa adli kurumlara müracaat edebilirsiniz.' derdim. Doğalgaz tadilatı için illa yaptıracaksa her şeyini planlasın 2 günlük süre içinde ev içi gerekli tadilat işlemlerini tamamlatsın.

Benzer bir durum benle kiracım arasında var. Sözleşme bitimine yakın aramadım. O da çok duyarlıymış 3 ay geçmesine rağmen hiç aramadı. Bugün arasam diyeceği şeyi tahmin edebiliyorum. Herkesin insanlık seviyesi farklı tabi. Bende başka bir ilde kiracıyım ama sözleşme bitimine bir hafta kala ben ev sahibimi çağırdım. Bugünkü kiralara bakınca daire kirasına sarayda otuyorum. Allah hepimizi insaflı insanlarla karşılaştırsın inşallah.

@Blackrawen bir kucuk ekleme yapayim, aslında olayda bahsedilen "bir yıllık sözleşme" diye bir şey var adı da belirli süreli kira sözleşmesi. Bu sure bitmeden en az 15 gun icinde kiracı fesih bildiriminde bulunmazsa her yılın bitiminde sözleşme 1 yıl daha uzar.

Belirsiz sureli kira sozlesmesinde de 10 yıl boyunca (ve sanirim 10 yil dolduğunda da yil sonuna kadar çıkaramıyor, tam emin degilim uzmanlık alanım olmadigi icin arastirmadim ama pratikte 11 yil gibi oluyormuş) kiraya veren kiraciyi cikartamaz. Bu sureler de dolduktan sonra hiçbir gerekce gostermeden cikarabilir. Kira bedeli de dediginiz gibi önce de %25 siniri vardi bu kararname 24' Temmuz'unda kalkinca bk. 344'e yani Tufe'ye gore artis orani sistemi geri gelecektir. Bir onemli husus da 5 yil boyunca kirada kalınca kiraya verenin "kira tespit davasi" acma hakki.

Ev sahibi tadilat yaptırmak isteyebilir ama sizin onayınız gerekir. Yani ben doğal gaz tesisatı döşeteceğim, zam yap diyemez. Karşılıklı anlaşmanız gerekir. Masrafı ortaklaşa ya da tamamını karşılayıp kiradan düşebilirsiniz. Bunu da ev sahibi istemez muhtemelen.

%25 geçici düzenleme Temmuz'da bitecek olsa da ev sahibi bugün bile kira tespit davası açabilir ve büyük ihtimalle 2400 TL çok düşük olduğu için mahkeme ev sahibini haklı bulur. Bu yönde emsal kararlar var. Kira bedeli için mahkeme minimum bir rakam belirler. Ev sahibi de maksimum zam oranı olarak Efe-TUF'e değerlerinin üstünü talep edemez. Şubat ayı %67 idi galiba. Mahkeme kira bedeli belirlemezse ev sahibi bugün yapabileceği maksimum kira bedeli 4000-4100 TL olur.

Ben yerinizde olsam ev sahibine 'verebileceğim maksimum kira bedel XXXX TL. Daha fazlasını talep ediyorsa adli kurumlara müracaat edebilirsiniz.' derdim. Doğal gaz tadilatı için illa yaptıracaksa her şeyini planlasın 2 günlük süre içinde ev içi gerekli tadilat işlemlerini tamamlatsın.

Benzer bir durum benimle kiracım arasında var. Sözleşme bitimine yakın aramadım. O da çok duyarlıymış 3 ay geçmesine rağmen hiç aramadı. Bugün arasam diyeceği şeyi tahmin edebiliyorum. Herkesin insanlık seviyesi farklı tabii. Bende başka bir ilde kiracıyım ama sözleşme bitimine bir hafta kala ben ev sahibimi çağırdım. Bugünkü kiralara bakınca daire kirasına sarayda otuyorum. Allah hepimizi insaflı insanlarla karşılaştırsın inşallah.

1 yıllık sözleşme diye bir şey yok. Kiracı kirasını yasal sınırlar dahilinde ödemeye devam ettiği sürece 10 yıl boyunca o sözleşme devam eder. %25 zam kararı 1 Temmuz 2024'te son bulacak eğer uzatılmazsa ise TUF'e kira zam oranına göre zam yapılabilir o da aylık hesaplanır örneğin şubat ayında %56'dı diyelim yasa uzatılmadı ve temmuz ayında size zam yapılacak ve TUF'e zam oranı %75. kiranızı maksimum 4200₺ yapar lakin adam dünyanın masrafını yapıp eve doğal gaz getirecek, ekonominin durumu da belli bence orta yolu bulup 7000-8000 civarına bağlayın bu işi. Kanun sizin hakkınızı korur ama siz evde yokken kapınızı kırıp evinize girmesine, sizi sokak arasında kıstırıp dövmelerine karşı korumaz. Olay olduktan sonra ceza verir sadece. İnsani ilişki önemlidir.

Edit: Sözleşme süresi olayını şöyle açayım. Diyelim 1 sene doldu ev sahibi dedi ki sözleşmeniz bitti hadi çıkın siz ev sahibine yasal tavan limitten zamlı kirayı göndermeye devam ettiğiniz sürece 10 yıl boyunca o evde kalabilirsiniz. Yeni sözleşme hazırlanmasına, imzalanmasına falan gerek yok sizde bulunan ve "süresi geçmiş" sözleşme kağıdı yeterli.

Hocalarım açıklamalarınız için teşekkür ederim ama tam olarak anlayamadım. TUF'e zam oranı ne demek? Sözleşmemiz ne zaman bitiyor bilmiyorum. Eğer ki %25 zammı kanunu kalktıktan sonra sözleşmemiz bitiyorsa bizim kiramıza en fazla 4200 TL mi yapabilir? Gerçekten anlamadığım için soruyorum. Çok durumumuz yok ve çıkmak çok masraflı olacak bizim için 12K'yı verebilecek gücümüzde yok. Kısaca toparlayıp anlayabileceğim şekilde anlatabilir misiniz?

@Jesse Pinkmann

Özet tahminen yaklasik 1.500-1.900 lira arasi zam ile yeni kira bedeli 4 bin kusur olacak kadar zam yapabilir (tbk m. 344). Yeni anlasilan bedeli sakin 1 lira eksik veya 1 gun gec degil zamaninda ve tam olarak yatirim. Doğal gaz sizi ilgilendirmez, demirbastir kendi evine yapiyor size bunun bedelini yansitamaz.

Uzun cevap;

Eger sozlesmeniz 1 Temmuz 2024'ten once bitiyorsa %25 ama anladığım sizin 1 Temmuz'dan sonra bir yiliniz dolmus olacak. Sozlesme suresi dolunca siz kiraci olarak evden cikacaginizi soylemezseniz ev sahibi sizi atamaz, aranızdaki kira sözleşmesi belirsiz sureli kira sözleşmesine döner. O zaman mesela 5 Agustos'ta bitiyorsa her ay aciklanan TÜİK'in enflasyonu da hesaba katilarak 12 aylik ortalama belirlenir (mesela bak bu haber gibi) yilda bir kere de zam en fazla bu 12 aylik ortalamaya gore yapilir (borclar kanunu m. 344). 5 Ağustos'ta ortalama tam kac olur bilmiyorum ama afaki hadi %65 olsun o zaman 5 agustos 2024'te 2400 olan kira bedeliniz en fazla + 1.590 lira zam ile 3.960 kusur olur (tabii tam sayi agustos ayinda soylenebilir, bu olmaz da 400 lira ustu veya alti da olabilir).

Sozlesmeniz bittiginde yasal olarak bu tahmini 4 bin kusur liradan daha fazla yapamaz ama tabii sozlesme serbestliği ilkesi geregi siz aranizda anlasip bu tahmini 4 bin kusurden daha yuksek bir fiyata da rıza gösterip anlasabilirsiniz. Sizin, kiracinin zevkine kalmis.

Bu konutta 5 agustos 2023 yilindan ta ki 5 agustos 2028 yilina gelene kadar (yani belirli, belirsiz sureli fark etmez neticede 5 yil bu konutta kiraci olarak kaldiysaniz) bu artis orani hep 12 aylik TUF'e ortalamasina gore gerceklesir (bk m
344) yani gene tamamen afaki 5 agustos 2025 yilinda da 12 aylik TUF'e ortalamasi da %65 olsun onceden aylik 4000 lira olan kiraniz 2025-2026 yillari icin aylik +2.600 zam ile 6.600 lira olur gibi duzenle ta ki 5 agustos 2028'e yani 5 yil kiraci olarak kaldiginiz zaman kadar devam eder. 5 yilllik sure dolduktan sonra kiraya veren (ev sahibi) "kira tespit davasi" acarak hakim o anki durumu, cevre evlerin fiyatini degerlendirip TUF'e oranindan fazla kira bedeline karralastirabilir ama bunu simdilik düşünmenize gerek yok, 4 yil sonra düşünürsünüz.

Eve doğal gaz yapma masrafi sizi ilgilendirmez, demirbastir. Ev sahbi kendi cebinden maarafi karsilar, sizden bunun bedelini isteyemez, kiraniza yansitamaz (ornek bir haber)

Sizin bilmeniz gereken çok önemli iki husus var. Birincisi aranizda anlaşarak veya TUF'e ust limit olacak sekilde yeniden bir kira bedeli belirlendiği de o bedeli 1 bile gün geç veya 1 lira bile bak 1 lira bile (çünkü böyle örnek bir olay da var) eksik veya geç yatırmayın gününde yatırın, erken yatırmak sorun oluyor mu bilmiyorum tahminen olmuyordur ama gec veya eksik sakin yatırmayın.

İkinci husus da tahliye tahuutnamesi (yani su tarihte cikacagim diye bir sozlesme) size zorla imzalatamaz. Zaten siz halihazırda kiracisiniz ama olmasaniz bile "bunu imzalamazsan evi vermem" diyemezdi ama bu kısmı da pek dusunmenize gerek yok siz zaten kiracisiniz. Olur da tahliye taahhütnamesi imzala falan derse diye söylüyorum o konuda hiçbir hakki yok, 12 aylik TUF'e ortalamasina gore bedeli soylesin veya siz hesaplayin simdiye kadar nasıl odediyseniz o sekilde odemeye devam edin. Bu isin teorik hukuk kısmı.

Teorik hukukta kiraci kraldir, kanun koyucu bu sözleşmede gucsuz taraf, evi olmayan taraf her zaman savunacak sekilde kanunlarimiz düzenlenmiştir cunku siz kanun korumazsa ne yapacak milyonlarca insan sokakta mi yaşayacak.

Teorik hukuk bu ancak pratik hayat gerçeği Blackrawen'in da bahsettigi gibi maalesef insanlarin can ve mal güvenliği yok bu hususu da degerlendirerek kendinizi, huzurunuzu koruyacak sekilde bir orta yolda anlasmaya calisin. Ev sahibine borclar kanunu 344'ten bahsedip yasal ust limit oldugunu, şimdiye kadar kiraniz duzenli ödediğiniz, evi temiz ve hasarsiz kullandiginiz gibi hususlari belirterek anlasma yolunuz oncelikli olsun ama yok anlasmaya gelmiyorsa en azindan önümüzdeki 9 yil boyunca hukuken size bir şey yapamaz (oglum geldi veya evi sattim gibi istisnalar haric), evden cikartamaz, kiraya vermiyorum diyemez. 9 yil sonra hiçbir gerekce gostermeden çıkarabiliyor ama bu da bir kucuk bilgi.

Son düzenleyen: Moderatör:
ya
@Jesse Pinkmann

Özet tahminen yaklasik 1.500-1.900 lira arasi zam ile yeni kira bedeli 4 bin kusur olacak kadar zam yapabilir (tbk m. 344). Yeni anlasilan bedeli sakin 1 lira eksik veya 1 gun gec degil zamaninda ve tam olarak yatirim. Doğal gaz sizi ilgilendirmez, demirbastir kendi evine yapiyor size bunun bedelini yansitamaz.

Uzun cevap;

Eger sozlesmeniz 1 Temmuz 2024'ten once bitiyorsa %25 ama anladığım sizin 1 Temmuz'dan sonra bir yiliniz dolmus olacak. Sozlesme suresi dolunca siz kiraci olarak evden cikacaginizi soylemezseniz ev sahibi sizi atamaz, aranızdaki kira sözleşmesi belirsiz sureli kira sözleşmesine döner. O zaman mesela 5 Agustos'ta bitiyorsa her ay aciklanan TÜİK'in enflasyonu da hesaba katilarak 12 aylik ortalama belirlenir (mesela bak bu haber gibi) yilda bir kere de zam en fazla bu 12 aylik ortalamaya gore yapilir (borclar kanunu m. 344). 5 Ağustos'ta ortalama tam kac olur bilmiyorum ama afaki hadi %65 olsun o zaman 5 agustos 2024'te 2400 olan kira bedeliniz en fazla + 1.590 lira zam ile 3.960 kusur olur (tabii tam sayi agustos ayinda soylenebilir, bu olmaz da 400 lira ustu veya alti da olabilir).

Sozlesmeniz bittiginde yasal olarak bu tahmini 4 bin kusur liradan daha fazla yapamaz ama tabii sozlesme serbestliği ilkesi geregi siz aranizda anlasip bu tahmini 4 bin kusurden daha yuksek bir fiyata da rıza gösterip anlasabilirsiniz. Sizin, kiracinin zevkine kalmis.

Bu konutta 5 agustos 2023 yilindan ta ki 5 agustos 2028 yilina gelene kadar (yani belirli, belirsiz sureli fark etmez neticede 5 yil bu konutta kiraci olarak kaldiysaniz) bu artis orani hep 12 aylik TUF'e ortalamasina gore gerceklesir (bk m
344) yani gene tamamen afaki 5 agustos 2025 yilinda da 12 aylik TUF'e ortalamasi da %65 olsun onceden aylik 4000 lira olan kiraniz 2025-2026 yillari icin aylik +2.600 zam ile 6.600 lira olur gibi duzenle ta ki 5 agustos 2028'e yani 5 yil kiraci olarak kaldiginiz zaman kadar devam eder. 5 yilllik sure dolduktan sonra kiraya veren (ev sahibi) "kira tespit davasi" acarak hakim o anki durumu, cevre evlerin fiyatini degerlendirip TUF'e oranindan fazla kira bedeline karralastirabilir ama bunu simdilik düşünmenize gerek yok, 4 yil sonra düşünürsünüz.

Eve doğal gaz yapma masrafi sizi ilgilendirmez, demirbastir. Ev sahbi kendi cebinden maarafi karsilar, sizden bunun bedelini isteyemez, kiraniza yansitamaz (ornek bir haber)

Sizin bilmeniz gereken çok önemli iki husus var. Birincisi aranizda anlaşarak veya TUF'e ust limit olacak sekilde yeniden bir kira bedeli belirlendiği de o bedeli 1 bile gün geç veya 1 lira bile bak 1 lira bile (çünkü böyle örnek bir olay da var) eksik veya geç yatırmayın gününde yatırın, erken yatırmak sorun oluyor mu bilmiyorum tahminen olmuyordur ama gec veya eksik sakin yatırmayın.

İkinci husus da tahliye tahuutnamesi (yani su tarihte cikacagim diye bir sozlesme) size zorla imzalatamaz. Zaten siz halihazırda kiracisiniz ama olmasaniz bile "bunu imzalamazsan evi vermem" diyemezdi ama bu kısmı da pek dusunmenize gerek yok siz zaten kiracisiniz. Olur da tahliye taahhütnamesi imzala falan derse diye söylüyorum o konuda hiçbir hakki yok, 12 aylik TUF'e ortalamasina gore bedeli soylesin veya siz hesaplayin simdiye kadar nasıl odediyseniz o sekilde odemeye devam edin. Bu isin teorik hukuk kısmı.

Teorik hukukta kiraci kraldir, kanun koyucu bu sözleşmede gucsuz taraf, evi olmayan taraf her zaman savunacak sekilde kanunlarimiz düzenlenmiştir cunku siz kanun korumazsa ne yapacak milyonlarca insan sokakta mi yaşayacak.

Teorik hukuk bu ancak pratik hayat gerçeği Blackrawen'in da bahsettigi gibi maalesef insanlarin can ve mal güvenliği yok bu hususu da degerlendirerek kendinizi, huzurunuzu koruyacak sekilde bir orta yolda anlasmaya calisin. Ev sahibine borclar kanunu 344'ten bahsedip yasal ust limit oldugunu, şimdiye kadar kiraniz duzenli ödediğiniz, evi temiz ve hasarsiz kullandiginiz gibi hususlari belirterek anlasma yolunuz oncelikli olsun ama yok anlasmaya gelmiyorsa en azindan önümüzdeki 9 yil boyunca hukuken size bir şey yapamaz (oglum geldi veya evi sattim gibi istisnalar haric), evden cikartamaz, kiraya vermiyorum diyemez. 9 yil sonra hiçbir gerekce gostermeden çıkarabiliyor ama bu da bir kucuk bilgi.
yani kısaca sözleşmemiz bittikten sonra yapabileceği kira 4 bin tl civarı. Diyelim ki bu sene 4 binden ödedik. Sonraki sene yine 12 bin yapamaz dimi?

@Jesse Pinkmann artırma yine aynı şekilde 12 aylık TUF'e ortalamasına göre olur, absürt bir artış yapamaz. Yani evet yine tahminen 12 bin liralara değil 4 bin küüsürden 6.5 küsurlere artış olur.
Çok teşekkür ederim. Bilmiyorduk çıkmak zorunda kalıcaz diye üzülüyorduk.

@Aslan Mert hocam tekrar rahatsız ediyorum. 4 ay sonra ev sahibine ne demem gerekir? 4 ay sonra yeni sözleşme mi yapacağız? Yani işleyiş nasıl olacak? Ayrıca kiraya yapabileceği zammın bir sınırı olduğunu nasıl kanıtlarım?

Bir sorum daha var. Biz kirayı elden veriyoruz. IBAN'dan mı göndermemiz gerekir? Elden verdiğimiz için ev sahibi kiracı anlaştığımız parayı vermedi tarzından bir şey söyleyebilir mi?

Son düzenleme:
@Jesse Pinkmann yukarıda bir küçük hususta ben yanlış bilgi vermişim onu raporlayıp düzelttireceğim.

4 ay sonra ev sahibine Türk borçlar kanunu madde 344'e göre Ağustos ayı 12 aylık ortalama TÜFE rakamı şudur (Ağustos aynın başında belli olur), kira bedelime bu kadar artış yapabilirsiniz, daha fazla yapamazsınız dersiniz.

Tbk m. 347'ye göre de tekrar bir sözleşme yapma veya evden çıkma zorunluluğum yok.

Onun dışında aranızda zaten bir sözleşme var, onun süresi dolunca Türk borçlar kanunu madde 347:
"konut ve çatılı iş yeri kiralarında kiracı, belirli süreli sözleşmelerin süresinin bitiminden en az on beş gün önce bildirimde bulunmadıkça, sözleşme aynı koşullarla bir yıl için uzatılmış sayılır. Kiraya veren, sözleşme süresinin bitimine dayanarak sözleşmeyi sona erdiremez. Ancak, on yıllık uzama süresi sonunda kiraya veren, bu süreyi izleyen her uzama yılının bitiminden en az üç ay önce bildirimde bulunmak koşuluyla, herhangi bir sebep göstermeksizin sözleşmeye son verebilir."
Diyor yani yeni bir sözleşme yapmanıza gerek yok, kira bedeli dışında (m. 343) tüm koşullar aynı şekilde devam ediyor, sanki aynı sözleşmeyi 1 yıl daha yapmışsınız gibi devam ediyor.

Hukukçu birisi okursa ben de ilk mesajımda burada yanlış bilgi vermişim, sözleşme belirli süreli olarak devam ediyormuş (kaynak). Ben belirsiz süreliye dönüyor sanmıştım.

Bunlar dışında kira bedelinde artış yapma hususu da Türk borçlar kanunu madde 344'te belirtilmiş. Buna göre ağustos 2024 yılında ağustos başında açıklanan TÜİK verileri hesaba katılarak 12 aylık ortalama bulunur, siz basitinden Google "Ağustos ayı kira zam oranı ne kadar oldu?" diye yazar bakarsınız o rakam yüzde kaç diyorsa mesela nisan ayı için %57.50 idi hadi o zaman da olsun olacağı %65 eski kira bedelinizin üzerine bu oranda konulur yeni kira bedelliniz budur 1 yıl daha bunu ödersiniz.

Elden verme, bankadan verme olaylarını hiç bilmiyorum. Ben de şimdi Google yazdım şu haberi okudum anladığım kadarı ile devlet vergilendirebilmek için bankadan verilmesini istiyor. Hem delil olması için de daha iyi olur bankadan vermeniz.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı