1 yıllık sözleşme bittikten sonra ev sahibi yeni sözleşmede ne kadar zam yapabilir?

Bir ekleme yapayım eğer kirayı elden veriyorsanız ve kira sözleşmesinin üstüne bunun imzasını doldurtmuyoranız ev sahibi sizi mahkemeye verip elden verdiğiniz bütün kiraları(10 yıllık kiracı olsanız dahi) tekrar, faiziyle alabilir üstüne sizi evden de çıkartabilir.

@Jesse Pinkmann yukarıda bir küçük hususta ben yanlış bilgi vermişim onu raporlayıp düzelttireceğim.

4 ay sonra ev sahibine Türk borçlar kanunu madde 344'e göre ağustos ayı 12 aylık ortalama TUF'e rakamı şudur (Ağustos aynın başında belli olur), kira bedelime bu kadar artış yapabilirsiniz, daha fazla yapamazsınız dersiniz.

tbk m. 347'ye göre de tekrar bir sözleşme yapma veya evden çıkma zorunluluğum yok.

Onun dışında aranızda zaten bir sözleşme var, onun süresi dolunca Türk borçlar kanunu madde 347:
"konut ve çatılı iş yeri kiralarında kiracı, belirli süreli sözleşmelerin süresinin bitiminden en az on beş gün önce bildirimde bulunmadıkça, sözleşme aynı koşullarla bir yıl için uzatılmış sayılır. Kiraya veren, sözleşme süresinin bitimine dayanarak sözleşmeyi sona erdiremez. Ancak, on yıllık uzama süresi sonunda kiraya veren, bu süreyi izleyen her uzama yılının bitiminden en az üç ay önce bildirimde bulunmak koşuluyla, herhangi bir sebep göstermeksizin sözleşmeye son verebilir."
Diyor yani yeni bir sözleşme yapmanıza gerek yok, kira bedeli dışında (m. 343) tüm koşullar aynı şekilde devam ediyor, sanki aynı sözleşmeyi 1 yıl daha yapmışsınız gibi devam ediyor.

Hukukçu birisi okursa ben de ilk mesajımda burada yanlış bilgi vermişim, sözleşme belirli süreli olarak devam ediyormuş (kaynak). Ben belirsiz süreliye dönüyor sanmıştım.

Bunlar dışında kira bedelinde artış yapma hususu da Türk borçlar kanunu madde 344'te belirtilmiş. Buna göre ağustos 2024 yılında ağustos başında açıklanan TÜİK verileri hesaba katılarak 12 aylık ortalama bulunur, siz basitinden Google "Ağustos ayı kira zam oranı ne kadar oldu?" diye yazar bakarsınız o rakam yüzde kaç diyorsa mesela nisan ayı için %57.50 idi hadi o zaman da olsun olacağı %65 eski kira bedelinizin üzerine bu oranda konulur yeni kira bedelliniz budur 1 yıl daha bunu ödersiniz.

Elden verme, bankadan verme olaylarını hiç bilmiyorum. Ben de şimdi Google yazdım şu haberi okudum anladığım kadarı ile devlet vergilendirebilmek için bankadan verilmesini istiyor. Hem delil olması için de daha iyi olur bankadan vermeniz. İlgili haber.

Elinize emeğinize sağlık hocam. Ne kadar büyük bir iyilik yaptığınızı anlatamam. Ev sahibi IBAN vermek istemiyordu en son tekrar IBAN isteyeceğim. Tekrar bir sorum olduğunda sizi etiketleyebilir miyim? Bu arada yanlış haber atmışsınız sanırım.

Bir ekleme yapayım eğer kirayı elden veriyorsanız ve kira sözleşmesinin üstüne bunun imzasını doldurtmuyoranız ev sahibi sizi mahkemeye verip elden verdiğiniz bütün kiraları(10 yıllık kiracı olsanız dahi) tekrar, faiziyle alabilir üstüne sizi evden de çıkartabilir.

Evet imza doldurtmadık. Bu zamana kadar hep elden verdik.

@Jesse Pinkmann TBK m. 347 gayet açık siz de okuyun. Siz ilk fıkradaki durumdasınız. Sizi önümüzdeki 10 yıl boyunca çıkartamaz.
Önümüzdeki 10 yıl içinde sizi çıkartabileceği haller;
-Kiracı, kira yılı içerisinde kirayı eksik veya hiç ödemediğinde ve bu durum, iki yazılı ihtar olarak kiracıya bildirildiğinde,
-Kiracı komşuları rahatsız ettiğinde,
-Mülk sahibinin veya ailesinin konut ihtiyacı olup taşınmazın bulunduğu yerde başka mülkü olmadığında,
-Kiracı iflas ettiğinde,
-Kira sözleşmesinin süresi 10 yılı doldurduğunda,
-Tahliye taahhütnamesi varsa,
-Tadilat nedeniyle ev sahipleri, kiracının evden çıkmasını isteyebilir.

Tadilat da doğal gaz bağlamak, petek takmak olduğunu sanmıyorumçünkü bu, konutun tamamen yıkılması, kat çıklması, başka bina ile birleştirilmesi gibi ESASLI tadilat işlemleri için onun da ayrintisini buradan okuyabilirsiniz. Ayrıca bu hallerin anlatıldığı bu yazıyı da okuyabilirsiniz.

Bu arada evi satarsa yeni ev sahibi sözleşmeniz bittiği için bildirme sürelerine de uyarak sizi çıkartabilir haberiniz olsun

TBK m. 344'e göre de kafasına göre kira bedeli belirleyemez, önümüzdeki 4 yıl boyunca 12 aylık TUF'e ortalamasindan fazla ödemeye mecbur değilsiniz.

Son düzenleme:
@Jesse Pinkmann TBK m. 347 gayet açık siz de okuyun. Siz ilk fıkradaki durumdasınız. Sizi önümüzdeki 10 yıl boyunca çıkartamaz.
Önümüzdeki 10 yıl içinde sizi çıkartabileceği haller;
-Kiracı, kira yılı içerisinde kirayı eksik veya hiç ödemediğinde ve bu durum, iki yazılı ihtar olarak kiracıya bildirildiğinde,
-Kiracı komşuları rahatsız ettiğinde,
-Mülk sahibinin veya ailesinin konut ihtiyacı olup taşınmazın bulunduğu yerde başka mülkü olmadığında,
-Kiracı iflas ettiğinde,
-Kira sözleşmesinin süresi 10 yılı doldurduğunda,
-Tahliye taahhütnamesi varsa,
-Tadilat nedeniyle ev sahipleri, kiracının evden çıkmasını isteyebilir.

Tadilat da doğal gaz bağlamak, petek takmak olduğunu sanmıyorumçünkü bu, konutun tamamen yıkılması, kat çıklması, başka bina ile birleştirilmesi gibi ESASLI tadilat işlemleri için onun da ayrintisini buradan okuyabilirsiniz. Ayrıca bu hallerin anlatıldığı bu yazıyı da okuyabilirsiniz.

Bu arada evi satarsa yeni ev sahibi sözleşmeniz bittiği için ihtar sürelerine de uyarak sizi çıkartabilir haberiniz olsun

TBK m. 344'e göre de kafasına göre kira bedeli belirleyemez, önümüzdeki 4 yıl boyunca 12 aylık TUF'e ortalamasindan fazla ödemeye mecbur değilsiniz.
ya hocam anlatamıyorum işte tanıdıklara sözleşme bitince çıkarır diyolar.

@Aslan Mert hocam bişey daha soracağım, kira kontratı kayıp şuanda bulmaya çalışıcam ama eğer ki bulunmazsa, ev sahibi o durumda elimizde kontrat olmadığı için çıkarabilir mi bizi?

Son düzenleme:
@Jesse Pinkmann Çok önemli kötü haberim var.
2023 yıllık kira bedeli toplamı hmk m.200'deki senetle ispat zorunlulugu siniri olan 14.800 liradan fazla olduğu için ve siz de elden odeme yapip ev sahibinden ödemenin yapıldığına dair imza alamadığınız icin kira bedelini odediginizi ispat edemeyebilirsiniz.

Bedel senetle ispat zorunlulugu sinirin ustunde oldugundan dolayi ev sahibi "bedel aylik 2400 lira kira kontratinda yaziyor, bu da kontrat" derse kira bedelini odemediginizi iddia eder ise siz tanik veya whatsapp mesajalari ile odediginizi kanitlayamayabilirsiniz cunku hmk m.200 siniri ustunde oldugu icin odediginizi senetle ispat etme yükümlülüğünüz var. Ev sahibinin elinde de kontrat yok veya bedel kontratta yazmiyorsa isler biraz daha değişik bir hale geliyor. Eger size ihtar cekilirse mutlaka alaninda uzman bir avukata danisin. Cunku 2 kere ihtar çekip 1 yillik bedelin tamamini (odediginizi kanıtlar senediniz olmadigi icin) ödemenizi ister ve ödemezsiniz 2 ihtar sonra yil sonunda tahliyenizi ister + baska dava acip 1 yillik bedeli de alabilir. Eger bu yola girip ihtar çekerse maalesef ödediğiniz bedeli tekrar ödemek zorunda olduğunuzu dusunuyorum. Ancak bedeli yani 2.400 x 12 = 28.800 liray ikinci bir ihtar çekilmeden öderseniz 2024 yılı icin tahminen aylık 6 bin kusur olan yeni bedelle önümüzdeki yil boyunca kiraci olarak yasamaya devam edebilirsiniz. Ancak dediğim gibi eğer ihtar çekilirse mutlaka bir avukata danışın.

Onun disinda hayır, sırf elinizde yazılı bir sözleşme olmadığı için sizi çıkartamaz
çünkü kira sözleşmelerinde şekil serbestliği ilkesi olduğundan herhangi bir (yazılı, sözlü, resmi) şekle tabi değil, sözlü olarak da kira sözleşmesi kurulabiliyor.

Kiraya veren ile kiracı arasında tarafların bir şeyin kullanımının devri ve bunun karşılığında da kira bedeli ödenmesi hususunda anlaşmaları ile kira sözleşmesi kurulur ne yazılı şekle ne de kurulan sözleşmenin süresinin belirtilmesine gerek yoktur.

Kaybolan kira kontratının ispatı "aramızda yazılı bir sözleşme vardı" nın ispatı nasıl yapılır bilmiyorum ama en kötü aranızda (yazılı veya sözlü) bir sözleşme vardı ispatı whatsapp mesajları, banka hesap hareketleri, tanık gibi gibi yöntemlerle ispat edilebilir.

Yazılı hatta noter onaylı resmi bir sözleşme olması daha sonrasından yaşanacak uyuşmazlıklarda sözleşmenin şartları, bedel gibi hususlarda önemli bir ispat aracı olacaktır.

Hukuken yazılı sözleşme yok diye sizi çıkartamaz.

Daha ayrıntılı okumak isterseniz bu ve bu yazıya bakabilirsiniz

Son düzenleme:
@Jesse Pinkmann çok önemli kötü haberim var.
2023 yıllık kira bedeli toplamı hmk M200'deki senetle ispat zorunlulugu siniri olan 14.800 liradan fazla olduğu için ve siz de elden odeme yapip ev sahibinden ödemenin yapıldığına dair imza alamadığınız icin kira bedelini odediginizi ispat edemeyebilirsiniz.

Bedel senetle ispat zorunlulugu sinirin ustunde oldugundan dolayi ev sahibi "bedel aylik 2400 lira kira kontratinda yaziyor, bu da kontrat" derse kira bedelini odemediginizi iddia eder ise siz tanik veya WhatsApp mesajalari ile odediginizi kanitlayamayabilirsiniz cunku hmk M200 siniri ustunde oldugu icin odediginizi senetle ispat etme yükümlülüğünüz var. Ev sahibinin elinde de kontrat yok veya bedel kontratta yazmiyorsa isler biraz daha değişik bir hale geliyor. eger size ihtar cekilirse mutlaka alaninda uzman bir avukata danisin. cunku 2 kere ihtar çekip 1 yillik bedelin tamamini (odediginizi kanıtlar senediniz olmadigi icin) ödemenizi ister ve ödemezsiniz 2 ihtar sonra yil sonunda tahliyenizi ister + baska dava acip 1 yillik bedeli de alabilir. Eger bu yola girip ihtar çekerse maalesef ödediğiniz bedeli tekrar ödemek zorunda olduğunuzu dusunuyorum. Ancak bedeli yani 2.400 X 12 = 28.800 liray ikinci bir ihtar çekilmeden öderseniz 2024 yılı icin tahminen aylık 6 bin kusur olan yeni bedelle önümüzdeki yil boyunca kiraci olarak yasamaya devam edebilirsiniz. Ancak dediğim gibi eğer ihtar çekilirse mutlaka bir avukata danışın.

Onun disinda hayır, sırf elinizde yazılı bir sözleşme olmadığı için sizi çıkartamaz.
Çünkü kira sözleşmelerinde şekil serbestliği ilkesi olduğundan herhangi bir (yazılı, sözlü, resmi) şekle tabii değil, sözlü olarak da kira sözleşmesi kurulabiliyor.

Kiraya veren ile kiracı arasında tarafların bir şeyin kullanımının devri ve bunun karşılığında da kira bedeli ödenmesi hususunda anlaşmaları ile kira sözleşmesi kurulur ne yazılı şekle ne de kurulan sözleşmenin süresinin belirtilmesine gerek yoktur.

Kaybolan kira kontratının ispatı "aramızda yazılı bir sözleşme vardı"nın ispatı nasıl yapılır bilmiyorum ama en kötü aranızda (yazılı veya sözlü) bir sözleşme vardı ispatı WhatsApp mesajları, banka hesap hareketleri, tanık gibi gibi yöntemlerle ispat edilebilir.

Yazılı hatta noter onaylı resmi bir sözleşme olması daha sonrasından yaşanacak uyuşmazlıklarda sözleşmenin şartları, bedel gibi hususlarda önemli bir ispat aracı olacaktır.

Hukuken yazılı sözleşme yok diye sizi çıkartamaz.

Daha ayrıntılı okumak isterseniz bu ve bu yazıya bakabilirsiniz.

Yanlış hatırlamıyorsam sözleşmede kira bedelimiz yazıyordu. Tanıdık bir avukata sordum elimizde kanıt olarak kirayı verirken ses kaydı alabilirseniz elinizde ispat olarak güzel olur dedi. Bundan sonra da IBAN'dan göndereceğim kira bedelini. Kirayı ödemedi tarzinda bir şey yapacaklarini dusunmuyorum hocam oyle insanlara benzemiyorlar cunku.

Yeni konular

Geri
Yukarı