1 yıllık tetanos ve kuduz aşısı ne kadar korur?

Peki ya kedinin sahipli, gözlemleyebileceğim bir kedi olması da buna dahil mi? Halamın kedisi. Kuduzsa 2-3 gün içerisinde ölür deniliyor. Bu süre zarfını beklesem olur mu? Aşı bulunan hastane aşırı uzak.

Her zaman hastaneye yetişmek gerek. Kalp krizinden %20 %10u hastaneye geç gittiği için ölüyor. Bunun gibi.

Hocam şöyle bir şey var aslında tırmalamadan değil ısırmadan kuduz bulaşır ama kedi kendini ve tırnağını yalıyor hadi tamam.
Sahipli kedi dediğin için ev kedisi olduğunu var sayıyorum yine kuduz ihtimali az fakat kuduz dediğimiz olay aynı tetanos gibi şakaya gelmez bildiğim kadarıyla ikisi de semptom gösterdikten sonra tedavi edilemiyor yanlışım olabilir.
En iyisi aşı olmak riske atmaya değmez.

Hocam şöyle bir şey var aslında tırmalamadan değil ısırmadan kuduz bulaşır ama kedi kendini ve tırnağını yalıyor hadi tamam.
Sahipli kedi dediğin için ev kedisi olduğunu var sayıyorum yine kuduz ihtimali az fakat kuduz dediğimiz olay aynı tetanos gibi şakaya gelmez bildiğim kadarıyla ikisi de semptom gösterdikten sonra tedavi edilemiyor yanlışım olabilir.
En iyisi aşı olmak riske atmaya değmez.
Hocam ben de 1 yıl önce 4 doz kuduz ve tetanoz aşısı olduğum için şu an gitmek istemiyorum gibi bir durum var. Çünkü kuduz aşısının bulunduğu hastahane şu anki konumuma aşırı uzak.

Hocam bilgili arkadaşlar varsa bilgilendirsin kuduz aşısının koruyuculuğuna dair hiç fikrim yok.
İnternette 3 doz aşıdan sonra iki ila beş yıl boyunca %100 koruma sağlanır. yazıyor fakat aynı sitede Aşı koruması olan kişilerin üç günlük aralıklarla iki aşı olmaları gerekir. de yazıyor.

Yara ne kadar derin?
Ek olarak hastane acilinde tetanos ve kuduzun ilk dozunu yaparlar, riskli pis bir hayvan falansa gidip olun şakaya gelmez.

Yara ne kadar derin?
Ek olarak hastane acilinde tetanos ve kuduzun ilk dozunu yaparlar, riskli pis bir hayvan falansa gidip olun şakaya gelmez.
Yara zannımca çok derin değil etrafını sıkıp kanı akıtıp sabun ve suyla iyice yıkadıktan sonra kolonyağı ile temizledim. Ufak bir çizik var. Şu an acısı veya ağrısı, kızarıklık veya şişkinlik yok. Kedi ise halamın yavru kedisi, riskli olduğunu sanmıyorum. Salya, yürümede bozukluk, saldırganlık gibi aktivitelerini de görmedim. Severken pati attı bir anda.

Bir yıl önce 10.09.2022 tarihinde olduğum tetanos ve 4 doz kuduz aşısı ne kadar süreyle korur? Güncel kedi tırmalamasında gidip kuduz aşısı olmama gerek var mı sizce?

Kedi tırmalamasında değil ısırmasında kuduz olur çünkü kuduz salyadan bulaşan bir hastalık. Ama ne olur ne olmaz kontrole gitmekte fayda var.

Yeni konular

Geri
Yukarı