10.000-20.000 TL Render sistemi toplama

Bütçe
19000

ibrahimygcii

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar herkese...

Arkadaşlar daha önce hiç PC toplamadım ama kendimce herkes kadar PC'den anlarım, elimden gelir.
MSI laptop kullanıyorum halihazırda özellikleri şunlar Bu laptop
MSI GF75 Thin 8RD-202xtr Intel Core i7 8750h 8 GB 1TB + 256 GB SSD GTX1050 Ti FreeDOS 17.3" FHD taşınabilir bilgisayar.

İnşaat mühendisiyim, laptopumda 1 tane bile oyun yok yani hiç oyun oynamayacağım bu sistemle de AutoCAD, SketchUp, Lumion, 3DS Max gibi render uygulamalarının son sürümünü kullanıyorum. Video editleme işlemleri yapacağım (Tabii bunlar daha basit, laptopla da rahat yapabildiğim işlemler)

Render için laptopumun performansı bana yetmiyor. İşlemleri ciddi bir farkla daha hızlı yapabilen bir PC toplamak istiyorum. Hangi ekipman daha önemlidir, ağırlık verilmelidir sizden destek istiyorum.

Aradığım birkaç temel özellikten bahsedeyim.
Olabilecek en büyük boyutlarda monitör (Curved olabilir)
Kasa dışardan sonuç olarak gözüken parçamız ve kesinlikle şık oldukça afilli olmasını istiyorum. Ofiste önemli bir yer tutacak.
SSD de absürt fiyatlarda olmamak şartıyla en kalitelisi olsun daha hızlı olsun bütün o dosya aktarımlarımda beni yormasın.

Aynı anda birkaç çizim programını açıp işlemler yapacağım, tarayıcı çok sekmeyle hep açık duracak falan falan, RAM sanırım burada önemli bir etken yüksek olsun beni üzmesin.

Tabii ki fiyattan bahsetmem gerekir. Fiyatta bütçem biraz açık hesap 10bin 13,15 hatta 20'ye çıkabilirim. Gereksiz para harcamadan ama beni uzun bir süre üzmeyen bir PC istiyorum. Çıkan birkaç sisteme göre aralarında F/P olarak bakıp karar vereceğim.

Şimdiden yardım eden, destek olan arkadaşlara çok teşekkür ederim. :)

Render için diye 3080 gibi bir ekran kartı Ryzen 7 veya 9 serisi işlemci render olacağı için en az 16 GB RAM öneririm anakartta B450 gibi bir anakart 8 TB gibi HDD 1 TB M.2 SSD işini görecektir. Bazı yerlerde hatam olursa lütfen düzeltin.

Hocam bu olabilir.

Ryzen 5 biraz sönük gelmiş sanki hocam Ryzen 7 veya 9 serisine yönelmesi daha iyi olur.

Merhabalar herkese...

Arkadaşlar daha önce hiç PC toplamadım ama kendimce herkes kadar PC'den anlarım, elimden gelir.
MSI laptop kullanıyorum halihazırda özellikleri şunlar Bu laptop
MSI GF75 Thin 8RD-202xtr Intel Core i7 8750h 8 GB 1TB + 256 GB SSD GTX1050 Ti FreeDOS 17.3" FHD taşınabilir bilgisayar.

İnşaat mühendisiyim, laptopumda 1 tane bile oyun yok yani hiç oyun oynamayacağım bu sistemle de AutoCAD, SketchUp, Lumion, 3DS Max gibi render uygulamalarının son sürümünü kullanıyorum. Video editleme işlemleri yapacağım (Tabii bunlar daha basit, laptopla da rahat yapabildiğim işlemler)

Render için laptopumun performansı bana yetmiyor. İşlemleri ciddi bir farkla daha hızlı yapabilen bir PC toplamak istiyorum. Hangi ekipman daha önemlidir, ağırlık verilmelidir sizden destek istiyorum.

Aradığım birkaç temel özellikten bahsedeyim.
Olabilecek en büyük boyutlarda monitör (Curved olabilir)
Kasa dışardan sonuç olarak gözüken parçamız ve kesinlikle şık oldukça afilli olmasını istiyorum. Ofiste önemli bir yer tutacak.
SSD de absürt fiyatlarda olmamak şartıyla en kalitelisi olsun daha hızlı olsun bütün o dosya aktarımlarımda beni yormasın.

Aynı anda birkaç çizim programını açıp işlemler yapacağım, tarayıcı çok sekmeyle hep açık duracak falan falan, RAM sanırım burada önemli bir etken yüksek olsun beni üzmesin.

Tabii ki fiyattan bahsetmem gerekir. Fiyatta bütçem biraz açık hesap 10bin 13,15 hatta 20'ye çıkabilirim. Gereksiz para harcamadan ama beni uzun bir süre üzmeyen bir PC istiyorum. Çıkan birkaç sisteme göre aralarında F/P olarak bakıp karar vereceğim.

Şimdiden yardım eden, destek olan arkadaşlara çok teşekkür ederim. :)
Bekleme şansınız var mı acaba? Stoklar şuan çok kötü durumda, çoğu şey piyasa fiyatının üstünde.

Özelleştirmeler:

İşlemci: 3900x yapın
Ekran kartı: RX 6800 xt (ya da kafanıza göre size kalmış)
PSU: FSP ya da Zalman 850 watt ve üzeri

Bir de eğer bütçeniz varsa kesinlikle x570 anakart seçiniz :)
Gerisi size kalmış.

Özelleştirmeler:

İşlemci: 3900X yapın.
Ekran kartı: RX 6800 XT (ya da kafanıza göre size kalmış)
PSU: FSP'ya da Zalman 850 Watt ve üzeri.

Gerisi size kalmış.

Ayn hocam AMD ekran kartlarınada yönelebilirsin fiyatları az da olsa NVIDIA'ya göre biraz daha uygun fiyatlı diye biliyorum.

5600X render değil oyun odaklı bir işlemci. 12/24 fazlasıyla işinizi görecektir. Derseniz ben hem oyun hem de render odaklı istiyorum i7 10700 Serisi fazlasıyla işinizi görür...

Ben yakın zamanda render sistemi için şu sistemi topladım, iyi gidiyor şimdilik.
Ryzen 3900X-RTX 1660 Super-Corsair 3600MHz-16x2-Samsung 970 EVO M2-Seagate 4TB 7200RPM-Cougar 750W 80+gold.
Ben Corona-Vray kullanıyorum, statik analiz de yapıyorum. GPU render kullanacaksan ekran kartını daha iyi seçersin. Sistemimin maliyeti 14.000 TL.

Render için diye 3080 gibi bir ekran kartı Ryzen 7 veya 9 serisi işlemci render olacağı için en az 16 GB RAM öneririm anakartta B450 gibi bir anakart 8 TB gibi HDD 1 TB M.2 SSD işini görecektir. Bazı yerlerde hatam olursa lütfen düzeltin.

Ryzen 5 biraz sönük gelmiş sanki hocam Ryzen 7 veya 9 serisine yönelmesi daha iyi olur.
Sönük kalmış dediğiniz işlemci i9 9900K'ya kafa tutuyor oyun performansında. Ama tabi ki çok daha iyisi toplanır.

Ben yakın zamanda render sistemi için şu sistemi topladım iyi gidiyor şimdilik.
Reyzen 3900X-RTX 1660 super-corsair 3600MHz-16x2-samasung 970 EVO m2-seagate 4TB 7200rpm-cougar 750W 80+gold.
Ben corona-vray kullanıyorum statik analiz de yapıyorum GPU render kullanacaksan ekran kartını daha iyi seçersin sistemimin maliyeti 14.000 TL.

İşlemci iyi ama 1660 biraz sönük değil mi bu benim tahminim yanlış olabilir.

Geri
Yukarı