10.000-20.000 TL Render sistemi toplama

Bütçe
19000
Ayn hocam AMD ekran kartlarınada yönelebilirsin fiyatları az da olsa NVIDIA'ya göre biraz daha uygun fiyatlı diye biliyorum.
Öyle. Fakat dezavantajı 5000 serisi ryzen işlemciler ile 6000 serisi ekran kartları senkronize çalışıyor ve performans artışı sağlanıyor.

Bense bu bütçeyle Render'ı düşünerek 3900x seçtim.

10700 mü? 5900X varken neden 10700 gibi bir işlemciye para verilsin?

AMD biraz pahalı ama performansı yüksek bir işlemci bir de işlemci OC edilirse çok daha iyi olabilir eğer bu sistemi alırsanız veya kendi sisteminizde quick CPU'yu kullanmanızı öneririm.
Merhabalar herkese...

Arkadaşlar daha önce hiç PC toplamadım ama kendimce herkes kadar PC'den anlarım, elimden gelir.
MSI laptop kullanıyorum halihazırda özellikleri şunlar Bu laptop
MSI GF75 Thin 8RD-202xtr Intel Core i7 8750h 8 GB 1TB + 256 GB SSD GTX1050 Ti FreeDOS 17.3" FHD taşınabilir bilgisayar.

İnşaat mühendisiyim, laptopumda 1 tane bile oyun yok yani hiç oyun oynamayacağım bu sistemle de AutoCAD, SketchUp, lumion, 3DS Max gibi render uygulamalarının son sürümünü kullanıyorum. Video editleme işlemleri yapacağım (tabii bunlar daha basit, laptopla da rahat yapabildiğim işlemler)

Render için laptopumun performansı bana yetmiyor. İşlemleri ciddi bir farkla daha hızlı yapabilen bir PC toplamak istiyorum. Hangi ekipman daha önemlidir, ağırlık verilmelidir sizden destek istiyorum.

Aradığım birkaç temel özellikten bahsedeyim.
Olabilecek en büyük boyutlarda monitör (curved olabilir)
Kasa dışardan sonuç olarak gözüken parçamız ve kesinlikle şık oldukça afilli olmasını istiyorum. Ofiste önemli bir yer tutacak.
SSD de absürt fiyatlarda olmamak şartıyla en kalitelisi olsun daha hızlı olsun bütün o dosya aktarımlarımda beni yormasın.

Aynı anda birkaç çizim programını açıp işlemler yapacağım, tarayıcı çok sekmeyle hep açık duracak falan falan, RAM sanırım burada önemli bir etken yüksek olsun beni üzmesin.

Tabii ki fiyattan bahsetmem gerekir. Fiyatta bütçem biraz açık hesap 10bin 13,15 hatta 20'ye çıkabilirim. Gereksiz para harcamadan ama beni uzun bir süre üzmeyen bir PC istiyorum. Çıkan birkaç sisteme göre aralarında F/P olarak bakıp karar vereceğim.

Şimdiden yardım eden, destek olan arkadaşlara çok teşekkür ederim. :)

Monitör konusunda 165 Hzli oyuncu monitörü kullanmaktansa renkleri daha iyi bir mönütör kullanmanızı öneririm.

Hocam 20 bin diyor. Ben de ekran kartından kısmak istemedim 20 bin liralık bütçede.
Eğer işlemci ağırlıklı alacaksa en uç seçenek olarak 5900X elbette alınabilir. 3900X'i şu sistemde rahatça render yapsın hem de başka bileşenlerden kısmasın diye yazdım. Ayrıca i7 10700 Serisini de eğer oyun da oynama gibi bir fikriniz olursa 3900X'e alternatif olarak seçebilirsiniz diye yazdım.
i7 10700K boş bir işlemci değil.

10700F, 10700, 10700K işlemcilerini kast ederek "serisini" yazmıştım. Anlaşılabilir değilmiş, kusura bakmayın...

Hocam 20 bin diyor. Ben de ekran kartından kısmak istemedim 20 bin liralık bütçede.
Eğer işlemci ağırlıklı alacaksa en uç seçenek olarak 5900X elbette alınabilir. 3900X'i şu sistemde rahatça render yapsın hem de başka bileşenlerden kısmasın diye yazdım. Ayrıca i7 10700 Serisini de eğer oyun da oynama gibi bir fikriniz olursa 3900X'e alternatif olarak seçebilirsiniz diye yazdım.
i7 10700K boş bir işlemci değil.

Hocam ben 3090'ı pek tercih etmiyorum çünkü 3090 tek olarak 19 bin TL falan onun yerine 3080 veya 3060 kullanması iyi olur.

Geri
Yukarı