10.000-20.000 TL Render sistemi toplama

Bütçe
19000
Hocam 20 bin diyor. Ben de ekran kartından kısmak istemedim 20 bin liralık bütçede.
Eğer işlemci ağırlıklı alacaksa en uç seçenek olarak 5900X elbette alınabilir. 3900X'i şu sistemde rahatça render yapsın hem de başka bileşenlerden kısmasın diye yazdım. Ayrıca i7 10700 Serisini de eğer oyun da oynama gibi bir fikriniz olursa 3900X'e alternatif olarak seçebilirsiniz diye yazdım.
i7 10700K boş bir işlemci değil.

10700F, 10700, 10700K işlemcilerini kast ederek "serisini" yazmıştım. Anlaşılabilir değilmiş, kusura bakmayın...
Gayette 5900X karşısında kötü bir işlemci, fanboyluğa gerek yok.

Hocam ben 3090'ı pek tercih etmiyorum çünkü 3090 tek olarak 19 bin TL falan onun yerine 3080 veya 3060 kullanması iyi olur.

3900X bir işlemci, ekran kartı değil. Siz ekran kartlarıyla karıştırdınız.

Gayette 5900X karşısında kötü bir işlemci, fanboyluğa gerek yok.

Fanboyluk nereden çıktı? Ben 5900X'in karşısına i7 10700K yı koymadım. Ben 3900X'in karşısına 10700K yı koydum. O da eğer oyun oynama fikriniz varsa alırsınız diye.

Fanboyluk nereden çıktı? Ben 5900X'in karşısına i7 10700K yı koymadım. Ben 3900X'in karşısına 10700K yı koydum. O da eğer oyun oynama fikriniz varsa alırsınız diye.
Arkadaş yazdığı için Render odaklı sistem öneriyoruz, oyun oynamayı öne almıyoruz o yüzden. 3900X bir seçenek olmamalı bana göre, Zen 3 mimarisini kullanan 5900X varken. Render odaklı olduğu için 5900X daha mantıklı bir seçim 10700K'dan. 3900X konusuna gelirsek oda çok kötü durumda değil 10700K'ya göre, 3900X tercih ederse ileride upgrade şansı dahi olacak.

Sadece sistemden yola çıkarak özelleştirmeler yaptım.
Daha iyi parçalar elbette seçilebilir. (kasa ve vs bileşenler mesela)
Sadece mesajını attığım ürünün üzerinden ilerliyorum;

İşlemciyi: 5900X,
Anakartı: ASUS TUF X570,
Ekran kartı: PowerColor Red Devil RX 6800 XT 16 GB,
PSU: Zalman 1000 Watt 80+ Gold PSU
M.2 SSD: Samsung 970 EVOPLUS 500 GB

Toplam 20.917 lira tuttu.
Elimden bu kadarı geldi

Soğutucu ve diğer bileşenleri size bırakıyorum :)

RX 6800 XT'yi seçtim çünkü 5000 serisi işlemciler ile senkronizasyonu var daha performanslı çalışıyor.
Ayrıyeten forum bir tek bende mi çok yavaş ve sorunlu çalışıyor? @Dark Lord of the Sith 'a yazdığım yanıtı alıntı yapmadım, yeni mesaj olarak yazdığım halde üstteki sistem mesajıyla birleşti iki kere?
(edit: yine birleşti??)

Cevapladığım mesajı sildim sırf bu yüzden. Bir çözümünü bilen var mı? Yeni mesaj olarak yazdıklarım bir önceki mesajımla birleşiyor. Az önce "Fanboy" yanlış anlaşılmasını düzeltirken oldu.
Size yazdığım cevap silinmiş. Aslında üstteki beğendiğiniz mesaj o açıklama yaptığım mesajdı. Alıntı yapmadığım halde neden öyle oldu anlamadım.

Ben sistemi özelleştirirken 3900x ile 5900x arasında dağlar kadar fiyat farkı var sanıyordum, yoksa ta en baştan yapıştıracaktım 5900x'i. Aklımda 5900x vardı. (bütçeyi aşmaktan korktum)

Bütçeyi aşmamak (ben 5900x'i seçersem bütçeyi aşarım sanıyordum o yüzden bu iki işlemci arasında tıkandım, siz söyleyince fark ettim.) için de alternatif olarak 10700K'yı 3900x'in karşısına koymuştum hani olur da iş hem render hem de oyun performansına döner ise kenarda dursun diye. (hatta mesajımda belirtmiştim eğer istiyorsa düşünebilir diye)

Yazdığım mesaj yanlış anlaşılmaya açık bir mesajdı kusura bakmayın. 3900x render'da üstün performans verir, i7 10700K ise render-oyun arasında dengeyi sağlar, üzmez diye yazmıştım. Lakin 5900x ile 10700K yı karşılaştırmışım gibi anlaşıldı. "Fanboy" gibi gözüktüm gözlerde. Tekrardan kusura bakmayın ve yine tekrardan özür dilerim yanlış anlaşılmam üzerine.
Arkadaş yazdığı için Render odaklı sistem öneriyoruz, oyun oynamayı öne almıyoruz o yüzden. 3900X bir seçenek olmamalı bana göre, Zen 3 mimarisini kullanan 5900X varken. Render odaklı olduğu için 5900X daha mantıklı bir seçim 10700K'dan. 3900X konusuna gelirsek oda çok kötü durumda değil 10700K'ya göre, 3900X tercih ederse ileride upgrade şansı dahi olacak.

Hocam son attığım mesajı okumanızı rica ediyorum :)
Merhabalar herkese...

Arkadaşlar daha önce hiç PC toplamadım ama kendimce herkes kadar PC'den anlarım, elimden gelir.
MSI laptop kullanıyorum halihazırda özellikleri şunlar Bu laptop
MSI GF75 Thin 8RD-202xtr Intel Core i7 8750h 8 GB 1TB + 256 GB SSD GTX1050 Ti FreeDOS 17.3" FHD taşınabilir bilgisayar.

İnşaat mühendisiyim, laptopumda 1 tane bile oyun yok yani hiç oyun oynamayacağım bu sistemle de AutoCAD, SketchUp, Lumion, 3DS Max gibi render uygulamalarının son sürümünü kullanıyorum. Video editleme işlemleri yapacağım (Tabii bunlar daha basit, laptopla da rahat yapabildiğim işlemler)

Render için laptopumun performansı bana yetmiyor. İşlemleri ciddi bir farkla daha hızlı yapabilen bir PC toplamak istiyorum. Hangi ekipman daha önemlidir, ağırlık verilmelidir sizden destek istiyorum.

Aradığım birkaç temel özellikten bahsedeyim.
Olabilecek en büyük boyutlarda monitör (Curved olabilir)
Kasa dışardan sonuç olarak gözüken parçamız ve kesinlikle şık oldukça afilli olmasını istiyorum. Ofiste önemli bir yer tutacak.
SSD de absürt fiyatlarda olmamak şartıyla en kalitelisi olsun daha hızlı olsun bütün o dosya aktarımlarımda beni yormasın.

Aynı anda birkaç çizim programını açıp işlemler yapacağım, tarayıcı çok sekmeyle hep açık duracak falan falan, RAM sanırım burada önemli bir etken yüksek olsun beni üzmesin.

Tabii ki fiyattan bahsetmem gerekir. Fiyatta bütçem biraz açık hesap 10bin 13,15 hatta 20'ye çıkabilirim. Gereksiz para harcamadan ama beni uzun bir süre üzmeyen bir PC istiyorum. Çıkan birkaç sisteme göre aralarında F/P olarak bakıp karar vereceğim.

Şimdiden yardım eden, destek olan arkadaşlara çok teşekkür ederim. :)
Hocam çok bir sistem önerisi gelmemiş. Ben de o an meşgul olduğumdan hazır sistem attım tartışma o yönden gittiği için de o kasanın üzerinden yürüyüp özelleştirmeler yaptım hep. Parçaları çok daha iyi seçebilecek arkadaşlar forumda eminim vardır.

Benim attıklarım o kadar da iyi değildi. Umarım tam aklınızdaki bilgisayarı toplarsınız, saygılar.
@ibrahimygcii Hocam konu ilgi görmeyince başlık boş durmasın diye elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalıştım, meşgul bir durumdayken de iyi bir sistem ortaya çıkaramadım ve başlık bayağı gerilere düştü.

Forumda böyle konularda çok daha uzman kişiler var. Size tavsiyem Recep Baltaş'tan yardım isteyin.
Umarım aklınızdaki sistemi toplarsınız.
Saygı ve sevgilerimle...
(eşit: Mesajlar istemsizce bir hatayla birbirlerine giriyor ayrı mesaj yazamıyorum kusura bakmayın.)
Hocam çok bir sistem önerisi gelmemiş. Ben de o an meşgul olduğumdan hazır sistem attım tartışma o yönden gittiği için de o kasanın üzerinden yürüyüp özelleştirmeler yaptım hep. Parçaları çok daha iyi seçebilecek arkadaşlar forumda eminim vardır. Maksat fikir olsun diye birkaç sistem atan arkadaş da olmuş.

Benim attıklarım o kadar da iyi değildi. Umarım tam aklınızdaki bilgisayarı toplarsınız, saygılar.

@ibrahimygcii Konu ilgi görmeyince başlık boş durmasın diye elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalıştım, meşgul bir durumdayken de iyi bir sistem ortaya çıkaramadım ve başlık bayağı gerilere düştü.

Forumda böyle konularda çok daha uzman kişiler var. Size tavsiyem Recep Baltaş'tan yardım isteyin.
Saygı ve sevgilerimle...
(eşit: Mesajlar istemsizce bir hatayla birbirlerine giriyor ayrı mesaj yazamıyorum kusura bakmayın.)

Sadece sistemden yola çıkarak özelleştirmeler yaptım.
Daha iyi parçalar elbette seçilebilir. (kasa ve vs bileşenler mesela)
Sadece mesajını attığım ürünün üzerinden ilerliyorum;

İşlemciyi: 5900X,
Anakartı: ASUS TUF X570,
Ekran kartı: PowerColor Red Devil RX 6800 XT 16 GB,
PSU: Zalman 1000 Watt 80+ Gold PSU
M.2 SSD: Samsung 970 EVOPLUS 500 GB

Toplam 20.917 lira tuttu.
Elimden bu kadarı geldi

Soğutucu ve diğer bileşenleri size bırakıyorum :)

RX 6800 XT'yi seçtim çünkü 5000 serisi işlemciler ile senkronizasyonu var daha performanslı çalışıyor.
Ayrıyeten forum bir tek bende mi çok yavaş ve sorunlu çalışıyor? @Dark Lord of the Sith 'a yazdığım yanıtı alıntı yapmadım, yeni mesaj olarak yazdığım halde üstteki sistem mesajıyla birleşti iki kere?
(edit: yine birleşti??)

Cevapladığım mesajı sildim sırf bu yüzden. Bir çözümünü bilen var mı? Yeni mesaj olarak yazdıklarım bir önceki mesajımla birleşiyor. Az önce "Fanboy" yanlış anlaşılmasını düzeltirken oldu.
Size yazdığım cevap silinmiş. Aslında üstteki beğendiğiniz mesaj o açıklama yaptığım mesajdı. Alıntı yapmadığım halde neden öyle oldu anlamadım.

Ben sistemi özelleştirirken 3900x ile 5900x arasında dağlar kadar fiyat farkı var sanıyordum, yoksa ta en baştan yapıştıracaktım 5900x'i. Aklımda 5900x vardı. (bütçeyi aşmaktan korktum)

Bütçeyi aşmamak (ben 5900x'i seçersem bütçeyi aşarım sanıyordum o yüzden bu iki işlemci arasında tıkandım, siz söyleyince fark ettim.) için de alternatif olarak 10700K'yı 3900x'in karşısına koymuştum hani olur da iş hem render hem de oyun performansına döner ise kenarda dursun diye. (hatta mesajımda belirtmiştim eğer istiyorsa düşünebilir diye)

Yazdığım mesaj yanlış anlaşılmaya açık bir mesajdı kusura bakmayın. 3900x render'da üstün performans verir, i7 10700K ise render-oyun arasında dengeyi sağlar, üzmez diye yazmıştım. Lakin 5900x ile 10700K yı karşılaştırmışım gibi anlaşıldı. "Fanboy" gibi gözüktüm gözlerde. Tekrardan kusura bakmayın ve yine tekrardan özür dilerim yanlış anlaşılmam üzerine.

Hocam son attığım mesajı okumanızı rica ediyorum :)

Hocam çok bir sistem önerisi gelmemiş. Ben de o an meşgul olduğumdan hazır sistem attım tartışma o yönden gittiği için de o kasanın üzerinden yürüyüp özelleştirmeler yaptım hep. Parçaları çok daha iyi seçebilecek arkadaşlar forumda eminim vardır.

@ibrahimygcii Hocam konu ilgi görmeyince başlık boş durmasın diye elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalıştım, meşgul bir durumdayken de iyi bir sistem ortaya çıkaramadım ve başlık bayağı gerilere düştü.

Saygı ve sevgilerimle...
Hocam çok bir sistem önerisi gelmemiş. Ben de o an meşgul olduğumdan hazır sistem attım tartışma o yönden gittiği için de o kasanın üzerinden yürüyüp özelleştirmeler yaptım hep. Parçaları çok daha iyi seçebilecek arkadaşlar forumda eminim vardır. Maksat fikir olsun diye birkaç sistem atan arkadaş da olmuş.

@ibrahimygcii Konu ilgi görmeyince başlık boş durmasın diye elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalıştım, meşgul bir durumdayken de iyi bir sistem ortaya çıkaramadım ve başlık bayağı gerilere düştü.

Saygı ve sevgilerimle...
(Edit: mesajlar birleşiyor???)
Hocam çok bir sistem önerisi gelmemiş. Ben de o an meşgul olduğumdan hazır sistem attım tartışma o yönden gittiği için de o kasanın üzerinden yürüyüp özelleştirmeler yaptım hep. Parçaları çok daha iyi seçebilecek arkadaşlar forumda eminim vardır. Maksat fikir alışverişi olsun, başlığınız yanıtsız kalmasın, gerilere düşmesin, boş kalmasın diye.

Saygı ve sevgilerimle...
(eşit: Mesajlar istemsizce bir hata nedeniyle birbirlerine girdi yukarıda hep. Ayrı mesaj yazamadım kusura bakmayın.)

Hocam herkese teşekkür ederim güzel fikirleriniz için , birçok seçenek belirtilmiş arasında değerlendirip bi sistemi belirler buraya da yazarım o zamanda görüp onaylayabilirseniz çok minnettar kalırım...

Bende sizinle aynı mantık ile sistem topladım ekran kartını biraz daha 2.plana atıp işlemciye odaklanmıştım. Seçimim Ryzen 9 5900x oldu. Şuanda gayet memnunum . 2x monitör ile beraber 20 bin TL ye gelmişti banada ama şuanda ekran kartı fiyatları epeyce uçtu.

Sıvı soğutma Pump_Fan son RPM hızında sesli çalışıyor biraz başka bir model bakabilirsiniz..Onun dışında memnunum.

Lol felan oynuyorum arada ultra ayarlarda CPU kullanımı %5 felan. 7 senelik laptoptan geçiş yaptım bende hayat varmış resmen :D

Monitör 2 adet aldım ben birini dikey kullanıyorum.Ekran kartını şuanki piyasa fiyatından uyguna alırsanız monitör ile beraber 20bin TL yi geçmiceğini düşünüyorm.

Almış olduğum zamanki fiyatlarıda yanına yazmıştım.

İşlemci = AMD Ryzen 9 5900X = 5000 TL
Anakart = MSI Mag B550 Tomahawk = 1238 TL
Ekran kartı = MSI RTX 3060 Ti Gaming X Trio 8 GB GDDR6 256Bit = 5821 TL
RAM = G.Skill Ripjaws V F4-3600C18D-32gvk 32 GB (2x16) DDR4 3600 MHz CL18 RAM = 1399 TL
Depolama = Samsung 970 Evo MZ-V7E500BW 500GB 3500/2500MB/s NVMe M.2 SSD disk = 743 TL
Kasa = XPG Battlecruiser 4x120mm Fanlı ATX Midi Tower ARGB Kasa Beyaz = 993 TL
Güç kaynağı = XPG Core Reactor 750W 80 Plus Gold Power Supply güç kaynağı = 938 TL
Sıvı soğutucu = XPG LEVANTE 240 ARGB 2x120mm Fanlı Oyuncu CPU Sıvı Soğutma = 969 TL
=17101 TL

Monitör = ViewSonic XG2405 24" FHD 1ms 144Hz IPS GAMING Monitör(2 Adet)

Şuanda fiyatlarına baktığımda ekran kartı hariç 14.245 TL tutuyor. Biraz bekleyip 5 bin küsürlere 3060Ti alabilirsiniz diye düşünüyorum.

11.jpg

Hocam herkese teşekkür ederim güzel fikirleriniz için , birçok seçenek belirtilmiş arasında değerlendirip bi sistemi belirler buraya da yazarım o zamanda görüp onaylayabilirseniz çok minnettar kalırım...
Rica ederiz :)
Hocam bu konuda çok daha ince fikirlere ve tecrübelere sahip arkadaşlar var forumda. Biz kendi aramızda bilgili olduğumuz yere kadar tartıştık, burada yardım istemişsiniz neticede. Konunuzun boş kalması şahsen beni üzerdi. Render için PC toplamak özellikle böyle bir bütçeyi en iyi şekilde donanımlara dağıtmak şahsen benim için (sahip olduğum bilgi birikimiyle) zor. Bu konuda çok daha uzman kişilerden yardım istemeye çalışın bence, eminim onlar çok daha iyi işler çıkaracaklardır. Render sistemi toplamak oyun sistemi toplamak gibi değil, derin incelikleri var ve tecrübe gerektiriyor.

Ayrıca benim attığım sistem çok da incelikli gibi değildi ve hazır kasaydı. Bence amatörceydi bu yüzden. Sadece üzerinde birkaç düzenleme, özelleştirme yaptım.

Siz bence yeni bir konu açıp Render için sistem toplayacağınızı belirtin. Bu konu çok da etkileşim yakalayamadı ölü başlık yani. İyi bir şekilde yardımcı olamadığım için üzgünüm :(
Bende sizinle aynı mantık ile sistem topladım ekran kartını biraz daha 2.plana atıp işlemciye odaklanmıştım. Seçimim Ryzen 9 5900x oldu. Şuanda gayet memnunum . 2x monitör ile beraber 20 bin TL ye gelmişti banada ama şuanda ekran kartı fiyatları epeyce uçtu.

Sıvı soğutma Pump_Fan son RPM hızında sesli çalışıyor biraz başka bir model bakabilirsiniz..Onun dışında memnunum.

Lol felan oynuyorum arada ultra ayarlarda CPU kullanımı %5 felan. 7 senelik laptoptan geçiş yaptım bende hayat varmış resmen :D

Monitör 2 adet aldım ben birini dikey kullanıyorum.Ekran kartını şuanki piyasa fiyatından uyguna alırsanız monitör ile beraber 20bin TL yi geçmiceğini düşünüyorm.

Almış olduğum zamanki fiyatlarıda yanına yazmıştım.

İşlemci = AMD Ryzen 9 5900X = 5000 TL
Anakart = MSI Mag B550 Tomahawk = 1238 TL
Ekran kartı = MSI RTX 3060 Ti Gaming X Trio 8 GB GDDR6 256Bit = 5821 TL
RAM = G.Skill Ripjaws V F4-3600C18D-32gvk 32 GB (2x16) DDR4 3600 MHz CL18 RAM = 1399 TL
Depolama = Samsung 970 Evo MZ-V7E500BW 500GB 3500/2500MB/s NVMe M.2 SSD disk = 743 TL
Kasa = XPG Battlecruiser 4x120mm Fanlı ATX Midi Tower ARGB Kasa Beyaz = 993 TL
Güç kaynağı = XPG Core Reactor 750W 80 Plus Gold Power Supply güç kaynağı = 938 TL
Sıvı soğutucu = XPG LEVANTE 240 ARGB 2x120mm Fanlı Oyuncu CPU Sıvı Soğutma = 969 TL
=17101 TL

Monitör = ViewSonic XG2405 24" FHD 1ms 144Hz IPS GAMING Monitör(2 Adet)

Şuanda fiyatlarına baktığımda ekran kartı hariç 14.245 TL tutuyor. Biraz bekleyip 5 bin küsürlere 3060Ti alabilirsiniz diye düşünüyorum.

Eki Görüntüle 849392
Hocam ben (şahsen ben) ekran kartını 6800 XT 16GB VRAM, işlemciyi 5900x seçmiştim. Yani ekran kartı çok da düşük değil ama belki de 3080'daha iyi olabilir. Ağırlık GPU'ya mı CPU'ya mı o yapılan işe göre değişiyor.

Sisteminiz güzelmiş, güle güle kullanın :)

Geri
Yukarı