10.000 TL laptop önerisi

Konatus

Kilopat
Yer
Tatooine
Daha fazla  
Arkadaşlar bu yıl üniversiteye başlayacağım. Bu konuyu açtığım ana kadar tercih sonuçları açıklanmamış durumda ama büyük ihtimalle bilgisayar veya yazılım mühendisliğine gideceğim. Hem yazılım - programlama çalışabileceğim hem de yer yer oyun oynayabileceğim, şarjı iyi bir laptop arıyorum. 1 aydır araştırıyorum ancak kafam çok karışmış durumda.

Monster bilgisayarlara iyi ve kötü diyen insanlar çok,
HP Pavilion serisindeki bilgisayar (bu fiyat bandında) 60 Hz ekrana sahip ve insanlar çok güzel yorumlar yazmamış,
HP victus yeni çıktı, 60 Hz ekrana rağmen çok güzel özellikleri var beni cezbetti fakat yabancı kaynaklarda araştırdığıma göre wobbling sorunu hat safhada.
Lenovo Ideapad Gaming 3 hakkında kimisi ısınıyor demiş ve coil-whine sorunu var diyorlar,
ASUS TUF Gaming için ısınma problemi var diyen olmuş,
MSI'ın o fiyattaki bilgisayarları Bravo, Katana GF66 ve Alpha 15'e baktım ancak oyun oynarken çok ısınıp klavyeden ısı hissedildiğini söyleyenler var,
Acer Nitro'nun eski serilerinde ısınma problemi, hatta ısınma probleminden dolayı anakart yanması durumu, yenilerde ise klavye tuşlarının soyulması sorunu varmış,
MacBook Air her anlamıyla güzel. Şarj, ağırlık, ekran, tasarım, işletim sistemi. Fakat onda da istediğim gibi oyun oynayamam.

Bu yüzden şu ana kadar en mantıklı gelen ASUS ROG STRIX G513IH-HN002 oldu. Onda webcam yok fakat mühim değil. Ancak üzerinde GTX 1650 bulunmakta. Bu bilgisayarı aldığımda 5 sene vadede GTX 1650 iş görür mü? Ayrıca batarya durumu nasıl olur?

Ülkemizde bu fiyatlara maalesef kusursuz bilgisayar bulamayacağımı biliyorum ama imkanlar dahilinde en iyisini almak istiyorum. Sizin önerileriniz-fikirleriniz nelerdir? Şimdiden çok teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Hocam yeni kasa TUF'larda ısınma sorunu giderildi. Ama yine de ROG gibi bir soğutma performansı yok. Bu bütçede ROG Zephyrus G14 var. Onda da Ryzen 7 5800HS var 1 nesil daha yeni işlemci içeriyor. Ama 14 inç olduğunu belirteyim. Burada yapmanız gereken kalite/performans arasında seçim yapmak. Şahsen ben de aynı durumdayım aynı bütçede bilgisayar bakıyorum. TUF 3050 Ti içeriyor fakat malzemesi kalitesiz ve ROG'lar kadar iyi soğutma sistemi yok. Ben şu an G14 ve STRIX arasında kaldım. Düşük kalite yüksek performans beni uzun süre götüremez diye düşündüm. 3 sene sonra malzemeden dolayı kasa bozulsa çökse ya da anakart yansa 3080 olsa ne işime yarayacak? Üstelik üniversiteye başlayacakmışsınız. Size G14 tavsiye ederim. ASUS'un en kaliteli serisidir Scar serisinden sonra.

NOT: Şarjı iyi gitse güzel olur demişsiniz. Bir arkadaşım 2020 kasa Zephyrus kullanıyor ve 10 saat pil ömrü varmış tarayıcıda gezinme falan 6 7 saat götürüyormuş. G14 144 Hz, yüksek kalite, uzun pil ömrü vs. Kesinlikle tavsiye ederim.

5500M 3050 seviyesin de bir kart.
Şarjı 7 saat gidiyor.
RAM 64 kadar çıkarabilirsin ama önerin yanına 8 GB RAM ekleyip 16 ya çıkarmaktır.
Malzeme metal
Şuan bu bütçedeki en kaliteli modellerden biri. Kendim incelemiştim, malzeme kalitesi TUF'dan daha iyi hissettiriyor. TUF alacaksanız 3050ti seçeneğine bakmanızı öneririm, ayrıca 2021 TUF'larda ısınma sorunu çözüldü. ROG serisi ise gerçekten kalitelidir, kendim de kullanıyorum, performans ve kalite arasında bir seçim yapmanız lazım.

Hocam yeni kasa TUF'larda ısınma sorunu giderildi. Ama yine de ROG gibi bir soğutma performansı yok. Bu bütçede ROG Zephyrus G14 var. Onda da Ryzen 7 5800HS var 1 nesil daha yeni işlemci içeriyor. Ama 14 inç olduğunu belirteyim. Burada yapmanız gereken kalite/performans arasında seçim yapmak. Şahsen ben de aynı durumdayım aynı bütçede bilgisayar bakıyorum. TUF 3050 Ti içeriyor fakat malzemesi kalitesiz ve ROG'lar kadar iyi soğutma sistemi yok. Ben şu an G14 ve STRIX arasında kaldım. Düşük kalite yüksek performans beni uzun süre götüremez diye düşündüm. 3 sene sonra malzemeden dolayı kasa bozulsa çökse ya da anakart yansa 3080 olsa ne işime yarayacak? Üstelik üniversiteye başlayacakmışsınız. Size G14 tavsiye ederim. ASUS'un en kaliteli serisidir Scar serisinden sonra.

NOT: Şarjı iyi gitse güzel olur demişsiniz. Bir arkadaşım 2020 kasa Zephyrus kullanıyor ve 10 saat pil ömrü varmış tarayıcıda gezinme falan 6 7 saat götürüyormuş. G14 144 Hz, yüksek kalite, uzun pil ömrü vs. Kesinlikle tavsiye ederim.
14 inç olması belkide avantaj. Çünkü 16 inç bilgisayarı taşımak yeri geldiğinde okula götürmek sorun olabilir. G14 tavsiyeniz için teşekkür ederim inceleyeceğim.
5500M 3050 seviyesin de bir kart.
Şarjı 7 saat gidiyor.
RAM 64 kadar çıkarabilirsin ama önerin yanına 8 GB RAM ekleyip 16 ya çıkarmaktır.
Malzeme metal
Ryzen 5 Yazılım ve Programlama için iyi midir? Çünkü programlama için işlemci i7 veya Ryzen 7 olsun diyenleri görüyordum.
Bu modelde ısınma problemi yoktur demi? Veya kasa kalitesi nasıl?

Yeni konular

Geri
Yukarı