10.000 TL Sistem Tavsiyesi

Sizin bahsettiğiniz 2 kart da aynı mimariye ve GPU'ya sahip Maxwell, ayrıca konuda geçen 2 kart da aynı mimari ve GPU'ya sahip Pascal.
Anlamadığınız belli oluyor, ben kartın değil, özel soğutmalılardan bahsediyorum, MSI, Asus, Zotac, Gigabyte, Evga... Su soğutmalıyı özen kılan nedir? Sadece su soğutmalı olması, diğer yandan, hava soğutmalılar daha yüksek Clock değerlerine sahip. Adam karta sadece su soğutma takmış, ama hava soğutmalısının clock değerleri de, FPS değerleri de su soğutmalıdan iyidir. Su soğutmalının tek iyi tarafı sıcak olmuyor.

Anlamadığınız belli oluyor, ben kartın değil, özel soğutmalılardan bahsediyorum, MSI, Asus, Zotac, Gigabyte, Evga... Su soğutmalıyı özen kılan nedir? Sadece su soğutmalı olması, diğer yandan, hava soğutmalılar daha yüksek Clock değerlerine sahip. Adam karta sadece su soğutma takmış, ama hava soğutmalısının clock değerleri de, FPS değerleri de su soğutmalıdan iyidir. Su soğutmalının tek iyi tarafı sıcak olmuyor.
Kısmen soğutmanın performansa etkisi var Asus Strix GTX 1080 kartına custom sıvı soğutma bloğu taktığımızı düşünelim, daha serin çalıştığı için Overclock limiti hava soğutmalı haline göre kısmen artacaktır.
Kismi kare atlamaları ve Overclock yapılmasına rağmen oluşan Performans düşüklüğü gibi sorunların önüne geçecektir. Birde bu açıdan düşünün.

Bu arada mimari demek GPU'nun üretim teknolojisidir, mimari karşılaştırmak GTX 1070(Pascal) ve GTX 970(Maxwell) i karşılaştırmak gibi olacaktır. MSI GTX 1070 ve Asus Strix GTX 1070'i mimari olarak karşılaştıramayız, çünkü aynı mimariye sahiptirler, bu iki kartta karşılaştırabileceğimiz şeyler kartta bulunan bileşenlerdir ve bu bileşenlerin kalitesi ve performansı doğrudan çekirdek performansına etki eder. GP104 çekirdeğini 8GB GDDR3 VRAM ile kullandık diyelim ve aynı çekirdeği 8GB GDDR5X VRAM ile kullandık diyelim, performans açısından büyük bir fark olacaktır.

Son düzenleme:
Kısmen soğutmanın performansa etkisi var Asus Strix GTX 1080 kartına custom sıvı soğutma bloğu taktığımızı düşünelim, daha serin çalıştığı için Overclock limiti hava soğutmalı haline göre kısmen artacaktır.
Kismi kare atlamaları ve Overclock yapılmasına rağmen oluşan Performans düşüklüğü gibi sorunların önüne geçecektir. Birde bu açıdan düşünün.
Eğer öyle yapsalar tamam. Ama yapmıyorlar, sadece referans tasarıma su soğutma ekliyorlar. Hepsi bu, dediğiniz gibi olsa tadından yenmez. Ama cimriler işte.

Bana Kesin bir sistem söylermisiniz kafam çok karıştı.
Asus mu yoksa MSİ mı almalıyım.
Hangisini istersen.

Bu arada mimari demek GPU'nun üretim teknolojisidir, mimari karşılaştırmak GTX 1070(Pascal) ve GTX 970(Maxwell) i karşılaştırmak gibi olacaktır. MSI GTX 1070 ve Asus Strix GTX 1070'i mimari olarak karşılaştıramayız, çünkü aynı mimariye sahiptirler, bu iki kartta karşılaştırabileceğimiz şeyler kartta bulunan bileşenlerdir ve bu bileşenlerin kalitesi ve performansı doğrudan çekirdek performansına etki eder. GP104 çekirdeğini 8GB GDDR3 VRAM ile kullandık diyelim ve aynı çekirdeği 8GB GDDR5X VRAM ile kullandık diyelim, performans açısından büyük bir fark olacaktır.
Heh, "bileşenler". Bende bulamadım kelimeyi, hep mimari diyorum.

Bakalım bayramdan sonra babam kabul ederse bu fiyatı alırım ama etmezse GTX1070 e yönelirim.
Eğer kabul ederse bu iyidir bence:

İşlemci: İ7 6800K
Anakart: ASRock X99 Taichi
RAM: Corsair Vengeance LPX 32 (4x8) GB 2400 Mhz
Ekran Kartı: Gigabyte GTX 1080 G1 Gaming
HDD: Seagate Barracuda 2 TB 7200 RPM
SSD: Samsung 850 Evo 500 GB
İşlemci Soğutucu: Akasa Venom A10
Kasa: Corsair Obsidian 750D
Güç Kaynağı: Aerocool Strike-X 80+Gold 1100 W
Monitör: Philips 272B4QPJCB-00 (2k) 2560x1440p
Toplam 10.090 TL

Teknobiyotik'ten toplandı.

Kral GS kardeş İ7-6700 ile GTX 1080 Toplarsan sevinirim sistem uygun olursa sevinirim dostum. Ayrıca hangi GTX 1080 iyi onunla toplarsan sevinirim.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı