10.000TL RTX 2060S'li Sistem Önerisi

kukabay

Hectopat
Daha fazla  
5 Yıl aradan sonra sistemimi yükseltmek için tekrar buradayım. Normalde sadece ekran kartı alacaktım fakat onu almışken tüm sistemi elden geçirmek zorunda kaldım 😁 Toplayacağım sistemi 29 Kasım Black Friday döneminde alacağım, o yüzden fiyatlar biraz daha uygun olacaktır. (Fiyatları Sinerjiden baz alarak yazdım)

Sistemi çoğunlukla oyun amaçlı kullanacağım. Sizce bu sistemde bir hata, eksik veya daha iyi olur dediğiniz bir şey var mı?

ASUS STRIX RTX 2060 Super: 3111 TL (Başka bir yerden satın aldım)
AMD Ryzen 5 3600 3.6 GHz 6 Çekirdek: 1400 TL (Aslında Intel'ciyim ancak performans olarak geride dediler)
ASUS ROG STRIX B450-F GAM. AMD B450: 909 TL (MSI B450 Tomahawk önerdiler ama DisplayPort girişi yok galiba)
Corsair 16 GB (2x8GB) Vengeance RGB Pro Siyah 3200MHz CL16 RAM: 689 TL
1 TB Adata XPG SX8200 PRO M.2 SSD: 1100 TL
FPS 1000V UPS: 600 TL (Ayda 2-3 kere elektrik kesildiği için almak zorundayım)
AOC 27" 27G2U/BK 144Hz 1MS Monitör: 1721 TL
MSI MAG Vampiric Kasa: 450 TL (Önceki eskidi ve çok karışık kablo düzeni)

Toplam: 9.980 TL tutuyor. (Ek olarak 2TB HDD + 250GB Samsung Evo normal SSD mevcut)

Şimdiden teşekkür ederim.

Şu an kullandığım sistem ise:
ASUS Z97-A
EVGA GTX 970 FTW
ASUS 27' MX279H 5MS 60Hz
Intel i7-4790K
G-SKILL 8 GB RAM CL9 1600MHz
Samsung Evo 250GB SSD
Xigmatek TALON 750 80 Plus

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistem genel olarak çok güzel olmuş. Bu haliyle bile üzmez.
Aslında Intel'ciyim ancak performans olarak geride dediler
Bazı modelleri geride fakat o bütçede i5 9500f var. R5 3600 ile oyun açısından pek bir farkları yok. Eğer illaki İntel isterim derseniz öneri yapabiliriz.
MSI B450 Tomahawk önerdiler ama DisplayPort girişi yok galiba
Anakarttaki Display Port ne işinize yarayacak anlamadım zaten ekran kartınız var.
MSI MAG Vampiric Kasa
Kasanın hava akışı pek iyi gelmedi bana. Sadece yan tarafında bir açıklık var. Sizin için problem değilse kasa önerebiliriz.

Soğutucu göremedim. Sanırım stok fan kullanacaksınız.

Sistem güzel ancak kasa her ne kadar şekil olsa da soğutmada sorun yaratabilir gibi görünüyor. Diğer parçalar da keza güzel. İmzamdaki sistem 9035 TL'ye geldi bir bak derim.

27" büyüklükte 1080p çözünürlük sizi üzer, pikselleri saymaya başlarsınız. Monitör bütçesini biraz artırabilirseniz 27" - 2K öneririm.

ASUS STRIX RTX 2060 Super (Zaten almışsınız)
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk Max (Piyasadaki en iyi b450 anakart budur. Anakart üzerindeki Display Port'u ne için kullanacağınızı çok merak ettim, görüntü almak için ekran kartı üzerindeki Display Port'u kullanacaksınız. Ryzen 3600 dahili GPU'su olan bir anakart olmadığından anakarttaki DP size görüntü zaten vermez.)
Vengeance 16GB 2x8GB 3600Mhz DDR4 CL18 (RGB'li RAM tercih edeceğinize 3600 Mhz olanı tercih edin.)
Adata XPG SX8200 Pro
Phanteks Eclipse P400A RGB Temperli Cam Mid Tower ATX Bilgisayar Kasası (Kesinlikle bu kasayı tercih etmelisiniz. Hava akışı olarak gerçekten çok iyi ve fiyatı uygun.)
AOC 27G2U 27" 1ms 144Hz FreeSync Pivot IPS WLED Full HD Gaming Monitör (Monitör seçiminiz iyi. Bunun 24" olanını kullanıyorum. Uzaktan bakacaksanız 27" olanı alın. Yoksa 24" daha iyi.)

PSU'nuz zaten varmış. UPS almanızı önermem. UPS ile PSU uyumsuzluk çıkarabiliyor. PSU'nuzu çöp edebilirsiniz. Onun yerine çok kaliteli bir akım korumalı priz daha mantıklı. Bunun gibi, ben şu an bunu kullanıyorum, Joule değeri en iyilerinden biri.

Sistem genel olarak çok güzel olmuş. Bu haliyle bile üzmez.

Bazı modelleri geride fakat o bütçede i5 9500f var. R5 3600 ile oyun açısından pek bir farkları yok. Eğer illaki İntel isterim derseniz öneri yapabiliriz.

Anakarttaki Display Port ne işinize yarayacak anlamadım zaten ekran kartınız var.

Kasanın hava akışı pek iyi gelmedi bana. Sadece yan tarafında bir açıklık var. Sizin için problem değilse kasa önerebiliriz.

Soğutucu göremedim. Sanırım stok fan kullanacaksınız.

Ben de ilk i5 9500f alacaktım ancak bunu önerdiler, 2020'de yeni intel işlemciler falan gelecekmiş galiba çok geride kalırsınız tekrar satmak isterseniz böylece daha sonra bunu satıp yenileyebilirsiniz falan demişlerdi ve performans olarak bu öndeymiş o yüzden bi deniyeyim dedim, ilk defa amd kullanıcam)

Teşekkürler, Display olayı benim biraz hatama gelmiş, MSI B450 Tomahawk'ın VRM ve soğutucu bakımından iyi olduğunu söylediler ancak yabancı-türk forumlarda bir sürü bios sorunu konusu gördüm. Ek olarak ekran kartıyla asus strix aynı olduğu için Aura Sync ile renk uyumu sağlarlar diye düşündüm. Bu ikisi arasında baya kararsız kaldım o yüzden.
Bu kasa yeni çıkmış o yüzden fazla incelemesini falan bulamadım ancak kasa tasarımı çok hoşuma gitti. Sade ve gösterişli. Ön tarafında fanlı olanları veya rengarenk olanları sevmiyorum. Çirkin, pavyon ışıkları gibi. FrekansTV diye bir YouTube kanalı hava akışının iyi olduğunu söyledi.
Evet para limite dayandığı için stok fan kullanıcam ancak yılbaşında soğutucu alıcam. Eğer önerdiğiniz bir soğutucu varsa dinlerim. (Önceki soğutucum Cooler Master Hyper 212 evo'ydu)

Şu an İtopya'da 3600 modeli 1200TL onu almanızı öneririm.
Arkadaş yazmış bir de ben yazmıyayım.

Teşekkürler, fiyatları örnek olarak yazdım. 29 Kasım indirim gününde nerede ucuz olursa oradan alıcam. Display olayı benim hatam olmuş.

Sistem güzel ancak kasa her ne kadar şekil olsa da soğutmada sorun yaratabilir gibi görünüyor. Diğer parçalar da keza güzel. İmzamdaki sistem 9035 TL'ye geldi bir bak derim.

FrekansTV diye bir YouTube kanalında gördüm, hava akışının iyi olduğunu söyledi. Kasa daha yeni olduğu için pek inceleme bulamadım. Sade ama gösterişli oluşu hoşuma gitti. Phanteks markasını ilk defa duydum ama tasarımı güzel sade ve gösterişli böyle kasa arıyorum, alternatiflerime ekledim. Teşekkürler.

27" büyüklükte 1080p çözünürlük sizi üzer, pikselleri saymaya başlarsınız. Monitör bütçesini biraz artırabilirseniz 27" - 2K öneririm.

Teşekkürler ama bütçemi daha fazla aşamıyorum hatta monitör alımını yılbaşına erteleyebilirim. O yüzden istediğim özelliklerde en uygunu bu monitör oldu.

ASUS STRIX RTX 2060 Super (Zaten almışsınız)
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk Max (Piyasadaki en iyi b450 anakart budur. Anakart üzerindeki Display Port'u ne için kullanacağınızı çok merak ettim, görüntü almak için ekran kartı üzerindeki Display Port'u kullanacaksınız. Ryzen 3600 dahili GPU'su olan bir anakart olmadığından anakarttaki DP size görüntü zaten vermez.)
Vengeance 16GB 2x8GB 3600Mhz DDR4 CL18 (RGB'li RAM tercih edeceğinize 3600 Mhz olanı tercih edin.)
Adata XPG SX8200 Pro
Phanteks Eclipse P400A RGB Temperli Cam Mid Tower ATX Bilgisayar Kasası (Kesinlikle bu kasayı tercih etmelisiniz. Hava akışı olarak gerçekten çok iyi ve fiyatı uygun.)
AOC 27G2U 27" 1ms 144Hz FreeSync Pivot IPS WLED Full HD Gaming Monitör (Monitör seçiminiz iyi. Bunun 24" olanını kullanıyorum. Uzaktan bakacaksanız 27" olanı alın. Yoksa 24" daha iyi.)

PSU'nuz zaten varmış. UPS almanızı önermem. UPS ile PSU uyumsuzluk çıkarabiliyor. PSU'nuzu çöp edebilirsiniz. Onun yerine çok kaliteli bir akım korumalı priz daha mantıklı. Bunun gibi, ben şu an bunu kullanıyorum, Joule değeri en iyilerinden biri.

İlginiz için teşekkürler. Evet çoğu kişi MSI B450 Tomahawk'o önerdi. VRM ve soğutucu bakımından iyiymiş ancak bios sorunu yaşayan çok kişi varmış. Ek olarak Asus ekran kartıyla, ramle birlikte Aura Sync ile renk uyumu sağlarlar diye düşündüm. Bu ikisi arasında baya kararsız kaldım o yüzden. Display port benim hatam olmuş. Haklısınız.
Şık bir görünüş istediğim için RGB tercih ettim o yüzden 3600'e gerek duymadım.
Önünde fanlar olan veya çok ışıklı kasaları sevmiyorum. Sade ve şık kasaları seviyorum. Yukarıda bir arkadaş Phanteks Eclipse P350X'i önerdi, bu tarz istiyorum.
En uygun monitör olarak istediğim özelliklerde bunu önerdiler. 5 yıldır 27" kullanıyorum o yüzden 24'e geçmek istemedim, biliyorum ki küçük gelecek. Ek olarak geceleri uzanıp film izlediğim için 27" tercih ettim.
Evet 750 80+ Silver var. Şöyleki rekabetçi oyunlar dışında photoshop, premier gibi tasarımlarla uğraşıyorum. Anlık gidişi çalışmamı engelleyebiliyor ve gidip gelen elektrikler 2-3 defa kendini tekrarlayabiliyor. Normalde UPS'im vardı ancak aküsü bitti. Dediğiniz akım korumalı prizim de mevcut. Bu durumlar için baya önlem almıştım. Elbette benimkisi sizin önerdiğiniz gibi kapsamlı değil standart olanlarından. 5 yıl önce 100 liraya almıştım.

Ben de ilk i5 9500f alacaktım ancak bunu önerdiler, 2020'de yeni intel işlemciler falan gelecekmiş galiba çok geride kalırsınız tekrar satmak isterseniz böylece daha sonra bunu satıp yenileyebilirsiniz falan demişlerdi ve performans olarak bu öndeymiş o yüzden bi deniyeyim dedim, ilk defa amd kullanıcam)
2020'de İntel'in de AMD'nin de yeni soketlere geçmesi bekleniyor. Yani ileri dönüklük arıyorsanız şu anda almamalısınız, tahminen gelecek senenin ortasına kadar beklemelisiniz.
Ek olarak ekran kartıyla asus strix aynı olduğu için Aura Sync ile renk uyumu sağlarlar diye düşündüm. Bu ikisi arasında baya kararsız kaldım o yüzden.
Düşünceniz kesinlikle doğru, başka programlar da var fakat uyacağı kesin değil. Ben de önerdiğim zaman genelde aynı marka tutmaya çalışıyorum.
Evet para limite dayandığı için stok fan kullanıcam ancak yılbaşında soğutucu alıcam. Eğer önerdiğiniz bir soğutucu varsa dinlerim. (Önceki soğutucum Cooler Master Hyper 212 evo'ydu)
Bütçenizi bilmiyorum (sanırım daha belli değil zaten) o yüzden her bütçeden öneri yapmaya çalışacağım:
Işıklandırma uyumu için Cooler Master olanları öneririm çünkü eğer H100i'yi anakartın programıyla kontrol etmek isterseniz hem Lighting Node Pro'ya hem de başka bir program indirmeye ihtiyacınız olacak.

2020'de İntel'in de AMD'nin de yeni soketlere geçmesi bekleniyor. Yani ileri dönüklük arıyorsanız şu anda almamalısınız, tahminen gelecek senenin ortasına kadar beklemelisiniz.

Düşünceniz kesinlikle doğru, başka programlar da var fakat uyacağı kesin değil. Ben de önerdiğim zaman genelde aynı marka tutmaya çalışıyorum.

Bütçenizi bilmiyorum (sanırım daha belli değil zaten) o yüzden her bütçeden öneri yapmaya çalışacağım:
Işıklandırma uyumu için Cooler Master olanları öneririm çünkü eğer H100i'yi anakartın programıyla kontrol etmek isterseniz hem Lighting Node Pro'ya hem de başka bir program indirmeye ihtiyacınız olacak.

Teşekkürler. O kadar bekleyemem maalesef o yüzden mecbur AMD Ryzen 5 3600 üzerinden ilerlicem.
Anakartlardan o an kafama hangisi eserse veya uyguna bulursam onu alacağım gibi.
Cooler Master MasterLiquid ML240L olanını beğendim, 2.el piyasasına baktım kampanyalar sebebiyle kutusu açılmamış halinde satanlar mevcut 450 TL gibi fiyata o yüzden bunu tercih etmem daha uygun.
Ek olarak bu soğutucu ile uyumlu olarak hangi kasayı önerirsiniz?

Görünüş olarak bu tarz kasaları sevdim. Sade, şık ve ufak rgb dokunuşları var.
Cooler Master MB520 Hava akışı önde 3 fan olduğu için ideal elbette. Soğutucuyu yukarı takmam gerecek herhalde. Şu öndeki renkli fan olayını sevmiyorum kasalarda ama kapanır herhalde ışığı.
MSI MAG Vampiric Bu kasayı alırsam MSI B450 Tomahawk'ı almam gerekiyormuş çünkü kasanın RGB özelliği için MSI Mystic Light lazımmış galiba.
Phanteks Eclipse P350X Yukarıda önerdiler görünüşü hoşuma gitti rgbsi sade hoş.
Phanteks Eclipse P400A Yukarıda RGB'li olanını önerdiler ancak ön tarafta sevmediğim için onsuz olanını seçtim.

Bu kasayı alırsam MSI B450 Tomahawk'ı almam gerekiyormuş çünkü kasanın RGB özelliği için MSI Mystic Light lazımmış galiba.
Doğru.
Hava akışı önde 3 fan olduğu için ideal elbette. Soğutucuyu yukarı takmam gerecek herhalde. Şu öndeki renkli fan olayını sevmiyorum kasalarda ama kapanır herhalde ışığı.
Kapanır. İsterseniz RGB kablolarını bağlamazsınız olur biter.

Diğer Phanteksler de iyi seçim size kalmış.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı