10-15 bin TL arası günlük kullanım için laptop önerisi

Bütçe
10-15 bin TL arası

Joseph Clyde

Zeptopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhaba, bayramınızı en içten dileklerimle kutlarım.

-Efendim başlıkta da belirttiğim üzere, 10.000 TL ile 15.000 TL fiyat aralığında günlük kullanım için uygun bir laptop satın almak niyetindeyim. Fiyat aralığım belirttiğim meblağın bir tık daha üzerine çıkabilir.

-YouTube, Twitch, Kick, Discord gibi platformları çok sık kullanmaktayım ve buna ek olarak vakit buldukça da film ve dizi seyretmekteyim.

-Bu nedenle satın almak istediğim bilgisayarda olmasını istediğim 3 önemli unsur var.

1-) Hızlı işlem yapması, işlemci kullanımının en ufak bir performans gerektirmeyen işlemde bile %100'e dayanmaması (tarayacı üzerinden herhangi bir siteye girdiğimde, sitenin yüklenmesinin 35-40 saniye sürmemesi.)

2-) Görüntü kalitesinin iyi olması (önemli).

3-) Soğutma sisteminin iyi olması, fazla ısınmaması ve akıcı bir Windows deneyimi sunması.

-Araştırmalarım sonucunda bütçeme uyan (istediğim gibi olduklarından emin olamadığım) birkaç tane model buldum fakat güvenilir bir kullanıcı deneyimi değerlendirmesine rastlamadığım için sizin de fikirlerinize vakıf olmak istedim. Sizden tek ricam, kendi deneyimlediğiniz veya çevrenizdeki kişilerin deneyimlediği, nasıl olduğunu bildiğiniz cihazların önerilerine öncelik vermeniz yönünde olacaktır.

-Bulduğum modellerin linklerini aşağı kısma ekledim. Bu modeller hakkındaki fikirlerinizi ve bu modeller dışındaki önerilerinizi de bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Bulduğum modeller: 1-2-3-4-5-6

Son düzenleyen: Moderatör:

Yüksek görüntü kalitesi, işlemci gücü ve kasa kalitesi istediğiniz için bunu öneriyorum.

Bu konumdan cihaz ile ilgili belirttiğim detaylara bakabilir ve başka alınabilecek cihazlara bakabilirsiniz.

Hocam öncelikle sizin de bayramınız kutlu olsun. 2. el bilgisayarlara bakabilirsiniz ben pek model öneremem ama tek diyeceğim en azından bir SSD olsun bir de 16 GB RAM olsun. İşlemci hakkında bil bilgim yok kusura bakmayın.

Yüksek görüntü kalitesi, işlemci gücü ve kasa kalitesi istediğiniz için bunu öneriyorum.

Bu konumdan cihaz ile ilgili belirttiğim detaylara bakabilir ve başka alınabilecek cihazlara bakabilirsiniz.
Attığının güzel hocam acaba ram takviyesi olsa daha mı iyi olur?

Hocam öncelikle sizin de bayramınız kutlu olsun. 2. el bilgisayarlara bakabilirsiniz ben pek model öneremem ama tek diyeceğim en azından bir SSD olsun bir de 16 GB RAM olsun. İşlemci hakkında bil bilgim yok kusura bakmayın.

16 lık modeli bulunuyor.

Tabii. Ram takviyesi yapılması fark yaratır. Ama şu hali ile bile günlük işleri rahat yapar. İşlemcisi bayağı güçlü.

Pil ömrü bütçesindeki U serisi işlemcili cihazlara göre daha düşük olabilir. @Joseph Clyde

Sorumu cevapladığınız için hepinize teşekkür ederim. Kusura bakmayın yoğunluktan dolayı bakamadım. Gerçekten beni büyük bir çıkmazdan kurtardınız.

-Hocam muhtemelen 2. el olarak daha iyi cihazlar bulabilirim fakat artık 2. el işine girmek istemiyorum. Zamanında 2. elden birçok kez ağzım yandı ve çevrem de olumsuz örneklerine rastladım. @Yusuf Şahan

-Önerdiğiniz cihaz güzel görünüyor, benim için performans öncelikli olduğu için pil ömrünün diğer modellere göre düşük olmasını görmezden gelebilirim.

-Buna ek olarak "RAM takviyesi fark yaratır" demişsiniz, o halde bu söyleminizden ileride bu cihaza RAM takviyesinde bulunabilirim anlamına varabilirim değil mi?

Tercihimi muhtemelen bu cihazdan yana kullanacağım fakat paylaştığınız konudaki bahsettiğiniz cihazlara da bir göz gezdireceğim. @Senyör Kesada

Buna ek olarak "RAM takviyesi fark yaratır" demişsiniz, o halde bu söyleminizden ileride bu cihaza RAM takviyesinde bulunabilirim anlamına varabilirim değil mi?
Cihazın satıcı 2 slotta 4 gb ram bulunduğunu belirtmiş. Çift kanal çalışması iyi bir durum. Ama ileride 16 GB ram yapmak istediğiniz zaman bu ikisini çıkarıp iki tane 8GB Ram almalısınız.
Şu anki hali ile bile isteklerinizi karşılar yalnız elbette ram takviyesi iyi olur.

Cihazın satıcı 2 slotta 4 gb ram bulunduğunu belirtmiş. Çift kanal çalışması iyi bir durum. Ama ileride 16 GB ram yapmak istediğiniz zaman bu ikisini çıkarıp iki tane 8GB Ram almalısınız.
Şu anki hali ile bile isteklerinizi karşılar yalnız elbette ram takviyesi iyi olur.
Peki hocam, zaten takviyeyi ileriye yönelik olarak düşünmüştüm. Oyun oynamayacağım için söylediğiniz gibi 8 GB RAM yeterli olacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı