10 bin TL yarı sistem önerisi

Şenol YILDIRIM

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Merhaba, bazı parçaları yenilemem gerekiyor. CPU, anakart, PSU ve bilgisayar kasası alacağım. Uzun zamandır ilgilenemiyorum F/P vs hakkında hiçbir bilgim yok. Tamamen sizin görüşlerinize ihtiyacım var. Bütçem 10 bin en fazla 11 bin lira. Önerileriniz bu aralıkta olursa çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler. Ben gelişi güzel Hepsiburada'da şöyle bir şey yaptım siz mutlaka daha verimlisini yapacaksınızdır.

Dosya Ekleri

• Sistem 1.jpg
    Sistem 1.jpg
    69,5 KB · Görüntüleme: 83
R5 5600 4000 liraya bulunuyor.
B550-A Pro 1720 liraydı.
1500 liraya Super GD 750W PSU alırsın.
Kasa olarak da 1500-1600 liraya DLS480 alabilirsin.
Hatta 500 liraya da 214XT ARGB soğutucu alırsın.
Toplamda 9500 liranın altında işin hallolmuş olur.
11000 lirayı zorlarsam ne olur diyorsan soğutucuyu almayıp işlemciyi 5700X alırsın.

B550-A Pro 1720 liraydı.
11000 lirayı zorlarsam ne olur diyorsan soğutucuyu almayıp işlemciyi 5700X alırsın.
750W PSU, 1500 TL kasa biraz gereksiz değil mi? Sanki parayı daha iyi kullanabilir.

750W PSU, 1500 TL kasa biraz gereksiz değil mi? Sanki parayı daha iyi kullanabilir.
Alakası bile yok, kalite ve özelliği tatmin edici bir kasa için 1500 lira şart, geçen senenin 600-700 lirası gibi düşün.
750W modüler PSU 10 yıl götürür arkadaşı, güçlü bileşen taktığında da üzmez. Zaten bir iki istisna haricinde 1000 lira altında düzgün PSU da kalmadı ki burada koyduğum Super GD hem modüler hem de kalitede 10 basar.

B550-A Pro 1720 liraydı.

Hocam biraz araştırdım anakartlar için bios güncelleme gerekebiliyor denmiş. Ben bunları yapabilecek kabiliyete ve imkana sahip değilim epey zaman geçti bunları beceremem artık. Tak çalıştır mantığıyla ürün alabilirim. 5700X ile doğrudan uyumlu bir anakart önerebilir misiniz hocam?

5000 serisi için doğrudan tak çalıştır bulmak biraz kumar, bir eski partiden kalmaysa hiçbir anakartın açmama durumu var ki 5000 ready BIOS'lar bile 5600 ve 5700X uyumlu değil çünkü bunlar daha sonra çıktılar. Dediğim B550-A Pro'da BIOS Flashback özelliği var, hiçbir şey bilmesen de sadece bir flaş disk ile güncelleyebiliyorsun BIOS'u.

Kasa berbat, PSU o fiyata asla alınmaz, anakart gereksiz pahalı, 12400F öyle çok iyi falan bile değil, hiçbir ek esprisi yok. Sırf bir BIOS'tan korkup parayı çöp etmeye gerek yok bence :)

Aynı civar performansı ve aynı kaliteyi 5600 ve gerçek söylüyorum 3 dakikanı bile almayacak basit bir işlemle 5700 liraya getirmek varken sırf o işlemden gözün korktuğu için 7300 liraya getirmiş oluyorsun Intel'de, yok yere 1600 lira fazladan vereceksin ki o parayı verip alabileceğin 5700X gibi bir canavar var. Valla o kadar gözün korkuyorsa ver hocam bana bayram harçlığı gelip elini öper BIOS günceller giderim 😅

Bu arada imzana baktım, ekstra bir arıza falan yoksa bence PSU almana gerek yok, hele A650BN gibisine hiç gerek yok. Kasa da çok şart değil gibi.

Son düzenleme:
Kasa berbat, PSU o fiyata asla alınmaz, anakart gereksiz pahalı, 12400F öyle çok iyi falan bile değil, hiçbir ek esprisi yok. Sırf bir BIOS'tan korkup parayı çöp etmeye gerek yok bence :)

Aynı civar performansı ve aynı kaliteyi 5600 ve gerçek söylüyorum 3 dakikanı bile almayacak basit bir işlemle 5700 liraya getirmek varken sırf o işlemden gözün korktuğu için 7300 liraya getirmiş oluyorsun Intel'de, yok yere 1600 lira fazladan vereceksin ki o parayı verip alabileceğin 5700X gibi bir canavar var. Vallahi o kadar gözün korkuyorsa ver hocam bana bayram harçlığı gelip elini öper BIOS günceller giderim 😅

Bu arada imzana baktım, ekstra bir arıza falan yoksa bence PSU almana gerek yok, hele A650BN gibisine hiç gerek yok. Kasa da çok şart değil gibi.

İmza'da yazan sistemden daha geri şu an PC. i5 4690 İşlemci - Anakart hakkında hiç fikrim yok sadece MSI bir model. PSU çalışıyor sıkıntısı yok ama 7 yıl oldu, kasa da öldü artık. Fanları çalışmıyor, yeni eklediğim HDD vs olsun kablo yönetimi çorba oldu, kasa şart ama PSU da yenilense iyi olacak. Vallahi gözüm korkuyor kardeşim aynı performans falan ama benden geçti artık öyle BIOS Update'ler falan. :D Çok teşekkür ederim yardımların desteğin için vakit ayırdın çok teşekkürler.

Sistemin son hali bu oldu, düşünenlere fikir vermesi açısından paylaşıyorum. Yardımlarınız için teşekkür ederim 🤗

Dosya Ekleri

• Sistem.png
    Sistem.png
    176 KB · Görüntüleme: 23
Son düzenleme:
Bence de düşünenlere nasıl yapmamaları yönünde güzel fikir ve kötü harcanan paraya iyi bir örnek verecektir. Ne diyeyim, sorunsuz kullan bari.

Düşünenlere: Siz siz olun eğer tavsiye konusu açarsanız az kulak verin söylenenlere, çünkü KS gibi kendi kafanızdaki çok da iyi olmayan şeyi yapıp parayı heba edecekseniz insanların zamanını çalmaya hakkınız yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı