10. nesil Intel işlemcilerde temel değişiklikler

Genel pazar payına bakıyorum. Masaüstü işlemcilerde şu anda durum 55-45, laptoplar için 87-13 görünüyor. Yani Intel bu saçmalamalarına rağmen hâlâ beklenildiği kadar sağlam bir tokat yememiş, tüketicilerdeki marka alışkanlıkları da önemli. Intel'in en rezil dönemlerinde bile en düşük market payı %46 olmuş.
Hocam dediklerinize katılmakla beraber, üst düzeyde de Levent Pekcan %64 (?) pazar payına sahip demişti diye hatırlıyorum.

Hocam dediklerinize katılmakla beraber, üst düzeyde de Levent Pekcan %64 (?) pazar payına sahip demişti diye hatırlıyorum.
Levent Abi dediyse %99 doğrudur, i7/i9 ve R7/R9 işlemciler arasında öyle bir fark olabilir. Düzey düzey bakmadım pazar paylarına ama dediğim gibi Intel'in hâlâ ölmüş bir durumu yok. Toprak atmak için biraz daha beklemek lazım. :D

Açıkçası kullanıcı olarak her dönem bir firmanın diğerinin önüne geçmesi işime gelir. AMD zamanında Intel'i sağlam tokatlamasaydı daha uzun süre 64 bit işlemcilerden mahrum kalacaktık, o tokat bizim işimize yaradı. Şimdi gene benzer bir durum olacak, gene müşterilerin işine yarayacak.

Markaların fanatiği olmak yerine böyle dönemlerin keyfini çıkarın çünkü sonrasında mutlaka kullanıcı olarak siz mutlu olacaksınız.

Son düzenleme:
Mesut Çevik genel bir değerlendirme yapmış. Gerçekten çok açıklayıcı ve net bir anlatımla. İlgilenen olursa diye şuraya bırakayım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Tek katıldığım nokta "i3 9100F berbat bir işlemci" demesi. Zira aynı fiyata R5 1600 AF alınabiliyor. Diğer i5 9400F ve i7 9700K hakkında söylediklerine pek katılmıyorum.

İnsanlar "AMD Inteli geçti" diyor. Neyde geçti? Renderda mı? Ryzen 3000 çıkmadan önce AMD Renderda zaten öndeydi. Oyunlarda mı? Intel oyunlarda hala AMD'nin önünde.

AMD'nin 4. nesilde Intel'i oyun performansında geçmesini beklemek çok gerçekçi olmaz.

İnsanlar "AMD Inteli geçti" diyor. Neyde geçti?
Genel pazar payında geçti diyorlar sanırım ama hâlâ ona 2-3 çeyrek var gibi. Gerçi belli olmaz 2019 2. çeyrekten 3. çeyreğe pazar payı bir anda %10 artmış, öyle bir sıçrama olursa bu yılın 3. çeyreğinde de geçebilirler. Son 4 çeyrekteki oranlar devam ederse de 3 çeyrek sonra yakalamış ya da geçmiş olur.

Tek katıldığım nokta "i3 9100F berbat bir işlemci" demesi. Zira aynı fiyata R5 1600 AF alınabiliyor. Diğer i5 9400F ve i7 9700K hakkında söylediklerine pek katılmıyorum.

İnsanlar "AMD Inteli geçti" diyor. Neyde geçti? Renderda mı? Ryzen 3000 çıkmadan önce AMD Renderda zaten öndeydi. Oyunlarda mı? Intel oyunlarda hala AMD'nin önünde.

AMD'nin 4. nesilde Intel'i oyun performansında geçmesini beklemek çok gerçekçi olmaz.
Bende geçtiğimiz Aralık ayında i5-9400 tabanlı bir sistem topladım sıfırdan. Fakat genelde oyun ve iş-ödev için aldığımdan dolayı aradaki farkı gözle görülür bir şekilde hissetmedim. Yanına da eski bir soğutucu olsa da CM Hyper 212'yi koyunca çok sorun çıkarmadı bana.
Bir de şu Mesut Çevik'in videosunu izlediğimde kendisi İntel'in AMD'yi çok kez "tehdit ettiğini" öğrendim. Fakat AMD, ATI'yi satın almasıyla beraber APU sistemini ve günümüzde çokça ilgi gören Ryzen işlemcilerini çok iyi kullandığı için kendini kanıtlamış.

Genel pazar payında geçti diyorlar sanırım ama hâlâ ona 2-3 çeyrek var gibi. Gerçi belli olmaz 2019 2. çeyrekten 3. çeyreğe pazar payı bir anda %10 artmış, öyle bir sıçrama olursa bu yılın 3. çeyreğinde de geçebilirler. Son 4 çeyrekteki oranlar devam ederse de 3 çeyrek sonra yakalamış ya da geçmiş olur.

Ryzen 3. nesilin çıkmasıyla birlikte 9. nesile olan ilgi bıçak gibi kesildi çünkü 3. nesilde AMD tekli çekirdekte stok Intel'leri yakaladı. Her ne kadar OC ile Intel oyunlarda hala önde olsa da OC yapan insan sayısı çok az. Bu nedenle AMD'nin satışları arttı ve Intel'in giderek düştü.

10. nesil bu durumu dengeleyebilir ya da tersine çevirebilir. Thread sayısının artması çok önemli bir gelişme. Intel durumu kurtarabilir bu nesil ile. Bekleyip göreceğiz.

Rekabetin başa baş olması gerçekten kullanıcı açısından güzel bir durum. Bir de fiyatları aşağı çekseler iyi olacak ama iki taraf da indirim yoluna gitmiyor. Bu konuda tam bir düopol hakim. Aralarında fiyat konusunda büyük ihtimalle bir anlaşma var.

@dogant Kimin o anda önde olduğu zerre umrumda değil. Rekabetten ben de kârlı çıktığım sürece arkama yaslanır keyifle izlerim. Satın alırken de o anki şartlara bakarım, hangisi bana hitap etmişse onu alır geçerim.

Yalnız fanatikler ciddi anlamda sinirimi bozuyor. Tarafının önemi yok, marka fanatizmi = aptallıktır benim için. Köklerinde kapital yani kâra geçmek olan bir şirket başka bir rakibin zorlaması olmadan bizi düşünür mü ki ben o markaların fanatizmine hak vereyim? Fanatiklere hak da vermem, firmaları da savunmam. Doğru düzgün iş yapsınlar müşteri olarak beni kazansınlar, marka reklamcılığı yapamam. Yapanlar da büyük saçmalıyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı