10 senelik bilgisayar kasıyor

Sorun HDD gibi duruyor. RAM değişebilir. İşlemci şimdilik fena değil. HDD ve RAM değişimi sizi taşır.
Hocam yanlız şöyle bir durum daha var. Bilmiyorum ne kadar mantıklı ancak. Girdiğim bazı oyunların sistem gereksinimlerini vs. oyunların girişince işlemcinin minimum sistem gereksinimlerini karşılamadığını görüyorum. Acaba darboğaz yapıyor olabilir mi ekran kartını yeteri kadar besleyemiyor olabilir mi?

Hocam yalnız şöyle bir durum daha var. Bilmiyorum ne kadar mantıklı ancak. Girdiğim bazı oyunların sistem gereksinimlerini vs. oyunların girişince işlemcinin minimum sistem gereksinimlerini karşılamadığını görüyorum. Acaba darboğaz yapıyor olabilir mi ekran kartını yeteri kadar besleyemiyor olabilir mi?

İşlemciye yük bindiren oyunlarda darboğaz yapması normal fakat HDD için CristalDiskMark ve HDD Sentinel fotoğrafları isteyeceğiz sizden :)

Hocam yanlız şöyle bir durum daha var. Bilmiyorum ne kadar mantıklı ancak. Girdiğim bazı oyunların sistem gereksinimlerini vs. oyunların girişince işlemcinin minimum sistem gereksinimlerini karşılamadığını görüyorum. Acaba darboğaz yapıyor olabilir mi ekran kartını yeteri kadar besleyemiyor olabilir mi?
RX 550 ye yeter diye düşünmekteyim. RX 550 aşırı güçlü değil zaten. Ha değiştirseniz çok iyi olur ancak önceliğiniz SSD almak ve RAM i 8 yapmak olsun.

HDTune ile HDD testi yapıp grafiği buraya atar mısınız?
Yazma testini yapamadım ama galiba okuma hızının bu kadar yerlerde olmasından yazma hızını da tahmin edebiliriz diye düşünüyorum.
RX 550 ye yeter diye düşünmekteyim. RX 550 aşırı güçlü değil zaten. Ha değiştirseniz çok iyi olur ancak önceliğiniz SSD almak ve RAM i 8 yapmak olsun.
Tabirim biraz yanlış olmuş galiba ramler 2 adet 4GB'tan toplamda 8GB

Dosya Ekleri

• Okuma.PNG
    Okuma.PNG
    20,6 KB · Görüntüleme: 31
Yazma testini yapamadım ama galiba okuma hızının bu kadar yerlerde olmasından yazma hızını da tahmin edebiliriz diye düşünüyorum.
Testi sonuna kadar sürdürseydiniz daha iyi olurdu ancak %50 lik bir düşüş var görünüşe göre. Ekstradan Windows 10 kullanırken SSD olmaması da etkiliyor hızı. Bir SSD alıp Windows'u ona kurarsanız gözle görülür bir artış yaşarsınız.
Ama bu kadar düşüşe rağmen benim SSD den daha kötü değil. :D

Dosya Ekleri

• 8.png
    8.png
    49,3 KB · Görüntüleme: 33
Bundan 10 sene önce toplayıp 3 sene önce RX 550 ile tazelemeye çalıştığım çok eski bir bilgisayarım var. Bilgisayarın yükseltmeye ya da yenisiyle değişmeye ihtiyacı var farkındayım. Sıfırdan bir bilgisayar topladım desek, ekran kartı almadan direkt elimde olan RX550'yi taktık desek bile çok pahalıya patlayacak. Lise dönemlerimde bu konulara çok ilgiliydim ancak şu zamanda iş vs. gibi konulardan 2-3 senedir teknoloji piyasa her şeye çok uzağım. Bilgisayardan gerçekten anlayan, günümüz piyasasına hakim olan, donanımları yakından tanıyanlar iletişime geçebilirse sevinirim.
Bu sisteme para harcanmaz. Harcasan bile ne kadar performans yapar değmez para harcamaya ne yazılımı kalmıştır bunun güncel driverları yok hocam gidebildiği kadar gidin öbürkü türlü bunu al bunu yenile daha çok zararınız olur en iyisi normal giriş seviyesi 3 k ve 4 k masraf gözüküyor. Allahtan ekran kartınız var. Oradan kurtarıyorsunuz.

Bu sisteme para harcanmaz. Harcasan bile ne kadar performans yapar değmez para harcamaya ne yazılımı kalmıştır bunun güncel driverları yok hocam gidebildiği kadar gidin öbürkü türlü bunu al bunu yenile daha çok zararınız olur en iyisi normal giriş seviyesi 3 k ve 4 k masraf gözüküyor. Allahtan ekran kartınız var. Oradan kurtarıyorsunuz.
Hocam ne anlatıyorsunuz? Adam 290 TL ye 120 GB SSD alsa sorunu çözülecek. Siz 3K diyorsunuz.

Geri
Yukarı