10 senelik bilgisayar kasıyor

Edebilirsiniz. İş görür.
Bu fiyat bandına daha iyi bir seçeneğim yok değil mi? Birde yapabileceğim, yapmam gereken farklı bir şey, almam gereken farklı bir şey var mı bu arada? Driverlarımı düzenli olarak güncelliyorum, işlemci ve ekran kartı fanını düzenli temizliyorum ancak işlemcimin kötü olması bir yana stok fan mevcut ve yaklaşık 7-8 yıl olması lazım termal macunu hiç değişmedi. Şu zamana kadar bir sorun teşkil etmemişti ancak şu aralar Lol gibi çok fazla sistem istemeyen bir oyunda bile çok fazla kasıyor bilgisayar. Eğer başka bir gerekli parça var ise öneriniz varsa bekliyorum hocam.

Bu fiyat bandına daha iyi bir seçeneğim yok değil mi? Birde yapabileceğim, yapmam gereken farklı bir şey, almam gereken farklı bir şey var mı bu arada? Driverlarımı düzenli olarak güncelliyorum, işlemci ve ekran kartı fanını düzenli temizliyorum ancak işlemcimin kötü olması bir yana stok fan mevcut ve yaklaşık 7-8 yıl olması lazım termal macunu hiç değişmedi. Şu zamana kadar bir sorun teşkil etmemişti ancak şu aralar Lol gibi çok fazla sistem istemeyen bir oyunda bile çok fazla kasıyor bilgisayar. Eğer başka bir gerekli parça var ise öneriniz varsa bekliyorum hocam.
Hocam siz bize danışıyorsunuz daha ucuzu varken ssd alıyorsunuz tam olarak bütçeniz nedir arkadaşların dediği gibi ssd bütün sorunlarınızı çözer. İşte çözmez bence. Benim 1 yıllık bilgisayar bile kasıyor bazen oyunlarda neden acaba oyunların serverlarından kasma nedenleri çok yazılım kalmamış zaten sistem de sizin. Sakın yanlış anlamayın ben bile sıkıntıya girdim sistemi ddr2 vardı hiç bir şey yoktu çöpe attım neden attım ki boş yere.

Açıkçası param var ancak olabildiğince az zararla atlatma istiyorum çünkü bu dönemde kenarda paranın olması önemli. Eğer bin lira ile kurtarabileceksem bin lira olsun eğer mecbur isem 2000i veririm öyle diyeyim.

Anakartım Sata 2 yada 3 desteklemiyormuş. SSD mevzusu yalan oldu o yüzden. Yeni nesil bir şey yapmak gerek ancak en düşük maaliyetle şöyle bir 3bini çok fazla geçmeden işlemci anakart ve ram bulabilir miyiz acaba? @tolgatoksoy14 @milkyway
Destekliyor hocam kim dedi desteklemediğini.?
Bundan 10 sene önce toplayıp 3 sene önce RX 550 ile tazelemeye çalıştığım çok eski bir bilgisayarım var. Bilgisayarın yükseltmeye ya da yenisiyle değişmeye ihtiyacı var farkındayım. Sıfırdan bir bilgisayar topladım desek, ekran kartı almadan direkt elimde olan RX550'yi taktık desek bile çok pahalıya patlayacak. Lise dönemlerimde bu konulara çok ilgiliydim ancak şu zamanda iş vs. gibi konulardan 2-3 senedir teknoloji piyasa her şeye çok uzağım. Bilgisayardan gerçekten anlayan, günümüz piyasasına hakim olan, donanımları yakından tanıyanlar iletişime geçebilirse sevinirim.

Son düzenleme:
Destekliyor hocam kim dedi desteklemediğini.?

Dün bir arkadaşım aradı dedi hala bilgisayar toplamayı düşünüyor musun işte hwinfo diye bir uygulama var sıfırdan toplamicaksan sata 2 sata 3 uyumunu falan ssd için buradan kontrol etmeden alma elinde patlamasın dedi. Uygulama anakartımın desteklemediğini söylüyor.
Bir de sistem önerin hakkında. Bildiğim kadarıyla m2 ssdler daha hızlı sistemin m2 desteği yok mu eğer alabiliyorsak sata 3 yerine m2 ssd alalım.
Hocam bir de şöyle bir fikir geldi aklıma. Önerdiğiniz ramler 2x8GB değil mi? Onun yerine tek slot 8gb alsam artan para ilede ryzen 5 1600 alsam uprage yapmaya daha açık bir sistem haline gelmez mi sizcede? Rami istediğim zaman bir adet daha 8gb alabilirim ama işlemci daha yüksek bantta her istediğimde uprage edebileceğim bir parça değil. @milkyway

Dosya Ekleri

• Sata 2-3.PNG
    Sata 2-3.PNG
    82,6 KB · Görüntüleme: 23
Son düzenleme:
M.2 ile normal SSD arasında oyun açılış hızları arasında çok aşırı fark yok. Bilgisayar açılışı ve veri aktarım hızında fark oluyor. Destekleme mevzusuna gelince sizin anakarta takılmıyor.

Dün bir arkadaşım aradı dedi hala bilgisayar toplamayı düşünüyor musun işte hwinfo diye bir uygulama var sıfırdan toplamicaksan sata 2 sata 3 uyumunu falan ssd için buradan kontrol etmeden alma elinde patlamasın dedi. Uygulama anakartımın desteklemediğini söylüyor.
Bir de sistem önerin hakkında. Bildiğim kadarıyla m2 ssdler daha hızlı sistemin m2 desteği yok mu eğer alabiliyorsak sata 3 yerine m2 ssd alalım.
Hocam bir de şöyle bir fikir geldi aklıma. Önerdiğiniz ramler 2x8GB değil mi? Onun yerine tek slot 8gb alsam artan para ilede ryzen 5 1600 alsam uprage yapmaya daha açık bir sistem haline gelmez mi sizcede? Rami istediğim zaman bir adet daha 8gb alabilirim ama işlemci daha yüksek bantta her istediğimde uprage edebileceğim bir parça değil. @milkyway
Anakartın kendi sitesinden. Bu bilgisayarı da değerlendirin derim. SSD alsanız GTA 5 sistemi olur. :D Hatta satın bence. Ekran kartsız dahi SSD alsanız 1k ya gider en az.

Dosya Ekleri

• sıjı.png
    sıjı.png
    11,5 KB · Görüntüleme: 24
Alışveriş yapacağım karta parayı yüklemeye gittim tam tamına 3200TL Yükledim karta. Ve geldiğimde alacağım parçaların hepsinin fiyatı artmış.
https://www.hepsiburada.com/amd-ryz...m4-12nm-islemci-yd1600bbafbox-p-HBV00000SBWVG 300TL artmış
https://www.trendyol.com/gigabyte/g...p-4579490?boutiqueId=591795&merchantId=109239 100TL artmış
https://www.trendyol.com/msi/b450m-...MIiLfPg7vr9AIVeI9oCR0L8QJMEAAYASAAEgLd9vD_BwE 50TL artmış
https://www.trendyol.com/geil/8gb-d...nza-amd-edition-gapb48gb3000c16asc-p-71611376 400TL artmış
Toplamda 850TL fiyat artışı ve şuanda param yetmiyor. Teşekkürler türkiyem.

Geri
Yukarı