10. sınıf bölüm ve meslek seçimi

Paytak Penguen

Kilopat
Makaleler
3
Merhaba. 10. Sınıfa gidiyorum ve sanırım 1-2 hafta içinde bölüm seçeceğiz. Aklıma 1-2 şey takıldı ve burada sizlere sormak istedim.
Bilgisayarlar ve yazılım üzerine okumak istiyorum. Herhangi bir kodlama dili bilmiyorum. Ülkemizde bu meslekleri seçmek mantıklı olur mu? Ülkemizde yeterli eğitimi veren üniversiteler var mı, ve bu üniversitelerin puanları neler gibi sorular var aklımda. Onun dışında, yakın zamanda Udemy gibi sitelerden izleyerek kodlama öğrenmek istiyorum. Hangi dili önerirsiniz, önerdiğiniz bir site var mı (Bütçem çok fazla değil, onu da dikkate alarak), ve bu siteler işe yarar mı?

Hukuk düşünmüyorsan kesinlikle sözel seçme. Ne varsa sayısalda var. Yabancı dile yatkınlığın varsa dil okuyabilirsin.

Hukuk düşünmüyorsan kesinlikle sözel seçme. Ne varsa sayısalda var. Yabancı dile yatkınlığın varsa dil okuyabilirsin.
Sözeli hiç düşünmedim bile. Sözel derslerden nefret ediyorum. Binlerce, yüzyıllarca yıl önce yaşanan şeylerin ayrıntılarıyla ve zorla ezberletilmesi çok moral bozucu. Mesela 200 yıl önce yaşayan adamın yazdığı eserlerin isimlerini ezberlemek bana ne fayda sağlayacak?
Neye yatkınlığın varsa onu seçmelisin. Dil olarak Python tavsiyem.Ülkede yeterli eğitimi veren yerler var da sen oraya girebilecek misin, asıl soru o. Girenlerin yaptıklarına buradan bakabilirsin.
Kötü bir öğrenci değilim ama pek çalışmıyorum. Çalıştığım takdirde 10.000'e bile girebilirim diye düşünüyorum. TEOG'da %5.71'de idim ve aşırı da çalışmamıştım. Linki inceledim de, napmam gerektiğini anlayamadım.

Son düzenleme:
Sözeli hiç düşünmedim bile. Sözel derslerden nefret ediyorum. Binlerce, yüzyıllarca yıl önce yaşanan şeylerin ayrıntılarıyla ve zorla ezberletilmesi çok moral bozucu. Mesela 200 yıl önce yaşayan adamın yazdığı eserlerin isimlerini ezberlemek bana ne fayda sağlayacak?

Kötü bir öğrenci değilim ama pek çalışmıyorum. Çalıştığım takdirde 10.000'e bile girebilirim diye düşünüyorum. TEOG'da %5.71'de idim ve aşırı da çalışmamıştım. Linki şimdi inceleyeceğim, teşekürler.
Ezberci sisteme karşıyım ama Tarih bilmek önemli.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı