10. sınıf sözel bölüm seçimi

364809

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba.

Matematik ve fizik gibi sayısal derslerim kötü olduğu için sözel bölümünü seçtim, edebiyat ve diğer sözel derslerim de efsane değil ama ezber üstüne olduğu için yapabileceğimi ve kendimi geliştirebileceğimi düşünüyorum.
Sayısal dersleri benim gibi kötü olan arkadaşlarımın çoğu sayısal seçerek aklımı karıştırdılar, "Neden?" sorusunu sorduğumda ileride daha avantajlı olacağını söylediler.
"İleride ne olacağım?" sorusunun cevabı bizde yok, gelecek için heveslendiğim tek meslek, bilgisayar mühendisliği ama sayısalım kötü olduğu için bu hayali kenara bıraktım.

İmam hatip orta okulu okudum. LGS'ye hiç çalışmadım, 320 puan ile meslek lisesi seçtim ama ortamı aşırı berbattı ve arkadaşlarımın önerisi ile imam hatip lisesine geçtim.

-Sözel bölümünün gelecek için avantajları nelerdir?
-Seçtiğim bölümü değiştirme gibi bir seçeneğim var mı?
-Sözel bölümü seçerek iyi mi yaptım?
-Eşit ağırlık daha mı iyi olurdu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sayısal dersleri benim gibi kötü olan arkadaşlarımın çoğu sayısal seçerek aklımı karıştırdılar, "Neden?" sorusunu sorduğumda ileride daha avantajlı olacağını söylediler.
Kendini geliştirirsen her alanda iş yaparsın. Bazı insanlar 2021 yılındayız hâlâ sayısal seçmeyenlere aptal gözüyle bakıyor.

Eğer sayısalı hiç sevmiyorsan doğru bir tercih yapmışsın.

Nereden zevk alıyorsanız ona gidin. Kaybetseniz de kazansanız da yüksek ihtimal iş arayacaksınız. Kazandığınızda sadece ihtimali yükselecek.

Bizim sınıfta birisi var. Adam matematiktan 10, fizikten 20 civarı, biyolojiden de 35 aldı galiba. Ama gitti sayısal seçti. Şimdi bu arkadaş gibi sayısal seçmeyerek iyi yapmışsın. Sözel bölümden de meslek sahibi olabilirsiniz. Bütün olay sende bitiyor. Çalışan emeğinin karşılığını her yerde alır.

Sözel bölümden birkaç öğretmenlik dışında kayda değer akademik kariyer yapabileceğiniz Tarih ve Arkeoloji var. Ayrıca sanat bölümleri yeneteğin yanında sözelden puan istiyor. Gastronomi ve mutfak sanatları bölümü de önü açık mesleklerden. Ayrıca bu saydığım bölümler akademik kariyerde kolaylıkla yükselebileceğiniz bölümler.
Hayaliniz bilgisayar mühendisliğiymiş. Bunun için sayısal değil sadece matematik gerekli. Geri kalan sizin hayal gücünüze bağlı. Ama bana sorarsanız bilgisayar mühendisliği üniversiteden kaldırılarak bölünmeli. Çok spesifik alanlara yayılmalı. Yazılım, robotik gibi kollara ayrılmalı. Türkiye hariç neredeyse hiçbir ülkede bilgisayar mühendisliği bölümü kabul görmüyor diyebilirim.

Geri
Yukarı