10. sınıf öğrencisine tavsiyeleriniz nelerdir?

375973

Hectopat
Makaleler
6
Ağabeylerim, ablalarım selamlar iyi günler. Başlıkta da belirttiğim gibi bir 10. sınıf öğrencisiyim. Nitelikli bir okulda değilim ve bu dezavantajımın farkındayım. Anadolu lisesine gitmeme rağmen keşke daha iyi olsaydı diye sürekli aklımdan geçiriyorum. Bu yüzden üniversite dönemi keşke daha iyi bir yere gitseydim demek yerine, iyi ki çalışmışım da gitmişim demek istiyorum. Hedefim sayısal alanda ilk 20 bin sıralama yapmak. Özellikle matematik ve fizik derslerini seviyorum. Çok başarılı olamasam bile çalışmak hoşuma gidiyor. Bu iki derste başarılı olmam için ne yapmamı önerirsiniz? Hangi kitapları çözmeliyim, hangi kaynaklardan konu dinlemeliyim? Siz neler yaptınız, neleri yapmamalıydım veya keşke yapsaydım dediğiniz neler var? Vereceğiniz her türlü tavsiyeye ve eleştiriye açığım. Bu konunun diğer öğrencilere de yardımcı olacağını düşünüyorum.
9.sınıf diploma notum 86. İngilizce seviyem B1. Ayrıca hobi olarak C programlama ile ilgileniyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle Dil Bilgisi konusuna çalışsan iyi edersin.
Sorularına gelecek olursak:
Fizik öğrenmek istiyorsan örnekleri uygulayarak öğren. Mesela kaldıraçlar konusu için kendin bir kaldıraç yapıp çeşitli şeyler dene. Soru çözmekten çok, konuyu iyice kavramaya bak.
Seni zorlasa zorlasa AYT'deki Elektrik ve Manyetizma konusu bir de Dalgalar konusu zorlar. Çünkü bunlarla ilgili deneyleri ancak laboratuvar ortamında yapabilirsin. Biz fen lisesinde olmamıza rağmen hiç deney yapmadık. Ben şahsen son 2 sene Fizik derslerine bile girmiyordum. Hocadan izin alıp çıkıyordum. Ona rağmen fizikte sadece 2 yanlışım vardı. Hepsi doğru olur diye düşünmüştüm. Neyse orası ayrı konu. :D
Matematik konusunda önerim yok çünkü matematiğim yoktu. Zaten düşük puan almamın tek nedeni matematik.
Fizik dersine dönecek olursak dediğim gibi imkanın varsa gördüğün konuyu uygulamalı olarak çalış. İşin mantığı bu çünkü.
Fen konularında Kimya dersinde temelin sağlam olmalı. Biyoloji için de aynı şekilde temelin sağlam olmalı. Bir de sana şu önerim bütün dersler için geçerli; önce konunun mantığını öğrenip iyice anlamaya çalış. Soru çözümünü sonraya bırak.
Son olarak kitap tavsiyesi olarak bir kaç tavsiyem verebilirim.
ÜçDörtBeş yayınlarının Kimya dersi hariç tüm sayısal kitaplarını çok beğeniyorum.
Matematik için; Sonuç Derece Yayınları, 3D Yayınları ve ÜçDörtBeş Yayınları çok iyi.
Fizik dersi için yine aynı şekilde 3D Yayınları çok iyi tabii ÜçDörtBeş ile birlikte.
Kimya için iyi kötü diye bir şey yok çünkü herhangi bir kitabı çözdüğünde konuyu öğrenmiş olacaksın. Yine de Palme'yi önerebilirim.
Neyse çok uzattım sanırım.
Son tavsiyelerim her gün problem, paragraf ve geometri çöz. Mutlaka bunları yap. İnan bana hem netlerin artacak hem de zamanı daha iyi kullanacağın için netlerin daha da artacak. :D
Başarılar.

Edit:Yazım hatası.

Geri
Yukarı