10. sınıf okul nakil yapma

perfectoo

Hectopat
Merhaba ben 10. sınıf öğrencisiyim. Not ortalaması ile alan bir liseye gitmek istiyorum diyelim. O okul en son 89 ile kapatmış. Benim 9. sınıf ortalamam 85 diyelim. O lisede de 5 kişilik kontenjan açıldı diyelim. Ben o okula gitmek istiyorum ve başvurdum mesela. Acaba bu durumda kabul olayı nasıl oluyor. Yani o okul 89 ile kapatmış. Ben 9. sınıfta 85 not ortalaması yapmışım. O okula girebilmem için başvuru yapan kişilerden en yüksek 5 kişi mi girebiliyor. Yoksa 89 ve üzerinden başvuranlar mı girebiliyor?
Not: Başvuruyu yapan ben değil 60 küsur puan ile kapatan arkadaşım. Bize o puandaki liseye gittiğini söyledi az önce ama kanıtla deyince geçiştirdi. Bende bu olayı merak ettim.

Benim de mustarip olduğum bir konu. Benim OBP 97.5 ama 9. sınıf ortalamam 90. Nakil aldırmak istediğim lise ise 94 ile almış. Sitelerde 10. sınıfta 9. sınıf ortalamasına bakıldığını söylüyor. Benim 4 senelik emeğim heba mı oldu şimdi?
Muzdarip*

Son düzenleme:
Dönem içi nakil işlemlerinde proje liselerinde okulun belirlediği taban puanın altında puanınız varsa başvuru yapamazsınız ama sınavsız alan liselere başvuru yapacaksanız puan limiti yok. Okul öğrenci kabulü milli eğitim tarafından yapılıyor ve kabul sırası öğrenci puanlarına göre belirleniyor.
Örnek:
Okul puanı: 95.
Senin önceki seneye ait ortalaman: 80.
Eğer senden daha yüksek ortalamaya sahip biri nakil aldırmayı denemezse sen bu okula girersin.
Nakil sıranı başvuru yaptıktan sonra e-Okul üzerinden takip edebilirsin.

Geri
Yukarı