10. Sınıf Permütasyonda (2n)! Çarpan Parentezine Neden Alınmıyor?

VenomSnake

Hectopat
Daha fazla  
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

4:55'deki soruda hoca, 5:50'de (2n+2)'yi ortak çarpan parantezine alıyor ama bir sonraki soruda (2n)!'i yapamayız diyor. Nedeni nedir?
@Akkuşlu

Son düzenleyen: Moderatör:
2n + 2'yi ortak çarpan parantezine alma sebebi yandaki n + 1'in katı olması. 2n + 2, n + 2'nin 2 katı olduğunu göstermek için ortak çarpan parantezine alıyor. Sonra ise 72'yi ikiye bölüp n değerini buluyor. Burada direk geriye giderek kolay yoldan yapmasının nedeni P(n+2)'nin yanında 2 olması.

İkinci soruda P(2n)'nin yanında bilinmeyen bir terim olduğu için geriye giderek yani pratik yoldan yapamıyor ve mecburen formülü uyguluyor.

Ne dediğini tam anlamadım ama açıklayıcı olmuştur umarım.

Soruyu yanlış anladım sanırım. (2n)! ile n!'in neden sadeleşmediğini mi soruyorsun?

Eğer öyleyse (2n)! ile (n!) birbirinin katı değil, eğer 2.(n!) olsaydı olabilirdi.

N'nin 3 olduğunu düşün. (2n)! eşittir 6! olur ama 6! ile 3! birbirinin katı değildir. Eğer 2.(3!) olsaydı alttaki 3! ile gider ve üstte 2 kalırdı.

Umarım bu sefer doğru anlamışımdır.

Son düzenleme:
2n + 2'yi ortak çarpan parantezine alma sebebi yandaki n + 1'in katı olması. 2n + 2, n + 2'nin 2 katı olduğunu göstermek için ortak çarpan parantezine alıyor. Sonra ise 72'yi ikiye bölüp n değerini buluyor. Burada direk geriye giderek kolay yoldan yapmasının nedeni P(n+2)'nin yanında 2 olması.

İkinci soruda P(2n)'nin yanında bilinmeyen bir terim olduğu için geriye giderek yani pratik yoldan yapamıyor ve mecburen formülü uyguluyor.

Ne dediğini tam anlamadım ama açıklayıcı olmuştur umarım.

Soruyu yanlış anladım sanırım. (2n)! ile n!'in neden sadeleşmediğini mi soruyorsun?

Eğer öyleyse (2n)! ile (n!) birbirinin katı değil, eğer 2.(n!) olsaydı olabilirdi.

N'nin 3 olduğunu düşün. (2n)! eşittir 6! olur ama 6! ile 3! birbirinin katı değildir. Eğer 2.(3!) olsaydı alttaki 3! ile gider ve üstte 2 kalırdı.

Umarım bu sefer doğru anlamışımdır.
Hocam (2n!)'yi neden 2'yle sadeleştirmedik onu soruyorum. İlk soruda yaparkan bu sefer hoca yapmayın diyor.

Hocam (2n!)'yi neden 2'yle sadeleştirmedik onu soruyorum. İlk soruda yaparkan bu sefer hoca yapmayın diyor.
Yukarıda da dendiği gibi 2n! yani parantez olmasa 2 çarpı n! şeklinde olacağı için sadeleştirebilirdin ama parantezin içinde ise 2n sayısının permütasyonu anlamına geliyor ve bunu 2 ile sadeleştiremezsin.

Geri
Yukarı