Çözüldü %100 HDD kullanımı durumunda ne yapılmalı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

emye24

Hectopat
Merhaba arkadaşlar bugün itibarıyla daha öncesinde sorunsuz çalışan hard diskim dosya transferi sırasında bile %100 kullanıma ulaşıyor ve okuma/yazma hızı normalin çok altında seyrediyor. HD Sentinel Pro da sağlık durumu %100 görünüyor fakat bir sorun olduğundan eminim ayrıca bu sorunun oluşmasından itibaren bilgisayarda hiçbir oyun açılmıyor, açılsa bile siyah ekranda kalıyor. Temiz Windows kurulumu yaptım sürücüleri vs. güncelledim fakat sorun hala devam etmekte. Bildiğiniz bir çözüm var mıdır yoksa HDD çöpe mi gitmelidir? İyi akşamlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hocam,
Bilgisayarda iki adet disk mevcut. Bir tanesinde Windows kurulu diğeri boşta.
Arkadaşta Windows'u açtıktan sonra sistemin D diskini okumadığını söylemiş. Kablo ile oynadıktan sonra o disk çalışmış.
%100 disk sorunu Windows kurulu diskte olur. Kablo ile oynadıktan sonra çalışan disk farklı.

Hocam bende Windows olmayan diskte %100 kullanıyor.
Arkadaşlar hepinize teşekkürler yorumları okuyup tek tek yapabildiklerimi yaptım soketleri temizledim kabloları değiştirdim ve sorunum düzeldi oyunlar açılıyor ve kullanım abartı bir şekilde artmıyor sorun çözülmüştür iyi akşamlar.
HD Tune uygulamasından da test yaptım onda da bir sorun gözükmedi ve sabah bilgisayarı açtığımda D sürücüsünü okumadı kablolarıyla oynadım düzeldi sizce kablolardan bir sorun olabilir mi?
Elinizde fazladan sata ve sata güç kablosu varsa değiştirip deneyebilirsiniz. Ben ssd aldığımda elimde fazladan kablo yoktu gidip çarşıdan 2 kabloyu da 2.el olarak 15 tlye temin etmiştim.

HD Tune uygulamasından da test yaptım onda da bir sorun gözükmedi ve sabah bilgisayarı açtığımda D sürücüsünü okumadı kablolarıyla oynadım düzeldi sizce kablolardan bir sorun olabilir mi?
Anakartınızdaki Sata portlarını temizlemeyi deneyin.
  • Neden: SATA konnektörlerindeki toz, kir, pas veya oksitlenmiş yüzeyler gibi kirli maddeler, eşiyle düzgün iletişim kurmasına engel olarak sinyal kalitesini düşürebilir ve dolayısıyla da SATA iletişim sorunlarına yol açar.
  • Öneri: Lütfen aşağıdaki temizleme prosedürlerini deneyerek mevcut durumda iyileşme olup olmadığını kontrol edin.
1) Aşağıdakileri hazırlayın (eczanenizden temin edilebilirler):

· Biraz alkol (ethanol (C2H5OH))

· Bir paket kulak temizleme çubuğu

2) Sistemi kapatarak güç kablosunu çıkarın.

3) SATA portlarına bağlı tüm cihazları çıkarın.

4) Temizleme çubuğunun pamuğunu düzleştirerek iki tarafı da ethanol ile nemlendirin.

5) Çubuğu SATA portuna batırın (altın kaplama tarafa) ve SATA portunu temizlemek için pamuk çubuğu birkaç kez sağa sola hareket ettirin.

6) Bu işlemi tüm SATA portlarında tekrarlayın. Not: Kullanılmış ucu tekrar kullanmayın ve her portta sadece bir uç kullanın.

7) Aynı işlemi SATA cihazlarındaki SATA kablosu ve SATA konnektörü için de tekrarlayın.

Kaynak : SATA sorunları nasıl giderilir.

Haklısınız ama illa bir sorun olması gerekiyor mu? Kablolarla oynadığında sorunun düzeldiğini belirtmiş.

Kablo sorunundan %100 disk kullanımı olamaz. Kablolarla ilgili bir sorun olsa disk çalışmaz, çalışsa bile işletim sistemiyle birlikte sistem başlamaz.
Kablomun bir teli bozuldu okuma yazma hızım düştü diye bir şey yok.

Kablo sorunundan %100 disk kullanımı olamaz. Kablolarla ilgili bir sorun olsa disk çalışmaz, çalışsa bile işletim sistemiyle birlikte sistem başlamaz.
Kablomun bir teli bozuldu okuma yazma hızım düştü diye bir şey yok.

Anlamadınız sanırım. Arkadaş kablolarla oynadıktan sonra sorun ortadan kalkmış. Başka herhangi bir işlem yapmamış.

Anlamadınız sanırım. Arkadaş kablolarla oynadıktan sonra sorun ortadan kalkmış. Başka herhangi bir işlem yapmamış.

Hocam,
Arkadaşta Windows'u açtıktan sonra sistemin D diskini okumadığını söylemiş. Kablo ile oynadıktan sonra o disk çalışmış.
%100 disk sorunu Windows kurulu diskte olur. Kablo ile oynadıktan sonra çalışan disk farklı.

Hocam,

Hocam bende Windows olmayan diskte %100 kullanıyor.
Arkadaşlar hepinize teşekkürler yorumları okuyup tek tek yapabildiklerimi yaptım soketleri temizledim kabloları değiştirdim ve sorunum düzeldi oyunlar açılıyor ve kullanım abartı bir şekilde artmıyor sorun çözülmüştür iyi akşamlar.

Son düzenleme:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı