%100 HDD Kullanımı

Daha fazla  
Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar.

Başlıktada yazdığım gibi, sistem kullanılsada boştada olsa bilgisayarımı ilk açtığımda sürekli %100 kullanıyor. Konu açmak en son tercihimdi fakat başka çarem kalmadı.

Windows search'ı kapattım.
Bilgisayarım özelliklerden HDD ayarlarından ek dosya dizin seçeneğini kapattım.
Windows update kapattım.

Fakat bir sonuca ulaşamadım. ASUS NB K55VJ-SX077D kullanıyorum bilgisayarım eski performansınıda vermiyor zaten, formatlık da bi durum yok malesef.

Bu konuda hepinizden yardım bekliyorum. Teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar genellikle windows 8.x sürümlerinde gördüğüm bu sorun şöyle oluşuyor. SSDisklerde kullanım normal ama sistem HDDisklere kurulduğunda disk kullanımı çok yüksek yüzdelerde seyrediyor.
Sebebi; Trim özelliği 8 ve 8.x Sürümlerinde varsayılan olan açık gelmesi bildiğiniz gibi Trim özelliği SSD disklerde çok işe yarayan yararlı bir özellik ama varsayılan açık olan bu özellik HDdisklerde diski yorup sürekli kullandığını düşünüyorum.
ÇÖZÜM;
komut istemcisine fsutil behavior query disabledeletenotify yazarak enter'e basın. Eğer aldığınız Sonuç 0 ise ve HDD kullanıyorsanız. fsutil behavior set disabledeletenotify 1 komutunu girip enter'e basın ve Trim özelliğini kapatmış olun. tekrar açmak için fsutil behavior set disabledeletenotify 0 yazmanız yeterli olacaktır.
Bu yöntemi deneme yanılma yöntemleriyle ve mantık çerçevesiyle buldum ama tamamen tesadüfte olabilir, benim bilgisayarımda işe yaradı.
Tabi ki kullandığın programlarında kullandığı disk yüzdesi de önemli. (y)

Arkadaşlar genellikle windows 8.x sürümlerinde gördüğüm bu sorun şöyle oluşuyor. SSDisklerde kullanım normal ama sistem HDDisklere kurulduğunda disk kullanımı çok yüksek yüzdelerde seyrediyor.
Sebebi; Trim özelliği 8 ve 8.x Sürümlerinde varsayılan olan açık gelmesi bildiğiniz gibi Trim özelliği SSD disklerde çok işe yarayan yararlı bir özellik ama varsayılan açık olan bu özellik HDdisklerde diski yorup sürekli kullandığını düşünüyorum.
ÇÖZÜM;
komut istemcisine fsutil behavior query disabledeletenotify yazarak enter'e basın. Eğer aldığınız Sonuç 0 ise ve HDD kullanıyorsanız. fsutil behavior set disabledeletenotify 1 komutunu girip enter'e basın ve Trim özelliğini kapatmış olun. tekrar açmak için fsutil behavior set disabledeletenotify 0 yazmanız yeterli olacaktır.
Bu yöntemi deneme yanılma yöntemleriyle ve mantık çerçevesiyle buldum ama tamamen tesadüfte olabilir, benim bilgisayarımda işe yaradı.
Tabi ki kullandığın programlarında kullandığı disk yüzdesi de önemli. (y)
Bu çözüm yönetmi arkadaşın bahsettiği sorunun çözümüyle mi ilgili yoksa herkesin (HDD kullananların) yapması gereken bir şey mi ?

Windows 8 ve 8.x sürümlerinde HDD kullanan kullanıcılarının yapması gereken bir şey çünkü büyük bir çoğunluğu diskte kullanım yüzdesinin fazla olmasından şikayetçi.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı