%100 kullanım işlemciye zarar verir mi?

nova.adc

Hectopat
Herkese selam dostlar bugun aklıma takılan bir husus var. Bir CPU oyunlarda sürekli %100 çalışırsa bir sorun olur mu veya ömrü falan kısalır mı? Gectimiz subat dolar düşük iken kasa toplamıştım. İşlemci seçimim R5 2600'dü ve 9400F ile arasında kalmıştım. 9400F +10-15 FPS veriyordu ama CPU kullanımı Ryzen 2600'a göre çok fazlaydı. Ben de R5 2600'ü seçmiştim. Sizce oyunlarda sürekli %90 %100 kullanımı işlemciye zarar verir mi? B450M anakart almıştım ileride 4000 deskop Ryzen alırım diye. O da güme gitti galiba.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sürekli %100 olursa fazla ısınır ve darboğaz yaşatabilir. Isı da zamanla işlemciye zarar verecektir.

Aleykum selam. Darboğaz yapar sadece ve daha fazla ısınır. Fazla ısınırsa işlemciye zararı olur. Onun için kaliteli işlemci hava soğutucu alın.

İyi bir şekilde soğutuluyorsa vermez. Ayrıca işlemci o aralıkta çalışıyorsa ve GPU'dan tam performans alabiliyorsanız darboğaz yoktur.

Zaten şimdiden %100 kullanılarak ucu ucuna yetişen bir işlemci bir iki yıla yeni oyunlarda gümlerdi, doğru tercih yapmışsınız.

9400F mesela oyunlarda 50-67 derecede stock soğutucuda sabit çalışıyor. Lakin Origins RDR2 gibi oyunlarda CPU kendini 90%-%100 kullanıyor. TMM bu darboğaz demek ama işlemciye bir zararı olur mu?

24 saat boyunca %100 kullanmayacağına göre sıkıntı olmaz. Ayrıca o sıcaklık değerleri gayet güzel herhangi bir problem olmayacaktır. RDR 2, AC Origins gibi oyunlar işlemciyi bayağı zorladığından dolayı %100 kullanıyor olabilir. Ekran kartı kullanımı düşük olmadığı sürece yani darboğaz olmadığı sürece sıkıntı yok.

9400F mesela oyunlarda 50-67 derecede stock soğutucuda sabit çalışıyor. Lakin Origins RDR2 gibi oyunlarda CPU kendini 90%-%100 kullanıyor. TMM bu darboğaz demek ama işlemciye bir zararı olur mu?

Sıcaklıklar gayet iyi hiçbir sorun olmaz ekran kartın tam güç çalışabiliyorsa %95, %99 gibi sorun yoktur :)

Yeni konular

Geri
Yukarı