1000-1500 TL'ye Render Bilgisayarı Toplama

kurucu

Hectopat
Merhabalar, öncelikle Render kelimesini Türkçe ifade edemediğim için özür dilerim. Bu kelime için güncel bir Türkçe kelime var mı bilmiyorum, eğer varsa beni bilgilendirmek adına onu yazabilirsiniz.

Ben video ve resim düzenleme ile uğraşmak istiyorum, o yüzden bunun için gerekli uygulamaları kaldırabilecek ve güzel bir verim sağlayacak bilgisayara ihtiyacım var. Hangi parçalar hangileriyle uyumlu bilmiyorum. Bu konuda yardımınız gerekli. Ayrıca bu toplamama yardım edeceğiniz bilgisayar oyunlarda nasıl bir verimlilik sağlar onu da merak ediyorum. İlgilenen kişilere teşekkür eder, iyi günler dilerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Foruma baktım da bu fiyata doğru düzgün bilgisayar toplanmıyor zaten. En iyisi bütçeyi arttırmak.
Yorum yapmayı düşünüpte bilgi sahibi olmadıkları için yorum yapmayanlara da teşekkürler.
Para para para, para da para para,
Varlığı bir dert, yokluğu yara.

Konuyu ben yeni gördüm. Kasa ve PSU elinizde varsa, İşlemci+RAM+Anakart toplanabilir bu paraya. İleride ekran kartı da ekleyip güzelce kullanırsınız. Örneğin minimum İ5 6400 işlemci (750-800TL) ve H110 çipsete sahip bir anakart(200-250 TL) alıp üzerine 8GB RAM(300TL) ekleyebilirsiniz. Bu donanım kısa filmleri, ufak animasyon işlerini halledecektir.

Kısa bir süre sadece işlemci (İ5 6400) ile Premiere PRO ve After Effects kullanmak durumunda kaldım. Ufak tefek sorunlar yaşadım ama genel olarak işlerimi sıkıntısız hallettim. Bana dezavantajı zaman oldu. Grafik hızlandırıcı kullanamadığınızda render süresi uzuyor. Ayrıca unutmadan eklemeliyim ki çoğu program ve plugin ekran kartı ile render desteklemeyebiliyor. Bu yüzden işlemciyi mümkün olduğunca iyi bir işlemci almaya bakın. RAM başlangıçta 8GB idare edecektir. Anakart H110 serisi işinizi fazlasıyla görecektir. İleride Ekran kartı ve RAM takviyesiyle baya bir kullanırsınız.

Son düzenleme:
Konuyu ben yeni gördüm. Kasa ve PSU elinizde varsa, İşlemci+RAM+Anakart toplanabilir bu paraya. İleride ekran kartı da ekleyip güzelce kullanırsınız. Örneğin minimum İ5 6400 işlemci (750-800TL) ve H110 çipsete sahip bir anakart(200-250 TL) alıp üzerine 8GB RAM(300TL) ekleyebilirsiniz. Bu donanım kısa filmleri, ufak animasyon işlerini halledecektir.

Kısa bir süre sadece işlemci (İ5 6400) ile Premiere PRO ve After Effects kullanmak durumunda kaldım. Ufak tefek sorunlar yaşadım ama genel olarak işlerimi sıkıntısız hallettim. Bana dezavantajı zaman oldu. Grafik hızlandırıcı kullanamadığınızda render süresi uzuyor. Ayrıca unutmadan eklemeliyim ki çoğu program ve plugin ekran kartı ile render desteklemeyebiliyor. Bu yüzden işlemciyi mümkün olduğunca iyi bir işlemci almaya bakın. RAM başlangıçta 8GB idare edecektir. Anakart H110 serisi işinizi fazlasıyla görecektir. İleride Ekran kartı ve RAM takviyesiyle baya bir kullanırsınız.
Yorumunuz için teşekkür ederim.

Render kelimesi Türkçe'de YENİDEN ÖLÇEKLENDİRME olarak telaffuz edilebilir.
Gerek resimler olsun gerek videolar olsun, (Video ile resim teknik olarak aynı şeydir) yatay ve düşey nokta sıralamalarından oluşmuştur. Bunlara kabaca ÇÖZÜNÜRLÜK denilmektedir.
İşte bir resmi veya video akışını yeniden UPSCALLING etme olayına (çözünürlüğü yükseltme) render denilmektedir.
Keza bir resim veya video akışı DOWNSCALLING'te edilebilir. Bu da haliyle çözünürlüğün düşürülmesi anlamındadır.
Her iki durumda da bir RENDER işlemi sözkonusudur.
Render işlemlerinde amaçlar doğrultusunda özel kartlar temin etmek, işlemci ve diğer bileşenlerin yükünü son derece azaltacaktır.
Bu sebeple arkadaşımızın öncelikle PC bileşenlerinden ziyade bu tür kartları araştırması yararına olacaktır.
NOT:
Render işlemleri bir PC nin ttoplam iş gücü ile orantılı bir uygulamadır.
İ7 7700K ile bir saatlik 720X576P lik video akışını 15dk içerisinde 720P ye upscalling edebiliyorsak, çok eski bir teknoloji olan P4 gibi bir işlemci ve donanımları ile belki de bu süre 2 saat veya daha fazla olacaktır.

Render kelimesi Türkçe'de YENİDEN ÖLÇEKLENDİRME olarak telaffuz edilebilir.
Gerek resimler olsun gerek videolar olsun, (Video ile resim teknik olarak aynı şeydir) yatay ve düşey nokta sıralamalarından oluşmuştur. Bunlara kabaca ÇÖZÜNÜRLÜK denilmektedir.
İşte bir resmi veya video akışını yeniden UPSCALLING etme olayına (çözünürlüğü yükseltme) render denilmektedir.
Keza bir resim veya video akışı DOWNSCALLING'te edilebilir. Bu da haliyle çözünürlüğün düşürülmesi anlamındadır.
Her iki durumda da bir RENDER işlemi sözkonusudur.
Render işlemlerinde amaçlar doğrultusunda özel kartlar temin etmek, işlemci ve diğer bileşenlerin yükünü son derece azaltacaktır.
Bu sebeple arkadaşımızın öncelikle PC bileşenlerinden ziyade bu tür kartları araştırması yararına olacaktır.
NOT:
Render işlemleri bir PC nin ttoplam iş gücü ile orantılı bir uygulamadır.
İ7 7700K ile bir saatlik 720X576P lik video akışını 15dk içerisinde 720P ye upscalling edebiliyorsak, çok eski bir teknoloji olan P4 gibi bir işlemci ve donanımları ile belki de bu süre 2 saat veya daha fazla olacaktır.
Teşekkürler yorumunuz için. O kelimenin Türkçesini öğrenmem iyi oldu.

Özel üretilmiyorlar. Rakibi Intel'e göre çekirdek sayısı ve o fiyat segmentindeki işlemciye göre SMT (Sanal Çekirdek) olduğundan çok daha iyi performans veriyorlar. Oyunlarda ise aralarında en fazla 2 FPS'yle Intel önde.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı