1000 Mbps internetten 100 Mbps almak

gal1leo

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Koskoca evrende o kadar olanak varken hala öğrenci
Uzun zamandır TurkNet'in GigaFiber kullanıcısıyım. İlk geldiği günden beri aynı Ethernet kablosuyla kullanıyorum ve bu zamana kadar hiç 600 Mbit'in altını görmedim.

Lakin bu sabahtan beri internetim 90 Mbit'e kendini sabitlemiş durumda. TurkNet'le iletişime geçtim kendileri kabloda sıkıntı olduğunu düşünüyor ama ben ilk aldığım günden beri bu kablodan 1000 Mbit alabiliyorken neden bir anda 100 Mbit'in altına düşsün? Kablo CAT6. ayrıyeten ben 2 kablo kullanıyorum diğer kablo da aynı şekilde 500-600 Mbit alabiliyorken bir anda o da 90 Mbit'e kendini sabitledi. Kablolarda bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Belki bu sorunu yaşamış ve çözmüş kişiler vardır diye yazmak istedim. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Ethernet girişiyle alakalı olabilir problem. Sağ alttaki internet ikonuna tıklayın ve açılan Ayarlar sekmesinde "Bağdaştırıcı seçeneklerini değiştir" seçeneğine tıklayın. Orada mevcut bağlı ethernetin altında GbE mi yazıyor FE mi yazıyor bakın. Mesela benim 2 ethernet girişim var.

Birisi en fazla 100 Mbps alabiliyor ki hız testi yaptığımda en fazla 94Mbps alabiliyorum. Diğeri 1000Mbps destekliyor ve 950-1000'leri görüyorum.
1692654476160.png

Ethernet girişiyle alakalı olabilir problem. Sağ alttaki internet ikonuna tıklayın ve açılan ayarlar sekmesinde "bağdaştırıcı seçeneklerini değiştir" seçeneğine tıklayın. Orada mevcut bağlı Ethernet'in altında GBE mi yazıyor FE mi yazıyor bakın. Mesela benim 2 Ethernet girişim var.

Birisi en fazla 100 Mbps alabiliyor ki hız testi yaptığımda en fazla 94Mbps alabiliyorum. Diğeri 1000MBPS destekliyor ve 950-1000'leri görüyorum.
Eki Görüntüle 1912126

1692654809167.png

GBE yazıyor.

Ağ ve internet > Ethernet > ağ.

Eki Görüntüle 1912139

Özellikler böyle olması lazım muhtemelen sana verilen ZyXEL routerde sorun var gigabit olarak algılamıyor daha öncesinden görmüştüm böyle bir olay.

1692656129513.png

Az önce laptopa bağlı olan Ethernet 1000 Mbit verdi bir süreliğine sonra masaüstünün Ethernet'ini o porta taktım 100 Mbit'e düştü laptopun Ethernet'ini eski yerine taktığımda o da 100'e düştü tekrardan. Şansa 1000 Mbit alıyorum bazı sıralar galiba.

Eki Görüntüle 1912149

Az önce laptopa bağlı olan Ethernet 1000 Mbit verdi bir süreliğine sonra masaüstünün Ethernet'ini o porta taktım 100 Mbit'e düştü laptopun Ethernet'ini eski yerine taktığımda o da 100'e düştü tekrardan. Şansa 1000 Mbit alıyorum bazı sıralar galiba.

Evet sorunun modem ile PC arasında muhtemelen ZyXEL router yüzünden istersen kendine daha kaliteli bir router al ve sorundan komple kurtul veya sorunu çözmeye uğraş.

Geri
Yukarı