1000 RPM'den sonra kasa fan hızı soğutmaya ne kadar yardımcı oluyor?

Makaleler
42
Kendi sistemimle bugün öndeki 3 fanımı ve egzoz fanımı 950-1000 RPM hızlarda ve 1500-1800 RPM hızda dönecek şekilde iki farklı ayar ile Furmark, Prime95 Small FFT ve klasik oyun içi testler yaptım. Verilere baktığımda 1500-1800 RPM ile 0 sıcaklık farkına bolca gürültülü fanlar elde etmiş oldum. Ekran kartı ve işlemci fanları hıza göre sıcaklıklara doğrudan etki etse de kasa fanlarının yalnızca sirkülasyona yardımcı olması yeterli kalıyor gibi görünüyor.

Böyle bir test yapıp deneyen veya sıcaklıklara doğrudan etkisini gören oldu mu hiç?

Doğrudur bende bi etkisini görmedim gidip kasa fanlarına binlerce liralar dökmeyin. Kötü birşey de almayın. Orta kalite yeterlidir.

Kasa fanları kasa içinde biriken sıcak havayı kasa dışına atmaya yarar. 10-15 dakikalık testlerde 1000 RPM ile 1500 RPM arasında sıcaklık farkı olmaması normal. Kasa içi hava akışı yeterince iyi olmazsa sıcaklıklar zamanla yükselebilir. Uzun ve yoğun kullanılan saatler sonunda biraz da olsa fark oluşmaya başlayabilir. Benim düşünceme göre kasa fanlarının normal kullanım senaryolarında çok yüksek devirlerde çalışmasına gerek yok. Mining gibi senaryolarda yüksek devirlere almak mantıklı olabilir.

Hocam kasa fanları için 1500 RPM falan çok gerek yok. 1000-1100 RPM iş görüyor gayet, benim kasa fanlarının 900 RPM'i geçtiğini görmedim henüz. Gerek olduğunu da düşünmüyorum fazlasına.

Sıcaklık farkı olmasını en azından 1-2 derece beklerdim +500-800 RPM'e ama olmamasına da çok şaşırmadım.

Bunun testini belki ben de yaparım hafta sonu, yaptığımda yazarım. O zaman yargılar değişir belki.

Yeni konular

Geri
Yukarı