Çözüm 1000 Serisi Ekran Kartlarında Düşük GPU Kullanımı sorunu

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

WhosNext

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar yaklaşık 2 hafta önce i7 4790k @4.8Ghz ve GALAX GTX 1070 Hall Of Fame Edition ekran kartı almıştım. Büyük bir hevesle BF1 girdim gücü test etmek için. Bekliyorum ki internette izlediğim videolar gibi 1080P Ultrada 130-170 FPS göreceğim. Ama uzaktan alakası yoktu FPS 50-80 arası kimsenin olmadığı yerlerde bile 100'ü geçmiyordu. Sonra MSI Afterburner'dan baktım ne göreyim GPU kullanımı %50-60 hatta %30'lara kadar düşüyordu.
Başta işlemci darboğaz yapıyor diye düşündüm fakat internette i7 4790K ile 1080Ti kullanan kullanıcılarda bile GPU %99 gayet akıcı oynanıyordu oyunlar. Sonra aklıma bi soru geldi. Böyle bir sistemde 8 GB Kingston DDR3 1600 MHz'nin ne işi var ? Kesinlikle RAM'imin yetmediğini düşündüm. Ertesi gün arkadaşımdan 16 GB 2400 MHz RAM aldım tek modül. Dedim aha şimdi oldu bi taktım sonuç aynı. O an bayağı moralim bozuldu boşuna dünyanın masrafını yapmıştım ve 10 gündür bu sorunu hiçbir şekilde çözemedim. Yaklaşık 150-200 tane konu ile ilgili başlık okudum yazan bütün yöntemler aynı saçmalık
Windows'u baştan kur.
Nvidia panelden ayarları yap
Güç moduna al.
Oyunu sil. Evet bir akıllı sizdiniz zaten hiçbirini denemedik biz.

Uzun lafın kısası arkadaşlar çözüm şu: 3000MHZ ve çift kanal RAM takacaksınız. Fast boot'u kapatacaksınız.
Hiç boşuna servismiş formatmış uğraşmayın.

Hemen eski RAM'i satıp 2400Mhz 8x2 Vengeance RAM satın aldım. Anakartım desteklediği için ikisini de 3000
MHz'ye X.M.P. kullanarak Overclockladım ve sonuç ? Değil %99 kullanım %110'a kadar kullanım gördüm ve asla %85-90'a bile düşmüyor artık kaymak gibi akıyor
Bir de bazı insanlar çözümü şuna bağlıyor GTX 1070 2K için tasarlandı Çözünürlüğü artır %99 olsun :D
Dünyanın en komik ve saçma durumudur arkadaşlar neden mi ?
Olay 1) 1080P de oynarsın GPU kullanımın %50 olur 144Hz monitörde 110 FPS ile oynarsın ama kartın gerçek gücü atıyorum 190 FPS alacak güçtedir.
Olay 2 )GPU kullanımım %99 olsun diye çözünürlükten 2K seçtim e 2K seçince noldu? 500 FPS mi olacak tabii ki bu sefer de oyun ona göre 100FPS veriyor yani hiçbir şekilde istediğiniz ayarda oynayamıyorsunuz.

Kaldı ki eski ekran kartım GTX 980 de asla böyle bir sorun yaşamazdım bazen dalgasına 1024x768 çözünürlükte en düşük ayarlara aldığımda bile kart %99'da çalışır korkunç FPS verirdi.
Yani artık şu sorunu yaşayan insanların ''İŞLEMCİN DARBOĞAZ, OYUN BOZUK OPTİMİZASYON YOK'' gibi bilip bilmeden yorum yazmayalım arkadaşlar .Bu sorunu kim yaşıyorsa yardımcı olurum bütün çözüm yöntemlerini biliyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı