10000-15000 TL arası laptop önerisi

rymnd

Centipat
Daha fazla  
Öncelikle selamlar,
10-15 k arası bir laptop almayı düşünüyorum.
Yakın zamanda Gaming modelleri araştırdım fakat pil performansı beni kurtarmayacak seviyede. Ne olduğunu pek araştıramamış olsam da Ultrabook modelleri gördüm.
Şahsen estetik açıdan herhangi bir kaygım bulunmuyor PC konusunda.
Taşınılabilirlik önemli, ısınması problem olmaz ama 60-70 derecenin üstüne çıkması can sıkıcı olabilir.
Abartılı bir pil süresi takıntım yok ama en az.
5-6 saat idare edebilecek olursa çok iyi olur.
Ultrabook modellerde dokunmatik ekran ve incelik gibi pek önemsemediğim şeyler üzerine yoğunlaşılmış gibi.
Çok bir bilgi birikimim olmadığı için anlatımda detaya da giremiyorum, yazdığım kriterleri karşılayabilecek bir laptop var mı, eğer yoksa en iyi alternatifiniz ne olur?
(Yazdığım bütçeyi aşabilirim)
Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Hocam bütçeyi aşabiliyorsanız. Bence düşünmeden Macbook Pro alın. Ötesi yok yani ultrabook konusunda. Benim fikrim.

Dosya Ekleri

• 2021-10-29_4-33-31.png
    2021-10-29_4-33-31.png
    120,9 KB · Görüntüleme: 50
(Güncel notebook alacaklara genel bir öneri olabilir)

Bence pil performansını birinci plana koymayın, günün sonunda yaşayacağınız deneyimi belirleyen bilgisayarın gücü olacak ki bu konuda (sadece f/p anlamında değil) tek alternatif oyuncu notebookları. Oyuncu notebooklarından daha güçlü bir tür yok desek yeridir. Alacağınız ultrabook çok daha güçsüz (genelde ekran kartı tarafında çok kötüler) hem de pahalı olacak.

En iyi iki alternatif:
* HP Omen 15
* Lenovo Legion 5

Omen 15:
Ben HP Omen 15 2020 modelini kullanıyorum (i7 10750h ve RTX 2060) birkaç yazılımsal eksiği dışında en iyi iki alternatiften biri. (Bu serinin tek ciddi sorunu, HP kendi grafik sürücüsünde kullanılmıyorken GPU gücünü kesiyor ama Geforce Experience ile sürücüyü güncellediğinizde bu özellik gidiyor.)

Bu serinin en sevdiğim özelliği klavyesinin tenkeyless olması, her tarafta sinir bozucu yarım boy yön tuşlu klavyelerin olduğu bir ortamda bu gerçekten çok iyi bir şey.

Artıları:
* Soğutma performansı mükemmel. Gerçekten fazla iyi.
* Klavye düzeni
* Ses kalitesi (subwoofer yok elbette ama iki hoparlörden alınabilecek sese göre B&O kalitesi var)
* Çift NVME slotu
* Açması upgrade etmesi en kolay notebook

Legion 5:
Legion 5 için konuşacak olursak bence tasarım olarak güzel gelse de Omen daha hoş görünüyor. Bu cihazın artısı yanlış hatırlamıyorsam 230W adaptörü olması. (Omen adaptörü 200W) Legion 5 en yüksek TDP değerine sahip notebook serisi diyebiliriz.

Artıları: (incelemelerden ve kullanıcılardan aldığım bilgilere göre)
* Soğutma performansı
* Kasa kalitesi. Bu cihazın ekranı orası burası esnemiyor, ekran çekip bıraktığınızda sallanmıyor.
* Yüksek TDP ile içerdiği CPU ve GPU'dan en yüksek performansı alıyor
* Çift NVME slotu (bir önceki nesilde olmayabilir dikkat etmekte fayda var)
* Açması upgrade etmesi yine bu notebookta da kolay

Aynı donanımda incelemelerde gördüğüm MSI'lar ıvırlar zıvırlar 95 97 derecelerde oyun oynatırken, bu cihazlar (en azından kendimdekinden gördüğüm) 90 derecenin üstüne çıkmıyor.

Eğer Legion 5'in şekli ve klavyesi hoşunuza giderse bir tık daha yüksek güce sahip olduğunu belirteyim, mantıklı bir seçenek.

Ekran parlaklığı konusunda bendeki notebook 300 nit. İlginç bir şekilde eski Pavilion'umun ekranı daha yüksek parlaklığa sahip. Türkiye'ye ne yazık ki CPU ve GPU hariç en ucuz varyasyonları getiriyorlar malum.

Legion 5'in bataryası Omen 15'ten 10W/s daha fazla. (70W/s, 80W/s)

Bütçeyi arttırabilirseniz tavsiye edeceğim iki notebook yine benzer :)
* Omen 17 2021 (17")
* Legion 7 2021 (16")

Omen 17 2021
* Mekanik klavyesi ile öne çıkıyor

Legion 7 2021
* Kasanın altından dolaşan RGB aydınlatması ile öne çıkıyor

Kendi araştırmalarımdan edindiğim bilgileri ve deneyimleri derledim. Umarım faydalı olur :)

Teşekkürler hocam tavsiyeleriniz için. Peki şu an laptop almak için kasım indirimlerini beklemek mantıklı olur mu? Malum yeni dizüstü fiyatları ortada.

Fiyatlar kafayı yemiş acayip durumda. Beklemek mantıklı olabilir ama dolar düşmezse indirimsiz fiyatlar böyle devam eder bence. Yine de ara sıra indirimler olacaktır diye düşünüyorum.

Öncelikle selamlar,
10-15 k arası bir laptop almayı düşünüyorum.
Yakın zamanda Gaming modelleri araştırdım fakat pil performansı beni kurtarmayacak seviyede. Ne olduğunu pek araştıramamış olsam da Ultrabook modelleri gördüm.
Şahsen estetik açıdan herhangi bir kaygım bulunmuyor PC konusunda.
Taşınılabilirlik önemli, ısınması problem olmaz ama 60-70 derecenin üstüne çıkması can sıkıcı olabilir.
Abartılı bir pil süresi takıntım yok ama en az.
5-6 saat idare edebilecek olursa çok iyi olur.
Ultrabook modellerde dokunmatik ekran ve incelik gibi pek önemsemediğim şeyler üzerine yoğunlaşılmış gibi.
Çok bir bilgi birikimim olmadığı için anlatımda detaya da giremiyorum, yazdığım kriterleri karşılayabilecek bir laptop var mı, eğer yoksa en iyi alternatifiniz ne olur?
(Yazdığım bütçeyi aşabilirim)
Tavsiyelerinizi bekliyorum.
Şahsi fikrim bilgisayar toplamak, almak bu zamandan sonra boşa para olabilir. Çünkü bulut tabanlı oyun platformları çıkıyor ve nerdeyse her popüler oyun var. Ben şahsen 4k monitör alıp bulut tabandan erişim sağlayacağım. Hem 5 yıl sonra rtx diye birşey bile kalmayacak. Bulut tabanlı sistemler her zaman güncel kalacağı için. Yani 15k bilgisayarıma vereceğime yılda 600tl paket alırım 12 yıl boyunca güncel bir şekilde oynarım o parayla 😄

Şu bilgisayarlar hakkında yorumlarınız nedir?
Parasına değer mi sizce?
Oyun açınca aşırı zorlanır mı PC?

Şu bilgisayarlar hakkında yorumlarınız nedir?
Parasına değer mi sizce?
Oyun açınca aşırı zorlanır mı PC?

Envy oyun oynamayacaksanız iyi. Oyunculara hitap eden bir seri değil. (Bakmadım ama kesin TDP'si düşüktür. Ayrıca RTX 3050 Ti çok iyi bir GPU olmasına rağmen 4 GB VRAM yetersiz. Nvidia bunu GTX 1060'ın 3 GB versiyonlarında da yapmıştı.)

MSI'ı kesinlikle tavsiye etmem. Ekran 60 FPS çok saçma. MSI'ın büyük ihtimalle klavyesinde per-key aydınlatması vardır, tek artısı bu benim için.

Legion 5 yada 5 Pro yeni modelleri maalesef piyasada bulunamıyor şu anda. Omen'lere baktım biraz.

Ya da bütçeyi aşmıyorsa bu çok iyi ama lanet olası durum yine devam ediyor.. 144 Hz olanı getirmişler tabii ki 1080p... Eğer bu cihaz optik switchli mekanik klavyeye sahipse çok iyi. (Belki düz klavyeli modeller varsa kesin onu getirmiştir ithalatcılar.) Klavyeyi tabii ki 4 bölge aydınlatmalı olanı getirmişler.

İncelemesi
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu ürünle ilgili HB üzerinden sağ altta açılan chat kısmından şunları sormalısınız:
* Klavye optik switchli ve mekanik olan model mi?
* AC adaptörü kaç watt?

AC adaptöründe bir saçmalık yoktur muhtemelen (330 W'lık adaptörü olması lazım) ama umarım klavyesi düz model yoktur çünkü varsa onu getirmişlerdir.

Envy oyun oynamayacaksanız iyi. Oyunculara hitap eden bir seri değil. (bakmadım ama kesin TDP'si düşüktür. Ayrıca RTX 3050 Ti çok iyi bir GPU olmasına rağmen 4 GB VRAM yetersiz. NVIDIA bunu GTX 1060'ın 3 GB versiyonlarında da yapmıştı.)

MSI'ı kesinlikle tavsiye etmem. Ekran 60 FPS çok saçma. MSI'ın büyük ihtimalle klavyesinde per-key aydınlatması vardır, tek artısı bu benim için.

Legion 5 ya da 5 Pro yeni modelleri maalesef piyasada bulunamıyor şu anda. Omen'lere baktım biraz.

Ya da bütçeyi aşmıyorsa bu çok iyi ama lanet olası durum yine devam ediyor. 144 Hz olanı getirmişler tabii ki 1080p... Eğer bu cihaz optik Switch'li mekanik klavyeye sahipse çok iyi. (belki düz klavyeli modeller varsa kesin onu getirmiştir ithalatcılar.) Klavyeyi tabii ki 4 bölge aydınlatmalı olanı getirmişler.

İncelemesi.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu ürünle ilgili hb üzerinden sağ altta açılan chat kısmından şunları sormalısınız:
* Klavye optik Switch'li ve mekanik olan model mi?
* AC adaptörü kaç Watt?

AC adaptöründe bir saçmalık yoktur muhtemelen (330W'lık adaptörü olması lazım) ama umarım klavyesi düz model yoktur çünkü varsa onu getirmişlerdir.

Hemen bakıyorum hocam. Çok teşekkürler ilginiz için sizi de biraz meşgul ettim🙂

Geri
Yukarı