10000 TL Kurgu Ve Render İçin Sistem Toplama

Bütçe
8-10 BİN TL

NEO CMDNDR

Picopat
herkese selamlar Technopat ailesi. :)
biliyorum bu tarz PC toplama sorularından bıktınız ama lütfen bana da anlaşılır şekilde cahile anlatır gibi anlatarak yardım ediniz.
Çünkü artık canıma tak etmiş durumda!
Yıllardır bir türlü bir PC toplayamadım ya da iyi bir laptop alamadım.
Çünkü lanet doların düşmesini bekledim. Ama devamlı arttı.

Bana lazım olan artık çocukluğumdan beri biriktirdiğim fikirlerimi, analizlerimi yazıp, kurgulayayıp, çekip, hatta 3D tridimax vs programlarla south park tipi amatör çizgi filmler tasarlayıp çekeceğim progamların da sorunsuz çalışacağı ve bunları YouTube'dan videmodan insanlarla paylaşabileceğim bir PC.

yani:
En az 4K (1080P'ye de razıyım şimdilik) videolar,
Kısa filmler kurgulayabileceğim ve hızlı video, animasyon, çizim vs Render'ı alabileceğim,
Yeri geldi mi eski arcade PS2, PS3 vs oyunlar da oynayabileceğim,
Tüm dünya TV kanallarını uydularını internet üzerinden izleyebileceğim bir TV kartı da takabileceğim
Ve en önemlisi; zamanla ileride daha kaliteli olan üst model işlemci, RAM, ekan kartı vs ile de takviye yapabileceğim yani içinde bol yedek ve uyumlu slot olan bir anakartı olan bir PC.

şimdi üstadlar, benim uzun araştırmalar sonucu topladığım sistem şu:

- Işlemci: AMD Ryzen 5 3600 3.6GHz 35MB önbellek 6 çekirdek AM4 7nm işlemci.
Veya AMD Ryzen 7 3800X 3.9GHz 32MB önbellek 8 çekirdek AM4 7nm. (Bunların özellikleri çok Uber bir fark yaratır mı? Daha pahalı olanı almaya değer mi? Yoksa 1-2 yıl daha ucuz olanla idare edip yeni nesil işlemcilerden birini mi alayım?)

- anakart: ASUS Prime B550M-A (Wi-Fi) 4600MHz(OC) DDR4 soket AM4 M.2 HDMI VGA DVI mATX anakart (bu parçalar bu anakart ile uyumlu mu? Yoksa yine uyumlu olan daha ucuz bie anakart mı alayım? Bu anakartı seçmemin sebebi 128 GB RAM slotu olan en ucuz anakart olması)

- Ekran kartı: Sapphire Radeon RX570 Pulse 8 GB GDDR5 256 Bit ekran kartı (1.700 küsur TL) veya
- Palit GTX1660 Super GP OC 192 Bit GDDR6 6 GB ekran kartı (2000 ksür TL) sahi bu 6 GB ve 192Bit olmasına rağmen neden daha pahalı?

- Kasa: Power Boost VK-G2080C RGB USB 3.0 mid Tower kasa (bu kada ses çıkarıyormuş ve ışıklıymış galiba. Bu olmaz yani)

- RAM: G.Skill 32 GB (2x16 GB) Ripjaws V siyah 3600MHz CL18 DDR4 Dual kit RAM.

- SSD: Kingston 1TB A2000 NVMe M.2 SSD (2200 MB okuma / 2000 MB yazma)
Bu parçalar birbirleriyle uyumlu mudur arkadaşlar? En ücüz hangi sitedeyse farklı siteelerden hatta kutusuz olanlardan sipariş verip evde birleştireyim mi? Hangi parçalar kutusuz alnmaması gerekir?
Ya da sizlerin 8-10 bin TL arası en uygun ve yukarıda yazdığım kriterler ışığında bana önerebileceğiniz bir sistem toplaması var mıdır?

şimdiden teşekkürler...

Son düzenleyen: Moderatör:
3700X
B550-A PRO
2X16 Corsair 3200MHz RAM
Inno 3D 1660S
1TB Samsung 970 Evo
In-Win 101 550W (Gerek yok ama 650W olan model de olabilir)

4 tane de güzel bir CFM fan ile tamamdır. Aşağı yukarı 9500TL tutuyor. Bir de hava soğutma takıp işlemciyi sonuna kadar verim almak için serinlettiğinizde bitti. Hepsini güvenilir ve en ucuz sitelerden parça parça toplamanızı öneririm. Daha uyguna daha mantıklı sistem önerisi varsa o da değerlendirilebilir. SSD'i abartmamın nedeni Samsung dayanıklılığı ve güvenilirliği. Ayrıca bu sisteme minimum 4TB HDD ihtiyacınız olacağını düşünüyorum. Özellikle 4K videoları upload edene kadar depolamanız gerekecek. Projeler birikecek vs.

Öncelikle çok teşekkürler sayın @actanonverba, cevapladığınız için. Ancak yeni sorular belirdi şimdi. :D

1- İşlemciyi kutusuz alsam bir sorun olur mu? Ya da hangi mağazadan güvenilir şekilde kutusuz alınır? Daha ucuza geliyor da. O artan parayla diğer parçaları tamamlarım ya da kitaplar falan alırım. :)
Mesela bu sitede kutusuz ve en ucuz bu:

Bu sitede de kutulu ve itopya dan daha ucuz:

2- Bir de 3700 bir önceki modelden 2 çekirdek daha fazla. Sadece 2 çekirdek o kadar büyük performans fark yapar mı? Değer mi yani o parayı vermeye? Fark tam olarak nedir? Donma yapmaması mı? Daha az ısınması mı? Daha hızlı çalıştırması mı?
3- Sizin yazdığınız anakart yerine bunu alsam olur mu?

Çünkkü bu neredeyse aynı ama daha fazla ek özelliği var hem de daha uygun. Yoksa bunun boyutu kasa ile ve diğer parçalar ile uyumlu değil mi? Eğer uyumluysa ve bir şey fark etmiyorsa bunu almak istiyorum. Ne dersiniz? :)

4-
Son olarak sıvı soğutucuların ve fanların sessiz çalışanını nasıl anlarım? Ve tabii anakart ve kasa ile uyumlu olup olmadıklarını?

@NEO CMDNDR

1- Kutusuz almanızda sorun yok. Mantıklı bence.
2- Mesele direk fiziksel çekirdek sayısı değil; render mevzusuna girdiğinizde size %20 civarı zaman kazandırıyor o fazladan 2 çekirdek. Tercih size kalmış, yapacağınız işlere göre ikisinin de performans/zaman incelemelerini araştırmanızı öneririm. Aradaki fark bana yaramaz diyorsanız 3600 de alabilirsiniz.
3- Ben şahsen B450 ve B550 tarafında MSI'ı başarılı buluyorum. Tercih meselesi yani ama asla ASUS almazdım. Size kalmış.
4- 600-800 TL'e giriş seviye bir sıvı soğutma almaktansa bence 350-450 TL'e kral hava soğutma almak hem daha sessiz (doğru marka-mpdel ile) hem de çok benzer soğutma performansı sunacaktır.

@NEO CMDNDR

1- Kutusuz almanızda sorun yok. Mantıklı bence.
2- Mesele direk fiziksel çekirdek sayısı değil; render mevzusuna girdiğinizde size %20 civarı zaman kazandırıyor o fazladan 2 çekirdek. Tercih size kalmış, yapacağınız işlere göre ikisinin de performans/zaman incelemelerini araştırmanızı öneririm. Aradaki fark bana yaramaz diyorsanız 3600 de alabilirsiniz.
3- Ben şahsen B450 ve B550 tarafında MSI'ı başarılı buluyorum. Tercih meselesi yani ama asla ASUS almazdım. Size kalmış.
4- 600-800 TL'e giriş seviye bir sıvı soğutma almaktansa bence 350-450 TL'e kral hava soğutma almak hem daha sessiz (doğru marka-mpdel ile) hem de çok benzer soğutma performansı sunacaktır.

1- OLMADI GİDER MAĞAZADAN ALIRIM DİREK. :)

2- HOCAM YILLARDIR BEKLEMİŞİM ZATEN ARTIK ALIŞTIM BEKLEMEYE. SORUNSUZ RENDER VERSİNDE SÜRESİ ÇOK MÜHİM DEĞİL. 1-2 SAAT DAHA BEKLERİM. AMA YOK EĞER %20 ATIYORUM 1-2 FARK EDİYORSA O DA ÇOK OLUR TABİİ. ELEKTRİK GİDER Bİ ŞEY OLUR FALAN. :)

3- NEDEN ASLA ASUS ALMAZDINIZ? DAHA ÖNCE ÇOK MU BOZULDU? YANİ SONUÇTA LAPTOP GİBİ DEĞİL YA PC'LER. SABİT KASADA DURUYORLAR FALAN. PEK Bİ ŞEY OLACAĞINI SANMAM. AMA YOK VOLTAJDAN VS VS ZAMANLA BOZULUYORSA MSİ SEÇERİM TABİİ.

4- GELDİK EN ÖNEMLİ VE ELİMİ KOUMU BAĞLAYAN BİR TÜRLÜ SİPAİŞ VEREMEMEME SEBEP OLAN KONUYA. :D HANGİ FAN BU KASA VE ANAKARTLA UYUMLU OLUR? BUNU NASIL ANLARIM İNTERNETTEN BAKARAK? MAĞAZAYA SORSAM UYUMLU MU DİYE PEK GÜVENİLİR GELMEZ BANA. ÇÜNKÜ ÇOK UYUMLU DEDİKLERİ ŞEYLER UYUMSUZ ÇIKTI ZAMANINDA. SIF SATMAK İÇİN TABİİ ABİ NE DEMEK ABİİ HİİİÇ Bİ ŞEY OLMAZ FIRAT BU ABİİ MUHABBETİ YAPIYORLAR. :) SİZE ZAHMET ŞU SİSTEME HANGİ FANLARI ALIRDINIZ SESSİZ VE ISINMAYI ÖNLEYECEK? HEMEN SİPARİŞ VERECEM YETTİ GAYRİ. DOLAR İYİCE UÇMADAN. :)
Ucuz ve F/P 1200 TL ile ileride yükseltme yaparsın.

16 GB 3D TASARIM VEYA 1080P RENDER İÇİN DÜŞÜK DEĞİL Mİ HOCAM? HAA İLERDE ARTTIR DİYORSAN O BAŞKA. :) ARTTIRMAK İÇİN ANAKARTI UYGUN MU PEKİ? ZATEN BU ALACAĞIM SİSTEM BÜYÜK İHTİMALLE 2 YIL SONRA ESKİ OLACAK. YENİ NESİL SOKETLER VS GELİYORMUŞ. :/
BU ARADA F/P NEDİR?FİYAT PERFORMANS MI YOKSA? BAKTIM DA EVET ÖYLEYMİŞ :D
@ Frequency5GHz

HAA BİR DE HOCAM. BENİM YAZDIĞIM

"Sapphire Pulse AmdRadeon RX 580 8GB OC 256 Bit GDDR5 (DX12) PCI-E 3.0 Ekran Kartı 11265-05-20G BELLEK HIZI: 8000MHz ÇEKİRDEK HIZI: 1366MHz " FİYAT: 1.547,15 TL (HEPSİBURADA)

ÖZELLİKLER VE FİYATI "Inno 3D 1660S" DEN ÇOK DAHA İYİ. İNNO YERİNE BUNU ALAYIM MI? O ZAMAN TOPLAMDA 7.500 TL LERE İNİYOR. GERİYE KALANLA DA FANLARI VS ALIRIM. LG AKILLI TV'Yİ DE MONÜTÖR YAPACAM ZATEN. :)

Son düzenleme:
1- Olmadı gider mağazadan alırım direk. :)

2- Hocam yıllardır beklemişim zaten artık alıştım beklemeye. Sorunsuz render versinde süresi çok mühim değil. 1-2 saat daha beklerim. Ama yok eğer %20 atıyorum 1-2 fark ediyorsa o da çok olur tabii. Elektrik gider bir şey olur falan. :)

3- Neden asla ASUS almazdınız? Daha önce çok mu bozuldu? Yani sonuçta laptop gibi değil ya PC'ler. Sabit kasada duruyorlar falan. Pek bir şey olacağını sanmam. Ama yok voltajdan vs. Zamanla bozuluyorsa MSI seçerim tabii.

4- Geldik en önemli ve elimi koumu bağlayan bir türlü sipaiş veremememe sebep olan konuya. :D hangi fan bu kasa ve anakartla uyumlu olur? Bunu nasıl anlarım internetten bakarak? Mağazaya sorsam uyumlu mu diye pek güvenilir gelmez bana. Çünkü çok uyumlu dedikleri şeyler uyumsuz çıktı zamanında. Sıf satmak için tabii abi ne demek abii hiiiç bir şey olmaz Fırat bu abii muhabbeti yapıyorlar. :) size zahmet şu sisteme hangi fanları alırdınız sessiz ve ısınmayı önleyecek? Hemen sipariş verecem yetti gayri. Dolar iyice uçmadan. :)

16 GB 3D tasarım veya 1080P render için düşük değil mi hocam? Haa ileride arttır diyorsan o başka. :) arttırmak için anakartı uygun mu peki? Zaten bu alacağım sistem büyük ihtimalle 2 yıl sonra eski olacak. Yeni nesil soketler vs geliyormuş. :/
Bu arada F/P nedir? Fiyat performans mı yoksa? Baktım da evet öyleymiş :D.
@ Frequency5GHz

Haa bir de hocam. Benim yazdığım

"Sapphire Pulse AMD Radeon RX 580 8 GB OC 256 Bit GDDR5 (DX12) PCI-e 3.0 ekran kartı 11265-05-20G bellek hızı: 8000MHz çekirdek hızı: 1366MHz " fiyat: 1.547, 15 TL (Hepsiburada)

Özellikler ve fiyatı "INNO 3D 1660S"den çok daha iyi. INNO yerine bunu alayım mı? O zaman toplamda 7.500 TL'lere iniyor. Geriye kalanla da fanları vs alırım. LG akıllı TV'yi de monütör yapacam zaten. :)

RX 580LE 1660 karşılaştırmak GTX 1660S ile karşılaştırılımaz bile.

RX 580LE 1660 karşılaştırmak GTX 1660S ile karşılaştırılımaz bile.
YANİ HANGİSİ DAHA İYİ DİYORSUNUZ? TAM OLARAK ANLAŞILMIYOR DA. :)
SAPHİRE Mİ? İNNO MU? GİGABYTE MI?
3'NÜ KARŞILAŞTIRDIM ŞU SİTEDE. SAPHİRE RX580 ÖZELLİK VE FİYAT OLARAK DAHA ÖNDE Bİ ÇOK KISIMDA.

Son düzenleme:
Gigabyte 1660S Mİ? PEKİ İNNO 1660 ALSAM?
ÇOK BİR FARK YAPMAYACAKSA YANİ 1080P FİLM VE VİDEOLARA YİNE 1080P KALİTEDE KURGULAYIP RENDER ALABİLECEKSEM VE ESKİ TEKKEN 3 RİVAL SCHOOL 2 GİBİ OYUNLARI RAHATÇA OYNAYABİLECEKSEM VE BASİT KISA ÇİZGİ FİLMLER YAPABİLECEKSEM "İNNO" ALAYIM MADEM ŞİMDİLİK DİYORUM. DAHA UCUZ. :)
BEN AMD EKRAN KARTLARININ BU KADAR İSTENMEDİĞİNİ BİLMİYODUM. ÇEKİRDEK VE BİT O KADAR DA ÖNEMLİ DEĞİLMİŞ DEMEK Kİ. :)

Geri
Yukarı