10000 TL RTX 3060 Ti ve R5 5600X için yeterli midir?

Bütçe
10000
Hocam ben piyasa konusunda sizin kadar bilgili değilim. Ancak beni tedirgin eden sizin de bahsettiğiniz gibi bizim fırsatçı insanımız. Çıkıp kafalarina göre fiyat koyabilirler mi bilmiyorum ama beklentilerimi minimum tutmak istiyorum. Böylece daha iyisini elde etmek pozitif yönde bir sürpriz olacakken beklentimin altında bir şey olmasının hevesimi kırmasını istemiyorum. Şimdi ben hesabımı 3070'e göre yaparım fakat vakit geldiğinde hesaplar tutmaz o zaman sıkıntı yaşarım.
Siz de haklısınız ama 2-3 aya bence 2. el piyasası ekran kartına doyacak özellikle 3060, 3060 ti

Siz de haklısınız ama 2-3 aya bence 2. el piyasası ekran kartına doyacak özellikle 3060, 3060 ti
Kesinlikle katılıyorum. Şu anda bile malûm sitelerde kartlar birikmeye başladı. Fiyat olarak hâlâ fahiş olsalarda ümit verici bir durum. Ben beklentilerimi yıl sonuna kadar bu durum sürer gider diye yaptım ama daha erken bir düzelme tabii ki herkesin işine gelir. İşlemci sabit 3 bin lira bandında geziyor. Geriye ekran kartını 7 bin lira civarında düşürmek kalıyor.

Kesinlikle katılıyorum. Şu anda bile malûm sitelerde kartlar birikmeye başladı. Fiyat olarak hâlâ fahiş olsalarda ümit verici bir durum. Ben beklentilerimi yıl sonuna kadar bu durum sürer gider diye yaptım ama daha erken bir düzelme tabii ki herkesin işine gelir. İşlemci sabit 3 bin lira bandında geziyor. Geriye ekran kartını 7 bin lira civarında düşürmek kalıyor.
Aynen öyle. Sabreden 3080 bile alır sabredemeyen gider 2060 alır.

Çıkış fiyatlarında şu ana kadar değişikliğe gidildiğine şahit olmadım. Zaten halihazırda stoklara eklenen kartların çoğunluğu 329+vergi,kar,masraf ile çıkıyor. Maliyet belli sırf mining yapılıyor diye koskoca firmalar bunu fırsata çevirmezler emin olabilirsiniz. Oldu da herhangi bir parçasına zam getiren fabrika olur onlar da ona göre artışı yapar yani bizim fırsatçı insanlarımız gibi değiller. Hiç sormadım hangi modeli aldığını fakat tahminimce Zotac olabilir.
Siz farklı bir dünyada yaşıyorsunuz. Ekran kartı fiyatları inmeyecek.

Bu komikti :) Bitcoin zamanında da aynısı dendi 2100TL sıfır RTX2060 aldım. 2. El piyasasını kontrol edersen 10.000 e koyulan kartların fiyati 6500'e kadar indi. Bunun sebebi ise herkes TR, Yurt dışı demeden aldığı kartı satıyor 2 katı fiyata. Sen şimdi zannediyorsun kartların fabrika çıkış fiyati 800-900 dolar oldu... zaten vergiye birlikte 5100Tl 3060 alabiliyorsun Yurt dışından. Her gün kontrol ediyorum inan gözlemler sonucu konuşuyorum.

Marka olarak biraz ASUS takıntım olduğum doğrudur :). O yüzden olmuşken istediğim olsun istiyorum. Malûm bunlar her zaman alabileceğimiz malzemeler değiller. O nedenle bir kere olsun bizim olsun mantığındayım. Dolar konusunda hocam hiç piyasa takip huyum yoktur. Şimdi ben alırım dolar düşer bu sefer elimdeki paradan olmayım. Fakat çevremdeki birçok kişi de sizle aynı düşünüyor ama ben risk alıp dolar işine girmeye korkuyorum.

TUF veya duala yönelebilirsiniz. Soğutma tarafında yeni TUF ve dullar cidden başarılı.

TUF veya duala yönelebilirsiniz. Soğutma tarafında yeni TUF ve dullar cidden başarılı.
TUF ve Dual modellerinden çok fazla şikayetçi olan var. Aşırı ısındığına dair en az 50 tane konu burada, başka yerlerde de 100 tane görmüşümdür. Yeni kartlarda nasıl bilmiyorum fakat önceki kartlarda çok kötüydü. 2080S var elimde ve 5 dakikalık FurMark stress testinde 77 dereceyi hemen görüyor %55 fan hızıyla çalışıyor üstelik. 2060 Ventus OC ile 30 dakika bekliyordum en fazla 73 %45'lerde çalışıyordu.

Arkadaşlar şu anda işlemci ve ekran kartı için ayırdığım 10k param bulunuyor. Ekran kartı olarak ASUS ROG 3060 Ti ve işlemci olarak R5 5600X düşünüyorum. Şu anda stoklar olmadığı için tabii ki mümkün değil o nedenle beni 1 sene kadar idare edecek bir 1050 Ti ayarladım. Şu anda işlemci olarak R5 3600 bulunuyor. Ek olarak alacağım zaman bunu da satmayı düşünüyorum. Bu bütçeye seneye kadar ekleme yapmalı mıyım?

Bence yeterli olacaktır hocam. Umarım öyle olur yani :)

Piyasanın normale dönmesini bekledikçe her gün bir gün öncekinden daha fazla ödemeyi garantilemiş oluyorsunuz.

Daha dün TSMC firmasının, dünyanın en büyük çip üreticisinin Tayvan'daki kuraklıktan ötürü üretimi tamamen durdurmak üzere olduğunu anlattı Erdi Özüağ. E pandemiden ötürü hammadde sıkıntısı zaten ortada, madencilik gerçeği ortada, Türkiye'de kur ve vergiler ortada.

Sabredip bekleyerek 3060TI alabilirsiniz ama o zamana 3060TI esamesi okunan bir kart olmayabilir bile.

O yüzden tavsiyem, paranız varsa alın geçin. Çok sıkışırsanız elinizdeki 2. el ekran kartından dahi kâr edersiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı