10000 TL'ye anakart, işlemci ve ekran kartı tavsiyesi

demircan256

Kilopat
Arkadaşlar merhaba,

Elimdeki sistemimdeki ekran kartı R7 370 MSI 2 GB 256 Bit ve maalesef 5. yılına girer girmez patladı. Ekran kartı almaya çalışırken anakartımın da 1150 pin olduğundan işlemci yükseltmeyi de düşünüyorum. Bu durumda sizlerden bana anakart, işlemci ve ekran kartı tavsiye etmenizi istiyorum.

İşlemci i5-4690 kullanmaktayım ama i7 ve i9 arasında kaldım. Öncelikle i7 ve i9, hangisini almalıyım? Her türlü oyunu rahatlıkla oynanması lazım. En iyi yazılım programlarını rahatlıkla açmasını istiyorum.

Ekran kartına gelirsek, elimdeki kart dediğim gibi 2 GB 256 bit kart idi. Şimdi bana tavsiye edeceğiniz kartlar lütfen 256 bit altında kart olmasın çünkü araştıdığım kadarıyla bit değeri GB'dan daha önemli deniliyor.

Anakartım da şu anki Z97 MSI Gaming anakart ancak bu da 1150 soket dışında işlemci desteklemiyor ve bu nedenle de ben de daha uzun ömürlü olsun diye 1151 değil de direkt 1200 pinli bir anakart almak istiyorum.

Yazdıklarımda yanlış ya da çakışan yerler varsa lütfen uyarın beni çünkü bilmediğimden bildiğim kadarıyla yazdım ve sizden bu 3 parça için destek istiyorum.

Önemli olan konu işlemci... i7 ve i9, hangisini alayım? Aradaki farkı görmezden gelirsek daha uzun süre işime yarasın anlamında almışken i9 alınmalı mıdır?

Şimdiden teşekkürler ve saygılar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Her türlü oyunu rahatlıkla oynanması lazım. En iyi yazılım programlarını rahatlıkla açmasını istiyorum.
Buradan anladığım kadarıyla uygulama performansı da sizin için önemli o yüzden intel yerine bunu öneririm: AMD Ryzen 7 3700X Sekiz Çekirdek 3.60 GHz İşlemci Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

Anakart ve ekran kartı olarak da bütçeyi biraz aşıp bunları alabilirsiniz:
Bu arada eski anakartınız DDR3 ise RAM'de değiştirmeniz lazım.

Buradan anladığım kadarıyla uygulama performansı da sizin için önemli o yüzden intel yerine bunu öneririm: AMD Ryzen 7 3700X Sekiz Çekirdek 3.60 GHz İşlemci Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

Anakart ve ekran kartı olarak da bütçeyi biraz aşıp bunları alabilirsiniz:
Bu arada eski anakartınız DDR3 ise RAM'de değiştirmeniz lazım.
Üstad selam,
dün gece engelim vardı cevap yazamadım.

evet dediğiniz gibi ramlerde değişecek...ben anakart işlemci ve ekran kartına göre ram olayınıda çözerim alacağım sisteme uygun olan ramleri alırım...

Ancak hayatımda hiç amd işlemci kullanmadım.Sizin bu tavsitye ettiğiniz amd işlemci i9 dan iyimidir? hiç bilgim yok.

@demircan256 10. nesil i9 lardan bahsediyorsanız daha kötü, ama yeterli olur bence sizin için aynı zamanda oyun için topluyorsunuz zaten, ekran kartına daha çok bütçe kalmış oluyor. Hangi i9 modelini düşünüyorsun?

@demircan256 10. nesil i9 lardan bahsediyorsanız daha kötü, ama yeterli olur bence sizin için aynı zamanda oyun için topluyorsunuz zaten, ekran kartına daha çok bütçe kalmış oluyor. Hangi i9 modelini düşünüyorsun?
Dostum öncelikle daha kötü dediğiniz kısım tam olarak neresi? amd almakmı i9 almakmı?
ben dediğim gibi hem oyunlarda akıcılık hem photoshop ve daha ağır programlarda akıcı şekilde sorunsuz çalışmasını istiyorum.
alacağım i9 10.nesil olmalı en üst seviye olmalı..ancak sonunda k ibaresi olması daha iyi diyorlar tam emin olabilmek için zaten sizlere danışmak istedim.( k ibareside hız aşırtma yapmak istiyorsanız iyidir derler ama ben o toplara girmem açıkçası...ama dediğim gibi i9 un en son serisi hangisi ise bana onu önerin...)

ASIL önemli olan konuda şu: ben hangi İ9 işlemci modelini seçmeliyim onuda bilmiyorumki ben sanıyorumki,i9 10.nesik K serisi olunca i9 un en iyisini almış olacağım.ne dersiniz?

Son düzenleme:
@demircan256 Üstteki önerdiğim işlemci 10. nesil i9'dan daha kötü, yeterli olur diye önerdim. Ağır programlara örnek verir misin? Hepsine yeter üstteki işlemci, sorun yaşamazsın. Ama illa işlemciyi daha iyi tutmak istiyorsan bu üçlüyü al, bu işlemci uygulama performansı olarak k ibareli hariç tüm Intel'lerden iyidir. K ibaresine gelecek olursak i9 10900K en yüksek i9 ama hız aşırtma yapmayı düşünmüyorum diyorsun zaten o yüzen pek mantıklı olmaz. K ibaresi hız aşırtma yapılabildiğini gösterir, ama AMD işlemcilerde hepsine yapılabilir.

@demircan256 Üstteki önerdiğim işlemci 10. nesil i9'dan daha kötü, yeterli olur diye önerdim. Ağır programlara örnek verir misin? Hepsine yeter üstteki işlemci, sorun yaşamazsın. Ama illa işlemciyi daha iyi tutmak istiyorsan bu üçlüyü al, bu işlemci uygulama performansı olarak k ibareli hariç tüm Intel'lerden iyidir. K ibaresine gelecek olursak i9 10900K en yüksek i9 ama hız aşırtma yapmayı düşünmüyorum diyorsun zaten o yüzen pek mantıklı olmaz. K ibaresi hız aşırtma yapılabildiğini gösterir, ama AMD işlemcilerde hepsine yapılabilir.

Üstad,

Ekran kartını ve anakartını listeme ekledim.
İşlemci olarakta intel i9 10. nesil düşünücem ...
bu anakart amd uyumlu diyorya hani,intelide desteklermi?

ve ddr 4 olarak geçiyor bu anakart ben ddr 5 ram veya ekran kartı alırsam desteklermi?
yani demem o ki,ddr5 ide destekleyen kart olması gerekirmi yoksa ddr4 kartlar ddr5 leride desteklermi?

Intel desteklemez bu anakart. Ekran kartında DDR diye bir şey yok ekran kartında GDDR var, farklı şeyler. RAM olarak ise DDR5 daha çıkmadı. Uygulama performansı olarak önerdiğim işlemci daha üstün. Niye illa intel istiyorsun? @demircan256

Intel desteklemez bu anakart. Ekran kartında DDR diye bir şey yok ekran kartında GDDR var, farklı şeyler. RAM olarak ise DDR5 daha çıkmadı. Uygulama performansı olarak önerdiğim işlemci daha üstün. Niye illa intel istiyorsun? @demircan256
Üstad tekrar selam başını ağrıttım kusura bakma...

Şimdi aklıma yatan işlemci anakart ve ekran kartları aşşağıdikler...

sormak istediğim sorular şunlar,
bu anakart ile işlemci ve ekran kartı uyumlu olarak çalışırmı ve alacağım ramlar bu üçlüye göre hangi özelliklerde olmalıdır.

anakart

işlemci

ekran kartı(ları hangisialınmalı biri 3070 biri 3060 ama 3070 neden daha ucuz anlayamadım açıklarsanız çok sevinirim)

teşekkürler.

Son düzenleme:

Bunu almanız sizin için daha iyi olacaktır. Bütçenizi Vatan gibi yerlerden ürün sipariş ederek boşa israf edersiniz.

Bir de bunu alın.

Yeni konular

Geri
Yukarı